Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Język polski (Польский язык)

Автор sznerzs, октября 20, 2003, 19:36

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

paul_kiss

Rosyjski ma i кара i наказание. Кара jest troche książkowe słowo. Oboje znaczą "punishment".

Tayra Dariell


RawonaM

Цитата: Paulus Pauperisimieniu-Paweł(w wołaczu,który oficjalnie już nie istnieje,Pawle);
Jak to nie istnieje? Od kiedy?

paul_kiss

Tayra Dariell,
Hm, to jakiś dziwny wyraz...
kara = наказание (punishment)
klacz = кобыла (female horse).

Jak brzmi całe zdanie?

Tayra Dariell


RawonaM

Цитата: Tayra DariellKara klacz docwałowała do kołowrotu, cofnęła lekko głowę.
kary='вороной'.


iskender

Цитата: RawonaM
Цитата: Tayra DariellKara klacz docwałowała do kołowrotu, cofnęła lekko głowę.
kary='вороной'.
В тюркских языках кара - 'чёрный'. Тюркизм? 8-)

RawonaM

Цитата: iskender
Цитата: RawonaM
Цитата: Tayra DariellKara klacz docwałowała do kołowrotu, cofnęła lekko głowę.
kary='вороной'.
В тюркских языках кара - 'чёрный'. Тюркизм? 8-)
Prawdopodobnie. 8)


paul_kiss



paul_kiss

Apropos, a co jest карий? Ja nie wiem :) Może, to jest poprostu коричневый? Wtedy, brązowy, oczywiście.

Tayra Dariell

Цитата: AmateurCzy nie może być kary "карий"?
Nie, ja tak myślałam, ale klacz była czarna. To "kary" znaczy "вороной"?:)

paul_kiss




Paulus Pauperis

Osoby konsekrowane to zakonnicy,zakonnice(po łacinie religiosus,nonnus,coenobita),księża itd.Karmelici bosi,kameduli to nazwy zgromadzeń zakonnych.Karmelici to zakon kontemplacyjny,to znaczy "rozważający"(Boga oczywiście),kameduli-również,jest to zamknięty zakon.
Czy naprawdę znam udmurcki?Nie powiem,że znam go dobrze,ale w jakimś stopniu znam.
Znam oczywiście rosyjski,znam białoruski,trochę angielski.Niedawno zacząłem się uczyć niemieckiego;na studiach mam łacinę,którą zresztą bardzo lubię.Na przykład "język udmurcki" to po łacinie "lingua udmurtiensis".A niedawno wchodząc na salę powiedziałem swoje pierwsze łacińskie zdanie wykładowcy : "Nos linguam Latinam amamus,quia pulchra est!" Fajnie,co?Uczyłem się różnych języków,ale brakuje mi jednej bardzo pożytecznej cechy:stałości.Dlatego nie nauczyłem się porządnie żadnego,a uczyłem się:
czeskiego,baszkirskiego,kazachskiego,włoskiego,hiszpańskiego,portugalskiego,francuskiego(jego trochę dłużej niz innych),zaczynałem się uczyć bułgarskiego,hebrajskiego,fińskiego,łotewskiego,adygejskiego(z nich nadal interesuje mnie tylko hebrajski),aha,dotychczas interesuje mnie macedoński,choć na razie tylko czytam książkę,ponieważ mój podręcznik został w Nowosybirsku.
Trochę znam ukraiński,zowsim triszky.Kiedyś marzyłem,żeby się nauczyć holenderskiego.Ale pasja minęła,mam tylko rozmówki polsko-holenderskie.
Mój nickname-to łacińskie tłumaczenie mojego imienia i nazwiska(była taka moda kiedyś w Polsce;np. wielki poeta Jan Kochanowski nazwał się Ioannes Cochanovius)
Paulus to Paweł.
Na nazwisko mam Borysiewicz,nazwisko mieszczańskie.Borys,tj. Boris pochodzi od starobułgarskiego *bogori ,tzn. "biedny,mały".Ponieważ "mały" już jest-paulus,wziąłem "biedny",po łacinie "pauper".Borysiewicz to jakby "syn biednego",a słowo "pauper" w dopełniaczu(genetiwie) to "pauperis",stąd Paulus Pauperis.Moim zdaniem bardzo ładnie.

Добавлено спустя 29 минут 39 секунд:

"Kary" rzeczywiście pochodzi z tureckiego "kara".Wołacz nie istnieje(powtarzam:oficjalnie) od niedawna.

Gucio

Cześć! 8-)
Czy rzeczywiście chcesz pójść na księdza lub wstąpić do zakonu. Mowiłeś to poważnie? :o

iskender

Цитата: Paulus Pauperis"Kary" rzeczywiście pochodzi z tureckiego "kara".
О! Как я и предполагал. 8)

Tayra Dariell

Цитата: paul_kissA skąd Pani jest?
Białorusinką jestem. Ma to znaczenie?;--)

Sladkorček

Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

paul_kiss

Цитата: Tayra DariellBiałorusinką jestem. Ma to znaczenie?
Poprostu było ciekawe. Mi się podoba język białoruśki. Ale bardzo komplikowany dla wymowy. :dunno:

Цитата: Paulus Pauperiszowsim triszky.
ale ż poprawne!
Ile lat ma pan, jeśli to nie jest sekretem?

Vertaler

Цитата: paul_kissMi się podoba język białoruśki. Ale bardzo komplikowany dla wymowy.
Czemu komplikowany? Polska wymowa, jak ja uważam, nie prościej jest... :roll:
Стрч прст в крк и вынь сухим.

paul_kiss

Oczywiście, polska wymowa to w ogole coś dla mnie nierealne. Tylko piszę mniej-więciej poprawne, a co do mówienia, to tam zupełna kicha. :dunno:

Dzwięki w białoruśkiemu nie są ciężke, ale są ich wspołoczenia.

Мі јам ріспондіс ал ві ен ла Конкорда форумо.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр