Думки про вдосконалення українського алфавіту

Автор Cunning linguis1, сентября 10, 2004, 15:57

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Python

Цитата: LUTS от апреля  7, 2014, 20:24
Цитата: Валентин Н от апреля  7, 2014, 20:19
а зачем отдельная буква-то? Вот i и надо писать после твёрдых, а псоле мягких писать ї
Наоборот, чтобы не путаться.
«Навпаки» якраз і заплутує, бо в желехівці було саме так, як пише Валентин, а всі йотовані асоціюються з м'якістю. Якщо вже хочемо залишити і для м'яких, то для твердих треба взяти не і, не ї, а щось третє (можливо, ı ?)
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Валентин Н

Ну это лишнее уже. Надо приучить людей что i не смягчает и всё будет логично и исторично.
ЗАБАНИЛ ВИКИПЕДИЮ
Нижниь ıндэкс в ҷıсʌах — степень тıсяҷı
Препинания авторские!

Artiemij

Цитата: LUTS от апреля 12, 2014, 16:05В темі про "вулиньську мову" писав після твердих ї. Думаю уптимально бу'е.
Так всё же «уптимально» или «бу'е»? :eat:
Я тартар!

ТАРАС

Я трохи вдосконалив абетку для української літературної мови та діалектів (додав та замінив деякі букви (щоб зменшити кількість букв з діакритичними знаками)). Остаточний варіант абетки:
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З Ѕ Џ И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ў Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я (Ъ Ё)
Букви для діалектів: Ӱ (або Ѵ) Э Ѡ Ѣ Ы Ӧ Ү Ұ ЪІ (або Ӹ) ʘ з́ с́ Ғ Ң Ћ Ђ
Ӱ (або Ѵ) - [y], Э - [e], Ѡ - [о], Ѣ - [æ], Ы - [ɨ], Ӧ - [œ], Ү - [ʉ], Ұ - [ʊ], ЪІ (або Ӹ) - [ɯ] (для карпатських діалектів), ʘ - [ɒ] (для наддністрянських, надсянських, карпатських говірок), Ғ - [ɣ], Ң - [ŋ], Ћ - [tɕ], Ђ - [dʑ], з́ - [ʑ], с́ - [ɕ].
(В абетці представлені, мабуть, не всі діалектні звуки)
С. П. Бевзенко у книзі "Українська діалектологія" на сторінці 52 пише про звук [ɤ] (в закарпатських діалектах) - Ъ (для нього можна було б ввести таку букву). Також пишуть про звуки [ʂ] (можна ввести букву ШЪ) та [ʐ] (можна ввести букву ЖЪ).
Цікаво, чи є в якихось українських прикордонних з Польщею або Словаччиною діалектах носові голосні або розрізнення довгих та коротких голосних (оскільки сусідні польська  та словацька мови ці явища мають)?

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

engelseziekte

Цитата: DarkMax2 от апреля 27, 2014, 13:03Українці w від v не відрізняють. Та і пара ґ/г надумана.
Так ви ж бачите, що це така українська IPA.

alant

Я уж про себя молчу

ТАРАС

Написано, що букви Ѧ та Ѫ "розраховані" для носових голосних [ɛ̃] та [ɔ̃] відповідно. Я пропоную для носового [ã] ввести букву (закритий юс; рідкісна буква), а для носового [ũ] - букву великий юс без середньої вертикальної риски (дуже рідкісна буква). Цю букву можна побачити, наприклад, на цій берестяній грамоті (після юсу великого) - http://gramoty.ru/index.php?no=778&act=full&key=bb

Python

Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: ТАРАС от апреля 29, 2014, 02:03
Написано, що букви Ѧ та Ѫ "розраховані" для носових голосних [ɛ̃] та [ɔ̃] відповідно. Я пропоную для носового [ã] ввести букву (закритий юс; рідкісна буква), а для носового [ũ] - букву великий юс без середньої вертикальної риски (дуже рідкісна буква). Цю букву можна побачити, наприклад, на цій берестяній грамоті (після юсу великого) - http://gramoty.ru/index.php?no=778&act=full&key=bb
Носові є тільки у поляків.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: DarkMax2 от июля 12, 2014, 09:26
Носові є тільки у поляків.
В окремих українських діалектах теж є (див. щойно відокремлену тему).
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Python от июля 12, 2014, 09:28
Цитата: DarkMax2 от июля 12, 2014, 09:26
Носові є тільки у поляків.
В окремих українських діалектах теж є (див. щойно відокремлену тему).
Це занадто маргінально.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Ймовірно, запропоновані юси мають використовуватись лише для запису звучання згаданих діалектів — у решті випадків потреби в них нема. Хоча відроджувати закритий юс — і справді надто маргінально, якщо «носове а» (чи, скоріш, «носове я» — зважаючи на м'якість приголосних перед ним) є лише рефлексом малого юса. Це ж стосується «великого юса без середньої риски», який стабільно відповідатиме звичайному великому юсові. Мені здається, технічно простіше обійтися Ѧ та Ѫ — особливо зважаючи на більшу поширеність їх у комп'ютерних шрифтах.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Rusiok

Милозвучні чергування і/й позначати новою літерою j, у/в - v:
Vкраjна, v Vкраjні, працюємо v полі, працюють v полі, працюємо v офісі, працюють v офісі, чоловік j жінка, чоловіки j жінки, він jде, вона jде, ми jдемо, vчора, наш vчитель, наша vчителька, блукав v лісі, v разі, v огні.
"проект предлагал сократить разговорную речь путем сведения многосложных слов к односложным и упразднения глаголов" - Джонатан Свифт. Путешествие в Бальнибарби

Sirko

Цитата: Rusiok от июня 24, 2016, 00:03
Милозвучні чергування і/й позначати новою літерою j, у/в - v:
Vкраjна, v Vкраjні, працюємо v полі, працюють v полі, працюємо v офісі, працюють v офісі, чоловік j жінка, чоловіки j жінки, він jде, вона jде, ми jдемо, vчора, наш vчитель, наша vчителька, блукав v лісі, v разі, v огні.
Zabů jes pan pro *uv* ta *vv*...

Rusiok

Цитата: Sirko от июня 28, 2016, 00:30
Zabů jes pan pro *uv* ta *vv*...
Не зрозумив думки. Якщо в не чергується, навіщо ії записувати інакшою літерою? J та v потрібні для полегшення набору (без промовляння vголос) та jмовірного автоматичного парсингу слів.
"проект предлагал сократить разговорную речь путем сведения многосложных слов к односложным и упразднения глаголов" - Джонатан Свифт. Путешествие в Бальнибарби

Sirko

Цитата: Rusiok от июня 28, 2016, 09:20
Цитата: Sirko от июня 28, 2016, 00:30
Zabů jes pan pro *uv* ta *vv*...
Не зрозумив думки. Якщо в не чергується, навіщо ії записувати інакшою літерою? J та v потрібні для полегшення набору (без промовляння vголос) та jмовірного автоматичного парсингу слів.
Я про у=уві=ув=в=вві=ві=во=ву. А ще ж є з=зі=зо=зу=ізі=із=іс=со=с, від=віді=відо=од=оді=от, о=об=обі=обо, під=піді=підо, роз=рози=розі=розо=ро, тощо.

увісні=vсні, зігнути=zгнути, відірвати=wрвати  :)

Python

«У сні» та «уві сні» — незовсім одне й те ж: «уві сні» = «в стані сну» чи «в сновидіннях», «у сні» = «в (конкретному) сновидінні». Скоріш, уві=вві=ѵві.

Сполучне «і» в «піді», «оді», «віді», «розі» є за походженням скоріш продовженням кореню, ніж префікса/прийменника (хоча фонетично утворює склад з приголосною префікса/прийменника).

Од/від, зо/зі — діалектні варіації, не обумовлені (на відміну від у/в, і/й) сусідніми голосними та приголосними.

З зі/із не все так однозначно (зокрема, в радянський період спостерігалось ширше використання «із» там, де нині надається перевага «зі», що, ймовірно, також пов'язано із впливом різних діалектів на літературну мову в різний час).
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Rusiok

Цитата: Python от июня 29, 2016, 19:11
уві=вві=ѵві
Ага, іжиця для чергування у/в краще тим, що обідві додаткових літери з кириличних абеток.
"проект предлагал сократить разговорную речь путем сведения многосложных слов к односложным и упразднения глаголов" - Джонатан Свифт. Путешествие в Бальнибарби

Sirko

Цитата: Python от июня 29, 2016, 19:11
«У сні» та «уві сні» — незовсім одне й те ж: «уві сні» = «в стані сну» чи «в сновидіннях», «у сні» = «в (конкретному) сновидінні». Скоріш, уві=вві=ѵві.

Сполучне «і» в «піді», «оді», «віді», «розі» є за походженням скоріш продовженням кореню, ніж префікса/прийменника (хоча фонетично утворює склад з приголосною префікса/прийменника).

Од/від, зо/зі — діалектні варіації, не обумовлені (на відміну від у/в, і/й) сусідніми голосними та приголосними.

З зі/із не все так однозначно (зокрема, в радянський період спостерігалось ширше використання «із» там, де нині надається перевага «зі», що, ймовірно, також пов'язано із впливом різних діалектів на літературну мову в різний час).

Прошу пана, та сесе не є моя вигадка, лиш НАНУ, панів професорів, тощо.  :smoke:
http://lib.movahistory.org.ua/Slov_afiksalnykh_morfem.pdf
ЦитироватьОднією з кардинальних проблем при формуванні його реєстрів була проблема встановлення варіантів морфем - морфів і зведення їх до спільної морфеми - інваріанта. Це завдання розв'язано в префіксальній частині Словника. Тут варіанти однієї морфеми подано в одній словниковій статті. Роль заголовкової одиниці - власне морфеми - виконує той морф, який має найвищу частоту використання в системі мови. Згідно з цим критерієм, наприклад, ряд морфів у-, в-, во-, уві-, вві-, ві-, ув-, ву- очолює морф у-, що займає відповідне місце за алфавітом у реєстрі префіксального словника.

Python

Спрощення, ІМНО. В одну купу кинули і алофони, і співзвучні синоніми, і діалектизми з запозиченнями.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Digamma от ноября 11, 2004, 10:53
Цитата: АлексИначе получается непонятка с, например, «піджарити» или «підземний». Џерело, sвiн - очень неплохо, вроде. Отделили же Г от Ґ.
"Нєпонятка" є лише у випадку неволодіння мовою. [г] і [ґ] є різними фонемами, що можуть змінювати сенс слова (ґвалтівник-гвалтівник, ґрати-грати)
Крати ж. І що за гвалтівник, який не ґвалтівник?
Цитата: Python от ноября  1, 2006, 00:48
Питання на засипку: як вимовляється дж у слові "адже"?
Морфологічно там окремі: от же.

Я за заміну ґ на s та џ в алфавіті :)
Писав би џ як u з хвостиком від q.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: DarkMax2 от июля 13, 2017, 14:16
Я за заміну ґ на s та џ в алфавіті
Непослідовно, бо в декого в вимові не лише «грунт» і «ганок», а й «зеркало», «бжоли» та «хожу».
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Python от июля 13, 2017, 14:30
Цитата: DarkMax2 от июля 13, 2017, 14:16
Я за заміну ґ на s та џ в алфавіті
Непослідовно, бо в декого в вимові не лише «грунт» і «ганок», а й «зеркало», «бжоли» та «хожу».
Грунту вже набагато більше, ніж 100 років (див. Грінченка). А от бжоли то свіже, здається. Ого, і бжола стара :)
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Хоча й нинішня форма запису також непослідовна. Треба або ґ, џ, ѕ, або кг, дж, дз...
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр