Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Синтетична форма майбутнього часу з суфіксом -м- (писатиму)

Автор ou77, мая 4, 2006, 12:57

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

ou77


Частіше ми вживаємо майбутній час в українській як сумму дієслова "бути" в майбутньому часі + інфінітив дієслова: буду писати, будеш писати, будемо писати і т.д.

Але ж і є в українській мові, а нема, на приклад, у російській, така форма майбутнього часу на -м-


писатимуписатимемо
писатимешписатимете
писатимеписатимуть

Що цікаве прочитав у книжці: синтетична форма майбутнього часу сформувалась внаслідок морфологізації первісно аналітичної форми, що являла собою єдність інфінітива основного дієсловаі особово-числових форм дієслова [color=red]ѩти[/color] (тільки правильно "іати" не зміг знайти значка для зєднаного іа)

Дійсно:

писати-муписати-мемо
писати-мешписати-мете
писати-меписати-муть

"іати", знайшов в словникові, означає "брати", "приймати".

Чому назвали "синтетичною формою" не знаю, цікаво як це виникло? і цікаво чи є подібні приклади в інших мовах?

Бо само по собі явище незвичайне, щоб службове дієслово приєднувалося за основним, по-моєму.


Flos

Цитата: ou77 от мая  4, 2006, 12:57
цікаво чи є подібні приклади в інших мовах?
Бо само по собі явище незвичайне, щоб службове дієслово приєднувалося за основним, по-моєму.


В румынском будущее время (один из 3-х видов), так называемое "populara"
образуется  так же с помощью глагола "иметь".

am sa scriu o carte (o sa scriu, am să fi scris) -  я буду писать книгу , букв. "имею чтобы писать книгу".

В румынском служебный глагол "иметь" может как и в украинском присоединяться к основному глаголу - так  образуется, например, имперфект.

scriam o carte -  я писал книгу.

Замечу, что этимологию окончаний имперфекта, к сожалению,  я точно не знаю. Но по форме - это именно глагол "иметь".

Iskandar

Цитата: "ou77" от
Чому назвали "синтетичною формою" не знаю, цікаво як це виникло?

Вторинна синтетизацiя. :) Не бiгме яке диво ;)
А елемент -м- можна роглядувати як агглютинативний

ou77

І де про неї "вторинну синтетизацію" можна почитати?

Я так розумію в румунській стандартна схема "я маю писати книгу" а тут "я писати беру" службове дієслово після основного!

Flos

Цитата: ou77 от мая  4, 2006, 14:41
І де про неї "вторинну синтетизацію" можна почитати?

Я так розумію в румунській стандартна схема "я маю писати книгу" а тут "я писати беру" службове дієслово після основного!

Служебное слово после основного в имперфекте.

scriam o carte - это scri+am  o carte, где  "am"  =  имею.

Flos

Кстати, мне кажется, украинское окончание очень похоже на "мати" - "иметь", а не на "яти" - "брать"

Wolliger Mensch

Flos, украинские формы — конечно, переоформление старой перифразы «пьсати имамь» под влиянием обычного спряжения глагола яти: иму, имеши, иметь и т. д. :)
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

andrewsiak

Синтетичність форми майбутнього часу досить просто відслідкувати за діалектними формами. Так, у говірках Бойківщини та Лемківщини й досі побутують форми "му писати, меш писати, ме писати" замість "писатиму, писатимеш, писатиме".

Однак, я би не став стверджувати, що "му, меш..." напряму походять від особових форм дієслова "яти" (йму, ймеш...), адже це просто можуть бути стягнені форми регулярних "маю, маєш..." (так як "доброє" > "добре", так і "маєш" > "меш")

Щодо прикладів в інших мовах, їх є повно. Взяти хіба французьку: ecrire + ai > ecrirai; ecrire + as > ecriras (писати + маю > писатиму; писати + маєш > писатимеш), або італійську: scrivere + ho > scrivero, scrivere + hai > scriverai), або ж іспанську.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Valius

Цитата: ou77 от мая  4, 2006, 12:57

і цікаво чи є подібні приклади в інших мовах?

Бо само по собі явище незвичайне, щоб службове дієслово приєднувалося за основним, по-моєму.


В литовській мові аналітичного способу утворення майбутнього часу взагалі нема. Є лише синтетична (rašyti - писати):

rašysiu
rašysi
rašys
rašysime
rašysite
rašys

Подібно і в латиській.

Чи вона виникла від первісно аналітичної, чи то звичайні суфікси - я, чесно кажучи, не знаю... Може згодом напишу.
"Człowiek, który ma do wyboru piekło lub grekę, z reguły wybiera to pierwsze"

R

Дане слово записане в словниках як йняти і ймати. І в таких формах вживається як окреме слово.
Перші три літери то колишній юс малий йотований, який чомусь не перейшов в я, а зберігся у формі голосного, літери й, і носового.
Ѩти.

Я йму.
Ми ймемо.
Ти ймеш.
Ви ймете.
Він, вона, воно йме.
Вони ймуть.
Літері й відкидається, а слово без й додається до головного дієслова.

R

До речі, від самого слова йняти утворено велику кількість інших слів.
Мати, наймати, приймати, прийняти, займати, віднімати, виймати, вийняти, приємний, прийнятний, неймовірний.

Мити у майбутньому часі -- матиму. І мати і му від йняти.
А ще можливе слово йнятиму.

Coonshooter

Цитата: R от июня 15, 2019, 01:04
До речі, від самого слова йняти утворено велику кількість інших слів.
Мати, наймати, приймати, прийняти, займати, віднімати, виймати, вийняти, приємний, прийнятний, неймовірний.

Мити у майбутньому часі -- матиму. І мати і му від йняти.
А ще можливе слово йнятиму.

йняти <ięти, мати<имати

Tys Pats


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр