Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Блох на чалавечаскам языке.

Автор я пифия, октября 7, 2015, 02:25

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

я пифия

Тут будут ванильные измышления и страдания на том языке, каторы змагары и сьвядомыя мрази стыдлива прыкрывают этай нашай мовай. Тут исцинная крыницы народнага духа, тут зоу руска-арыйских прэдкау и папраудзе чыстая палитра чууств.

Начнём. За што я усю жызнь любиу амерыканскую фантасцику.

Абычная художаственная лицература была пачэму-та скучнай. Вот проста неинцярэсная. А можэт патаму што усе гаварыли, што эта и нада чытаць? Пра топат каней, свист ветра у парусах и усё то, што тагда саусем не прыулякала. Прыулякали ли большэ касмичэские прасторы? Не саусем. Пачытаушы после эцих нашых беларуских землякоу Азимавых и Брэдберау такога "цитана" как Гамильтан с яго неинцярэсным героем и тупарылыми прынцэсами, я паняу, што видзеу такую раманцику и такую класику у белых тапках. К суци сваёй любви да фантасцики я прыблизиуся, кагда стау чытаць Стругацких. И тут усё праясняецца!

Фантасцика васпрынималася харашо, кагда была сацыальнай. То есць: савецкая цынзура дзелала таки падбор амерыканскай и другой зарубежнай нф-прозы, што к нашаму чытацелю доугае урэмя адна сацыалка и пападала. Патом, у развальную эпоху стау праникаць Гамильтан и прочы кашмар.

Как-та чытау я чыи-та прытензии к Стругацким, што мол вот эци Стругацкие были папулярныя, патаму шта сацыяльную цемацику магли раскрыць у сауке толька яны, а на Западзе усё было харашо, была сацыяльная проза и не было Стругацких. Но если узяць Шэкли з ягонай "Цывилизацыяй Статуса", или Саймака з "Перасадачнай станцыяй", не гавара ужэ пра Брэдберы... Ну вот у прынцыпе и уся суць, гаспада.
Спакой  — хлусьня, ёсьць толькі жарсьць.
Праз жарсьць я атрымліваю моц.
Праз моц я атрымліваю магутнасьць.
Праз магутнасьць я перамагаю.
Празь перамогу мае аковы парвуцца.
І Сіла вызваліць мяне.

Olego Fren

Научи меня своей мове, красавка. Я способный в лингвистических делах парень.
Tor is an essential part of the Internet freedom infrastructure, and I'm looking forward to working with the Tor Project to continue to grow the movement.
Shari Steele

Mister Fren is a Veteran of the Mississippi Civil Rights Movement.

я пифия

Спакой  — хлусьня, ёсьць толькі жарсьць.
Праз жарсьць я атрымліваю моц.
Праз моц я атрымліваю магутнасьць.
Праз магутнасьць я перамагаю.
Празь перамогу мае аковы парвуцца.
І Сіла вызваліць мяне.

Demetrius

Цитата: я пифия от октября  7, 2015, 02:25
За што я усю жызнь любиу амерыканскую фантасцику.
Я ни понил, гди раскрываицца этат вапрос. :-[ Ну, цынзура. А вы-то сами пры чом? Вам нравицца иминна сацыальная фантасціка?

я пифия

Спакой  — хлусьня, ёсьць толькі жарсьць.
Праз жарсьць я атрымліваю моц.
Праз моц я атрымліваю магутнасьць.
Праз магутнасьць я перамагаю.
Празь перамогу мае аковы парвуцца.
І Сіла вызваліць мяне.

я пифия

Спакой  — хлусьня, ёсьць толькі жарсьць.
Праз жарсьць я атрымліваю моц.
Праз моц я атрымліваю магутнасьць.
Праз магутнасьць я перамагаю.
Празь перамогу мае аковы парвуцца.
І Сіла вызваліць мяне.

я пифия

http://texty.org.ua/pg/news/textynewseditor/read/62464/Ukrajinci_vymagajut_vid_vybachen_ta_shtrafu_dla

И чыво эта дзелаюць! Брацки маларуски нарот правильна атнёсся к этай шляхецкай мове, каторай гаварат атшчыпенцы и марсиане! И цяпер маларусау яшчо заустауляют стыдзицца!
Спакой  — хлусьня, ёсьць толькі жарсьць.
Праз жарсьць я атрымліваю моц.
Праз моц я атрымліваю магутнасьць.
Праз магутнасьць я перамагаю.
Празь перамогу мае аковы парвуцца.
І Сіла вызваліць мяне.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр