Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Турбота чи піклування про потомство?

Автор alant, декабря 9, 2014, 00:56

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

alant

Я уж про себя молчу

Python

І так, і так можна сказати. «Турбота про потомство» — більш усталений вираз, наскільки я розумію. Плюс контекст.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

alant

Піклування про потомство у вигляді пасивної або активної охорони ікри або мальків забезпечує високий відсоток виживання молоді риб.
Я уж про себя молчу

Python

Я б сказав «турбота», але й так не випадає за межі норми.

В загальному випадку, текст, перенасичений словами на -ння, -ість, -ство, виглядає надто громіздким, тому варто використовувати іменники без цих формотворчих суфіксів — звичайно, якщо такий іменник із відповідним значенням існує, і особливо якщо такий усталений іменник лаконічніший. ІМНО.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Lodur

8-й Девственник Лингвофорума

If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is: infinite. (W. Blake)
Какая потребителю разница, какой продукт лучше не работает?.. (Awwal12)

Python

Цитата: Lodur от декабря  9, 2014, 02:00
Ще можливо "дбання" сказати.
Це менш поширено. І не впевнений, чи підходить «дбання» до наукового стилю.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

alant

Якщо я підпишу діаграму "без турботи про потомство" це буде виглядати наче пишу про якусь безтурботну рибу. Як про людину.
Я уж про себя молчу

Python

Цитата: alant от декабря  9, 2014, 02:07
Якщо я підпишу діаграму "без турботи про потомство" це буде виглядати наче пишу про якусь безтурботну рибу. Як про людину.
Так. У цьому контексті «піклування» краще звучить.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

alant

Чи можно в тексті одночасно використовувати обидва слова? Чи краще якесь одне?
Я уж про себя молчу

Python

Чому ні? Тим більше, якщо тавтологія вважається недоліком. Хоча це більше питання не літ. норми, а смаку.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

alant

Цитата: Python от декабря  9, 2014, 02:31
Чому ні? Тим більше, якщо тавтологія вважається недоліком. Хоча це більше питання не літ. норми, а смаку.
Це в художньому тексті, а в науковому, схоже зрвсім ні.
Я уж про себя молчу

oveka

Турбота більше стосується думок, піклування - більше дії.
Риба, мабуть, піклується. А баба Настя - турбується. Хоча може і піклуватися. Якщо пенсія дозволяє.

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

oveka

Цитата: alant от декабря  9, 2014, 02:27
Чи можно в тексті одночасно використовувати обидва слова? Чи краще якесь одне?
Турбуйся, не турбуйся, а піклуватись треба!

orklyn

Цитата: alant от декабря  9, 2014, 01:43
Піклування про потомство у вигляді пасивної або активної охорони ікри або мальків забезпечує високий відсоток виживання молоді риб.
У тваринному світі простіше: все що треба закладено природою. Тюлька відклала кілька тисяч ікринок та й по всьому. А колючки вистачає на кількадесят ікринок. Ця ворушиться, щоб вони не пропали. І робить це, як усі колючки. У людей ступінь піклування залежить не тільки від біологічних, а й моральних чинників. Як на мене, поняття турбуватися, піклуватися не випадає безоглядно ототожнювати з формально подібними явищами в тваринному світі.

Python

Цитата: orklyn от января 16, 2015, 13:10
У людей ступінь піклування залежить не тільки від біологічних, а й моральних чинників.
Але материнський інстинкт людини — таки інстинкт, подібний до того, що є в решти ссавців.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

orklyn

Як на мене, силіконові цицьки не стикуються з материнським інстинктом)))))
Зара дітей вирощують, як курчат в інкубаторі... З тією різницею, що інкубатор не вбиває курячих інстинктів. Півник все'дно кукурікатиме, а курка квоктатиме.

Python

Цитата: orklyn от января 17, 2015, 20:00
Як на мене, силіконові цицьки не стикуються з материнським інстинктом)))))
Не всі жінки — кіборги. В деяких там молочні залози.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

orklyn

Цитата: Python от января 17, 2015, 20:03
Не всі жінки — кіборги. В деяких там молочні залози.
Я б сказав, що деякі доживають віку з молочними залозами.
Моя онукова не обтяжувала пам'ять колисковими, а врубувала правнукам записи, вивільняючи себе для іншої роботи. Турбота й піклування набувають раціональніших форм.

Pawlo

Цитата: Python от января 17, 2015, 20:03
Цитата: orklyn от января 17, 2015, 20:00
Як на мене, силіконові цицьки не стикуються з материнським інстинктом)))))
Не всі жінки — кіборги. В деяких там молочні залози.
Блін зараз такий час що всюду ввижається політичний підтеекст, відразу уявилась при ваших словах, дівчина з автоматом.
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

Jeremy

 У нас колись дітей кохали, викохували. На превеликий жаль, в літмові це слово майже втратило таке значення, залишилося тільки "любов". А в ньому з'єднувались і "щоденна праця, турбота і любов".

oveka

У нас не тільки діти викохували, а й воли, коні, худобу і навіть городину всяку.

Sirko

Це рівнозначні синоніми. СУМ-11:
Цитировать
ПІКЛУВАННЯ, я, с. Дія за знач, піклуватися.
ПІКЛУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок. 1. про кого — що, за кого — що, ким, чим. Виявляти увагу, турботу про потреби кого-, чого-небудь.
ЦитироватьТУРБОТА, и, ж. 2. Увага до чиїхось потреб; піклування про кого-, що-небудь.
Ще синоніми:
Турбування, дбання, дбайність, дбайливість, опіка, опікування, опікунство, догляд, доглядання, пантрування, бідкання, клопіт, клопотання, побивання, упадання, припадання, вболівання, боління, фатига, суята, падкання?, кряження?, викохування, плекання, пестування, кохання, леліяння, вигодовування, виховування, бавлення, зберігання, шанування, око, покровительство

Jeremy

Цитата: oveka от января 18, 2015, 11:50
У нас не тільки діти викохували, а й воли, коні, худобу і навіть городину всяку.
Що в нас з вами все однаково, то вже слонові африканському звісно :UU:


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр