Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Wasz ulubiony polski film

Автор RawonaM, июля 10, 2006, 20:18

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Erasmus

Цитата: Алалах от сентября  7, 2010, 19:20
ну и что делать, если я не смогу выразить свои мысли целиком по-польски?
Кыргызча жаз, балам. Пиши по-польски. Старайся. Я тоже начинал общаться по-польски на польском переводческом форуме.

Pinia

Ja nie mam takich wątpliwości jak Juif. W końcu taka właśnie kobieta - Zofia Nena O'Breteny donosiła na Jasienicę, zniszczyła Kazimierza Junoszę-Stępowskiego [](wiki/pl) Kazimierz_Junosza-Stępowski]. Znam takich mężczyzn, którzy donosili na żony.  Nie znamy przeszłości kapitana UB prowadzącego Różyczkę, jest cyniczny czy tchórzliwy (bo ukrywa coś ze swoje przeszłości). Wątpliwe jest nawet czy jest Żydem, bo nie potwierdza ani nie zaprzecza. Wie, że zapadł na niego wyrok od którego nie ma odwołania. I tak spadnie na cztery łapy, jak ci funkcjonariusze SB, którzy opuścili kraj. Ile mają na sumieniu ludzkich nieszczęść? I znowu, niekoniecznie byli Żydami. Taki był ten rok 1968. Gomułka czyścił szeregi partii, bo narastała przeciwko niemu opozycja. Każdy pretekst był dobry.
Spotkałam w Szwecji uchodźców z tamtych lat. Nie wszyscy byli nawet zaangażowani politycznie.

Podobny temat porusza niemiecki film "Życie na podsłuchu".
All people smile in the same language!

Juif Eternel

Цитата: Erasmus от сентября  7, 2010, 19:17
Алле, харе по-московски размовляти. Тут польская территория.

Pan jest policjantem z zawodu?

A "харе" - to z jakiego języka?
Mir lebn ejbik

Juif Eternel

Цитата: Erasmus от сентября  7, 2010, 19:24
Кыргызча жаз, балам. Пиши по-польски. Старайся. Я тоже начинал общаться по-польски на польском переводческом форуме.

Tu jest forum polskie. Dlaczego pisze pan w innych językach?
Mir lebn ejbik

Juif Eternel

Цитата: Pinia от сентября  7, 2010, 20:12
Ja nie mam takich wątpliwości jak Juif. W końcu taka właśnie kobieta - Zofia Nena O'Breteny donosiła na Jasienicę, zniszczyła Kazimierza Junoszę-Stępowskiego. Znam takich mężczyzn, którzy donosili na żony.

Pinio, tu chodzi nie o tym, że coś takiego się zdarzało w prawdziwym życiu, lecz o tym, że nie jest możliwe zrozumieć  postępowania tych ludzi. Co to za kobieta, która prawie bez wahania i bez wyrzutów sumienia wyprawia takich rzecy. Ja nie widzę tej miłości, dla której ona idzie na to wszystko. Ten Rożek-Rosen-Sewerin jest całkiem płaski, również jak ten general szablonowy. To nie ludzi, a funkcje.

Biez wątpienia istniali mężczyźni, który donosili na żony, i na odwrót. Ale takie ludzi albo byli całkiem amoralni, lub się dręczyli tym co musiali róbić. A ja nie odczuwam, że cóś z tego można nawiązać do postępowania tej "Różyczki". Czy chyba jest w końcu naprawdę taka kurwa, jak o niej mówią?    :donno:
Mir lebn ejbik

Erasmus

Цитата: Juif Eternel от сентября  7, 2010, 21:08
Pan jest policjantem z zawodu?
Nie jestem gliniarzem.
Цитата: Juif Eternel от сентября  7, 2010, 21:15
Tu jest forum polskie. Dlaczego pisze pan w innych językach?
Niech szanowny pan się nie martwi. Jestem w stanie pisać w kilku językach.

Pinia

Różyczka to prosta dziewczyna, która posmakowała wielkiego świata. I wtedy zaczynają się dylematy moralne, bo w końcu przekazuje list do "Wolnej Europy" i nie donosi o tym. Albo mi umknęło? Profesor - naiwniak pokazuje jej inny świat - nie tylko intelektualny, ale i inny wymiar uczucia. Adoruje, rozpieszcza. I Różyczka ma dylemat. To typowa femme fatale.
Je też nie rozumiem, dlaczego się godzi na współpracę. Na złość, z namiętności? Nie współczuję jej. Mogła się wycofać. Nawet dziecko nie jest prawdopodobnie profesorskie. Ale wychowa go jakby miał prawowitego ojca. Rożek to karierowicz - ma dużo do zyskania, ale i do stracenia. Tylko przeliczył się, nie wziął pod uwagę uczuć. Myślał, że można wyjąć ziemniaki z ogniska gołymi rękoma i nie poparzyć się.
Reszta to typowi aparatczycy. Nawet nie ideowcy. Liczy się efekt, a nie sposoby. Nie dać się przyłapać, zatrzymać stanowisko.
Mnie ten film przekonuje. Chociaż scena w teatrze trochę przerysowana. Tam aktorzy nie prowokowali. To tekst wywołał reakcję.
A sceny rozpędzania studentów przez brygady robotnicze, niestety bliskie autentycznym.
All people smile in the same language!

Juif Eternel

Mir lebn ejbik

Juif Eternel

Цитата: Pinia от сентября  7, 2010, 21:51
I wtedy zaczynają się dylematy moralne

Już powiedziałem, że nie widzę tych dilematów. Ale chyba już się nie porozumiemy. Bo albo ja czegoś nie mogę dojrzeć w tym filmie, albo ty widzisz więcej niż tam naprawdę jest.   :)
Mir lebn ejbik

Pinia

A może masz rację. Może doszukuję się dylematów tam, gdzie ich nie ma. Gąsce zaimponował światowiec i tyle. Zrozumiała, że można żyć inaczej.
Nie wiadomo też, czy profesor sam wyskoczył przez okno, czy mu pomogli. Róża na schodach jest dwuznaczna.

Jest podobny film w reżyserii Borysa Lankosza "Rewers". To czarna komedia. Tam pointa jet całkiem inna.
All people smile in the same language!

Алалах

такое странное ругательство в фильме: "Kurwa мать!", даже не знаю, как изобразить "мать" на польском. Что это - тоже влияние русского?
Как говорят восточные мистики - для просветления нужен подъем кундалини... (с) Lugat
В китайском письме иероглиф, обозначающий «трудность, неприятность» изображается как две женщины под одной крышей.
«Если в семье всего одна жена, она вырастет эгоисткой».

Мы тут лингвисты, нас на понт не взять. (с) Dana

Мог ли существовать трицератопс, если бы не было киевской руси? (с)

Erasmus

Цитата: Алалах от сентября 14, 2010, 22:18
такое странное ругательство в фильме: "Kurwa мать!", даже не знаю, как изобразить "мать" на польском. Что это - тоже влияние русского?
mać ж. уст. мать;
psia mać прост. чёрт возьми (побери, подери); psia twoja (jego itp.) mać прост. чёрт бы тебя (его и т.п.) побрал; jaka mać taka nać посл. яблоко от яблони недалеко падает

Алалах

Цитироватьmać
в том и дело, что в фильме герой кричит четко "Kurwa мать", а не "Kurwa mać"
Как говорят восточные мистики - для просветления нужен подъем кундалини... (с) Lugat
В китайском письме иероглиф, обозначающий «трудность, неприятность» изображается как две женщины под одной крышей.
«Если в семье всего одна жена, она вырастет эгоисткой».

Мы тут лингвисты, нас на понт не взять. (с) Dana

Мог ли существовать трицератопс, если бы не было киевской руси? (с)

Juif Eternel

Różnica między ć na końcu wyrazu Kurwa mać a ть na końcu Курва мать bardzo niewielka, dlatego czasem nie można odróżnić mać od мать. W tym filmie napewnie jest polska mać a nie rosyjska.
Mir lebn ejbik

Pinia

All people smile in the same language!

Donkey

Juifie i Konopko! W maju ciekawiliście się filmem "Obcy VI". Jeśli Was to jeszcze ciekawi, teraz jest już znów bezpłatny na stronie TVP.

Donkey

Na tym tygodniu obejrzałem "Spotkanie na Atlantyku" reżysera Kawalerowicza. Taki psychologiczny dramat z lat 80-tych :yes:

Juif Eternel

Цитата: Donkey от ноября 20, 2010, 22:38
Juifie i Konopko! W maju ciekawiliście się filmem "Obcy VI". Jeśli Was to jeszcze ciekawi, teraz jest już znów bezpłatny na stronie TVP.

Może dla kogoś bezpłatny, ale nie dla mnie.   :(

"Aby obejrzeć ten program należy wnieść
opłatę techniczną

Ważne: opłata techniczna ze względów licencyjnych nie jest aktywna dla mieszkańców Ameryki Płn. i Płd.

Opłata wynosi 12 złotych za dostęp na 30 dni lub 120 złotych za dostęp na rok. Umożliwia ona oglądanie wszystkich materiałów wideo na //tvp.pl (oprócz materiałów płatnych dostępnych na //vod.tvp.pl, transmisji na żywo ze Speedway Ekstraligi i materiałów niedostępnych ze względów licencyjnych) nieograniczoną ilość razy. Inne treści na //tvp.pl, w tym program tv, informacje o programach, zdjęcia, ankiety, quizy są dostępne bezpłatnie."
Mir lebn ejbik

Donkey

Dziwnie, nie rozumiem tego :donno:

Wtedy w maju też widziałem tekst o 12 złotych. Teraz otwiera się bez problemów... chyba TVP ma różne ustawienia dla gości z różnych krajów.

Juif Eternel

No, właśnie. To staje się raczej normą. Na youtube to zdarza się coraz częściej.
Mir lebn ejbik

Pinia

Polecam "Kołysankę" Juliusza Machulskiego. To czarna komedia o polskich wampirach w stylu Adamsów. Realia rodzime, swojskie, niekoniecznie mazurskie. Ogląda się z przyjemnością.
All people smile in the same language!

Алалах

Как говорят восточные мистики - для просветления нужен подъем кундалини... (с) Lugat
В китайском письме иероглиф, обозначающий «трудность, неприятность» изображается как две женщины под одной крышей.
«Если в семье всего одна жена, она вырастет эгоисткой».

Мы тут лингвисты, нас на понт не взять. (с) Dana

Мог ли существовать трицератопс, если бы не было киевской руси? (с)

Алалах

Как говорят восточные мистики - для просветления нужен подъем кундалини... (с) Lugat
В китайском письме иероглиф, обозначающий «трудность, неприятность» изображается как две женщины под одной крышей.
«Если в семье всего одна жена, она вырастет эгоисткой».

Мы тут лингвисты, нас на понт не взять. (с) Dana

Мог ли существовать трицератопс, если бы не было киевской руси? (с)

Pinia

Polecam film dokumentalny - historię muru berlińskiego opowiedzianą w niekonwencjonalny sposób. Io "Królik po berlińsku".
Film można oglądać online tutaj; http://vod.onet.pl/krolik-po-berlinsku,41969,film.html
All people smile in the same language!


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр