Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

блаславіць, благаславіць, дабраславіць

Автор Nikolaus, марта 15, 2011, 11:54

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Nikolaus

хто якое слова выкарыстовывае й ці магчыма на вашую думку выкарыстовываць слова благаславіць?

Гранник


    благаславіць зак., каго-што благаслаўлю, благаславіш, благаславіць, благаславім, благаславіце, благаславяць; благаславі, благаславіце; благаславіў, благаславіла, благаславілі; благаславёны і благаслаўлёны; благаславіўшы // Граматычны дзеяслова

    благаславіць зак., -аўлю, -авіш, -авіць, -авім, -авіце, -авяць // Слоўнік беларускай мовы

Папа благаславіць статую армянскага першадрукара ў Ліване

catholic.by

Nikolaus

Вы меня не правильно поняли, понятно, что на письме многие издания используют слово "благаславіць", но используется эта форма хоть кем-то из белорусов в действительности? учитывая то, что слово "блага" имеет негативное значение. Я лично не встречал ни одного белоруса использующего слово "благаславіць", только "блаславіць" или "дабраславіць"

Цитировать
Папа благаславіць статую армянскага першадрукара ў Ліване

catholic.by

вообще какую-то хрень написали на //catholic.by, Папеж павинен был "асвяциць", а не как не "благалавиць" статую

Клоняра

Я нядаўна хадзіў на вяселле сябра, вянчанне было ў касцёле і там ксёндз казаў менавіта «благаславіць». Можа гэта такая асаблівасць мовы каталіцкай царквы? :???

Offtop
Увогуле, ксёндз цікава размаўляў. На вянчанні было шмат праваслаўных, таму ён згадаў пра праваслаўных: «гэта ў любым касцёле так, не толькі ў каталіцкім, але і ў праваслаўным». Мне асабіста спалучэнне праваслаўны касцёл «узрывае мазгі» — ні за што б не паверыў, што так хтосьці гаворыць, але ж сам ужывую чуў. Думаю, царкоўная беларуская проста крыху адрозніваецца ад свецкай.
Nree thenq zrikmrok zroi cheonq-ghohx, xreangxheang dhik, hranhran dhik, ghohshenqx sri zer'mhoh craannjarn, jreong jrann jarn bhatzry lreoi lraw shenqxhoh.

Nikolaus

Цитата: Клоняра от июля  5, 2013, 12:24
Я нядаўна хадзіў на вяселле сябра, вянчанне было ў касцёле і там ксёндз казаў менавіта «благаславіць». Можа гэта такая асаблівасць мовы каталіцкай царквы? :???

Offtop
Увогуле, ксёндз цікава размаўляў. На вянчанні было шмат праваслаўных, таму ён згадаў пра праваслаўных: «гэта ў любым касцёле так, не толькі ў каталіцкім, але і ў праваслаўным». Мне асабіста спалучэнне праваслаўны касцёл «узрывае мазгі» — ні за што б не паверыў, што так хтосьці гаворыць, але ж сам ужывую чуў. Думаю, царкоўная беларуская проста крыху адрозніваецца ад свецкай.

а он точно белорус? может поляк? тады спалучэньне "параслаўны касьцёл" цалкам зразумела

Клоняра

Offtop
Цитата: Nikolaus от июля  5, 2013, 13:57
а он точно белорус? может поляк?
А хто яго ведае?.. Я яго пашпарта не бачыў.
Nree thenq zrikmrok zroi cheonq-ghohx, xreangxheang dhik, hranhran dhik, ghohshenqx sri zer'mhoh craannjarn, jreong jrann jarn bhatzry lreoi lraw shenqxhoh.

Conservator

Цитата: Nikolaus от июля  5, 2013, 13:57
а он точно белорус? может поляк? тады спалучэньне "параслаўны касьцёл" цалкам зразумела

у багаслужбовай мове каталіцкай царквы на Беларусі (на Украіне таксама, але крыху меней) асабліва шмат пазычаньняў з польскай. праз гэтае там выкарыстоўваюцца калькі з польскай тэрміналёгіі. "праваслаўны касьцёл"<-"kościół prawosławny" як арганізацыя, але толькі "праваслаўная царква", калі мова ідзе аб будове.

Цитата: Nikolaus от мая 21, 2013, 13:18
учитывая то, что слово "блага" имеет негативное значение.

пацікаўцеся, наколькі даўно гэтае слова набыло такое значэньне.

беларусы спакойна кажуць "благаславіць".
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Nikolaus

Цитировать

пацікаўцеся, наколькі даўно гэтае слова набыло такое значэньне.

якое гэта мае значэньне?

Цитироватьбеларусы спакойна кажуць "благаславіць".

але я такіх шчэ не сустракаў

Клоняра

Nree thenq zrikmrok zroi cheonq-ghohx, xreangxheang dhik, hranhran dhik, ghohshenqx sri zer'mhoh craannjarn, jreong jrann jarn bhatzry lreoi lraw shenqxhoh.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр