Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

С чем у вас ассоциируются различные цвета?

Автор From_Odessa, августа 5, 2020, 19:03

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

From_Odessa

Какие ассоциации и ощущения у вас вызывает тот или иной цвет? Неважно, из спектра он или оттенок, важно, чтобы это для Вас лично был конкретный цвет.

Мечтатель

"Цудоўным вераснёўскiм днём сям'я Кавалевичаў разам са сваiм госцем адправiлася ў парк.
- Вы толькi зiрнiце, хараство якое! - усклiкнула Воля. - Якая прыгожая рознакаляровая лiстота на дрэвах! Вось, напрыклад, у гэтага клёна лiсты i чырвоныя, i рудыя, i быццам бурыя, i жоўтыя - як бурштынавыя! А ў суседа побач яшчэ i зелянюткiя лiсцейкi захавалiся.
- Восень сапраўды вялiкi мастак, - пагадзiлася Алена Якаўлеўна. - Якiх толькi фарбаў не ўбачыш!
- Не, мама. Мне здаецца, што ў кожнае пары года свае колеры. Для мяне восень пафарбавана ў жоўты i розныя адценнi чырвонага - барвовы, агнiсты, пунсовы. А зiма, зразумела, белая.
- Ну, не зусiм белая. Калi ўважлiва прыгледзецца, дык i ў снезе можна ўбачыць безлiч адценняў: бывае снег i ружаваты, i шэры, i нейкi бэзавы, хiба не? А зiмовы ўсход цi захад пры ясным сонечным надвор'i? Усе колеры вясёлкi на небе! Ты, Мiкiтка, ведаеш, з якiх колераў вясёлка складаецца? - запыталася мацi ў малодшага сына.
- А хто ж не ведае! З чырвонага, аранжавага, жоўтага, зялёнага, блакiтнага, сiняга i фiялетавага.
- Малайчына! А яшчэ я веру, што ў кожнага колера ёсць нейкi свой настрой, - працягвала Воля. - У белым ёсць штосьцi святочнае i чыстае, у жоўтым - сонечнае i радаснае, у чырвоным - урачыстае. А светлы зеленавата-блакiтны - самы таямнiчы i загадковы, як святло месяца цi нейкай далёкай зоркi.
- Ён загадковы, таму што халодны. мы гэта праходзiлi ў школе. Ёсцъ колеры цёплыя, блiзкiя да колеру сонца, - чырвоны, жоўты, аранжавы i ўсе падобныя. А ёсць халодныя, якiя нагадваюць лёд, - гэта i ёсць твой блакiтны, зялёны, сiнi, бэзавы, лiловы... - растлумачыў Мiкiта.
- Ты яшчэ забыўся на мой любимы бiрузовы, - дадала Воля.
- Хiба ў цябе толькi адзiн любiмы колер? - здзiвiўся Мiкiтка.
- Чаму ж, не. Мне вельмi падабаецца i вiшнёвы, i салатавы, i малiнавы...
- У цябе не колеры, а спрэс нейкi сад-агарод, - зарагатаў Мiкiтка. - Яшчэ скажы лiмонны-апельсiнавы.
- I скажам, - уступiлася Алена Якаўлевна. - I персiкавы, i абрыкосавы. Цудоўныя колеры - як i ўсе колеры, кожны па-свойму."

(Воля - это Оля)
Родной язык: русский
First language: Russian
Muttersprache: Russisch
मातृभाषा: रूसी
Langue maternelle : russe

Мир - Ειρήνη - Pax - Paix - Peace - Frieden - صلح - शान्ति

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр