Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Dzielenie wyrazu między wierszami. Reguły

Автор hurufu, мая 4, 2011, 17:59

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

hurufu

Czytając opakowanie z serku wiejskiego zobaczyłem: ,,pomid-orowy" czy tak można dzielić słowo? I w ogóle jakie są zasady?

Pinia

Dzielenie wyrazów przy przenoszeniu do następnego wiersza opieramy w ortografii polskiej na dwu kryteriach: fonetycznym i morfologicznym.
Kryterium fonetyczne: przenosimy części wyrazów zgodnie z ich podziałem na sylaby, np.
ku·zy·no·wie, na·ra·da, u·pro·wa·dzić, za·de·cy·do·wać.
Kryterium morfologiczne nakazuje przenoszenie wyrazu w miejscu jego podzielności na rdzeń i przedrostek, w wyrazach złożonych zaś w miejscu złożenia, np.
nad·miar, niedo·wład, od·mowa, pod·ręcz·nik, pod·ważyć, po·kład, po·rwać, za·płata; gryzi·piórek, krasno·ludek, pioruno·chron, Wielka·noc, wodo·grzmot.

   
All people smile in the same language!

Pinia

All people smile in the same language!

hurufu

Pinio dzięki bardzo, za tak szybką i rozwartą odpowiedź.
Mi kiedyś mówiono że nie ma zasad przenoszenia wyrazów w języku polskim oraz żebym nie zawracał sobie tym głowę, ale jednak są i to mnie bardzo cieszy :=. A serek tej firmy, nie wiem czy będe jeszcze kupował :).

Pinia

Jeśli to produkuje  PIĄTNICA, to nie warto rezygnować. Serki tej firmy są dobre.  ;D
All people smile in the same language!

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр