Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Język polski

Автор Mythrael, января 5, 2010, 02:31

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Ksenia_Kazań

Dobry wieczór!
Na temat kaszubskiego...
Wydawało mi się, że jest po prostu dialektem polskiego , lecz białoruski nie można uważać za dialekt rosyjskiego... O ile ja wiem.
Z poważaniem, Ksenia.

Искандер

Кажется это шло первым правилом ЛФ...
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Comp1089

Цитата: Ksenia_Kazań от декабря 10, 2011, 21:13
Wydawało mi się, że jest po prostu dialektem polskiego , lecz białoruski nie można uważać za dialekt rosyjskiego...
Oficjalnie już nie jest dialektem polskiego, bo istnieje kaszëbskô rësznota (?)

grajdan1n

Цитата: Искандер от декабря 10, 2011, 10:09
Kaszubski należe uważać za takiej polski białorosyjski...
Białoruski jest językiem niezalieżnym, chociaż i podobnym do innych języków

Orenburger

Czy ja moze pisac po polsku tutaj? Uczilem sie polskiemu w uniwersiteciu  :)

Зоряна

Jakoś tak wszyscy tu zniknęli, znających bułgarski chyba jest więcej :)

grajdan1n


Мирослава

Probuje zoc tu napisac. Ja jtro jade na rosmovu z Konsulem/ Moze ktos mi pomuc?

Мирослава


Лила

znanost i umjetnost zajedno rađaju čudo.

Pinia

All people smile in the same language!



Pinia

All people smile in the same language!

Улукиткан

Цитата: Pinia от апреля 20, 2022, 11:44
Цитата: Comp1089 от марта  9, 2022, 19:56
Jestem. Co tam słychać?
To zależy, gdzie ucho przyłożysz. Za oknem wiosna.
A w domu zima. A w sercu lato. Gdyby tylko tego wiatru nie było... Odczuwam, jak staję się starszy, bo chce się już, żeby to lato wreszcie nastąpiło, a żeby było ciepło. Kiedyś lubiłem zimę, bo tam, skąd pochodzę, zawsze jest dużo śniegu... Teraz pracuję jako kierowca i nie lubię już tak tego śniegu... Nawet kiedy krótko pada i od razu topnieje. Częściej noszę czapkę, buty zimowe i swetry. Już od kilku lat czekam w zimie na lato.
.מענטש טראַכט - גאָט לאַכט

Pinia

Ja też nie lubię zimy. Zwłaszcza w mieście - wszędzie topniejący brudny śnieg. Zimy mojego dzieciństwa były śnieżne i mroźne. Można się było ślizgać na zamarzniętej wodzie, jeździć na sankach. Dzieci nie pamiętają już takiej zimy. Teraz wiosna przychodzi niezauważona, dzień po dniu. Tylko nagle się robi zielono. Ale ja dalej lubię przyglądać się zmianom w przyrodzie. Lubię wiosnę. Lubię odkrywać pojawiające się kwiaty, świeżą zieleń, zrzucać powoli ciepłą odzież. I czekać na truskawki.
All people smile in the same language!

Улукиткан

Trochę filozofii na Lingvoforum... Ale rzeczywiście, wiosna przychodzi niezauważona... Nagle zauważasz, że wszystko wygląda inaczej, nie tak beznadziejnie, drzewa robią się powolutku zielone, słońce świeci coraz częściej, na dworze, na trawniku widać maluśkie białe kwiatuszki... I rozumiesz, że tych najciekawszych - pierwszych - zmian to nie zauważyłeś, bo się już przyzwyczaiłeś, że jest pochmurno, mokro, zimno... I nie pokazałeś ich swoim dzieciom, bo myślałeś o pracy, o rzeczach codziennych, a dzieci za bardzo są zajęte szkołą albo komputerem czy czymś w tym rodzaju i również tego nie widzą... I rozumiem właśnie, że nawet z tego krótkiego  urlopu, który teraz mam, mógłbym zrobić więcej. A ponieważ mam jeszcze kilka dni, to z całą pewnością coś jeszcze zrobię! Dzięki za to natchnienie  :)
.מענטש טראַכט - גאָט לאַכט

Pinia

Czas to złodziej. Ja mierzyłam kiedyś upływający czas od wakacji do wakacji - letnie, zimowe - na przemian. I nagle stwierdziłam, że minęło niezauważalnie 20 lat. Przypomniała mi o tym nagroda jubileuszowa.  :(  Człowiek goni nie wiadomo po co. Najgorzej jest, jak zamkniesz się w pętli: praca, dom, praca, dom. I nagle okazuje się, że już nie musisz. To na początku boli. Postanowiłam zwolnić. Teraz mierzę czas zmianami pór roku - od wiosny do wiosny.
All people smile in the same language!

Улукиткан

Цитата: Pinia от апреля 23, 2022, 07:54
Czas to złodziej. Ja mierzyłam kiedyś upływający czas od wakacji do wakacji - letnie, zimowe - na przemian. I nagle stwierdziłam, że minęło niezauważalnie 20 lat. Przypomniała mi o tym nagroda jubileuszowa.  :(  Człowiek goni nie wiadomo po co. Najgorzej jest, jak zamkniesz się w pętli: praca, dom, praca, dom. I nagle okazuje się, że już nie musisz. To na początku boli. Postanowiłam zwolnić. Teraz mierzę czas zmianami pór roku - od wiosny do wiosny.
Co ma Pani na myśli z tym "nie musisz"? Gonić? Czasem wydaje mi się, że właśnie jestem w takiej pętli. Że straciłem jakąkolwiek kontrolę, i w moim życiu odbywa się w kółko to samo: praca-dom-praca-dom, wieczorem kolacja z rodziną - dzieci szybciutko do łóżka - jutro znowu do pracy. W soboty i niedziele trzeba posprzątać, zorganizować jakąś wycieczkę z dziećmi, no i już... Znowu poniedziałek, znowu to samo. Czasem myślę, że to się tak będzie po prostu w nieskończoność ciągnęło. Nie, coś się od czasu do czasu zmienia, np. w tym roku jesienią nasz najstarszy idzie do gimnazjum. Ale w gruncie rzeczy pozostanie wszystko to samo. Mam czasami wrażenie, że czegoś nie zauważam - czegoś ważnego. Ale może to musi tak być? Bo kiedy człowiek ma dzieci, to robi wszystko dla ich dobra i zapomina siebie. Kiedyś na emeryturze może będzie się ten czas ciągnął  :)
.מענטש טראַכט - גאָט לאַכט

Pinia

Kiedy pracowałam w szkole, wychodziłam rano na ósmą do pracy, a wracałam wieczorem. A w domu czekało sprawdzanie zeszytów, przygotowanie się do lekcji i zwyczajne domowe obowiązki. W soboty i niedziele nadrabiałam zaległości albo w domu, albo te związane z pracą. I wszystko pędem. Na nic nie miałam czasu. Każda chwila lenistwa kończyła się wyrzutami sumienia, że praca czeka.
Potem dostałam propozycję nowej pracy. I nagle okazało się, że mam wolne późne popołudnia. Nie wiedziałam, co zrobić z nadmiarem wolnego czasu. To bolało. Nagle wolny czas na książki, na hobby ... i to nie cieszy, bo człowiek zapomniał już, co to znaczy "marnować" czas. Wtedy obiecała sobie, że drugi raz już sobie tego nie zrobię. Będę żyć wolniej i bez przymusu.
All people smile in the same language!

Улукиткан

Цитата: Pinia от апреля 25, 2022, 07:48
Kiedy pracowałam w szkole, wychodziłam rano na ósmą do pracy, a wracałam wieczorem. A w domu czekało sprawdzanie zeszytów, przygotowanie się do lekcji i zwyczajne domowe obowiązki. W soboty i niedziele nadrabiałam zaległości albo w domu, albo te związane z pracą. I wszystko pędem. Na nic nie miałam czasu. Każda chwila lenistwa kończyła się wyrzutami sumienia, że praca czeka.
Potem dostałam propozycję nowej pracy. I nagle okazało się, że mam wolne późne popołudnia. Nie wiedziałam, co zrobić z nadmiarem wolnego czasu. To bolało. Nagle wolny czas na książki, na hobby ... i to nie cieszy, bo człowiek zapomniał już, co to znaczy "marnować" czas. Wtedy obiecała sobie, że drugi raz już sobie tego nie zrobię. Będę żyć wolniej i bez przymusu.
Chcę też tak spróbować, ale kiedy i czy to się uda, nie wiem. Często jest po prostu tak, że kiedy mam czas na hobby, to nie mam siły, chcę po prostu wyłączyć mózg i ni o czym nie myśleć. A i to też się nie zawsze udaje. Ale teraz wystarczy się skarżyć. Jak mówił jeden ksiądz, "alleluja i do przodu!"  :)
.מענטש טראַכט - גאָט לאַכט

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр