Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Еще раз о звательной форме / звательном падеже

Автор matador, ноября 4, 2009, 23:51

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

regn

Цитата: Pawlo от ноября 13, 2009, 03:34
Приєднуюсь до коментаря який нещодавно дав Дриндя

Тобто?

Цитата: ТЪІ от ноября 13, 2009, 03:32
ім'я "юра" і його форми "юро/юр" приємлю.

Дякую :)

Цитата: Pawlo от ноября 13, 2009, 03:31
Я так думаю(ну як мінімум скажу про себе)що тому що в Україні половина населеня не говорить польською і немає ризику в випадку кожного необережного кроку держави чи громадськості що неє(польською) заговорить усе суспільство

Не думаю, що російською коли-небудь заговорить Захід... Ой, не думаю ;)

Drundia

Цитата: regn от ноября 13, 2009, 03:30І до чого тут це? Ви хочете сказати, що "Юра" - це суржикова форма? :D
А я хоч раз говорив про форми "Діма" чи "Сєрьожа"? :o
Вони утворені подібно. Спорідненість наліцо. І в кличний відмінок ставляться з характерним неприємним звуком...

Drundia

Цитата: regn от ноября 13, 2009, 03:36Не думаю, що російською коли-небудь заговорить Захід... Ой, не думаю ;)
Львів на третину російськомовний як колись десь на форумі писали.

regn

Цитата: Drundia от ноября 13, 2009, 03:38
Вони утворені подібно. Спорідненість наліцо.

Так, але таких форм я не вживаю і дуже рідко чув у Львові (переважно від російськомовних, котрі намагалися говорити українською). А ось форми "Юра" чи "Володя" вживаються постійно і всюди, включаючи села, де люди говорять на своїх діалектах довгі покоління. Там до мене звертаються "Юро!"

regn

Цитата: Drundia от ноября 13, 2009, 03:40
Львів на третину російськомовний як колись десь на форумі писали.

Ого! Думаю, що менш, ніж на третину...

Drundia

Цитата: regn от ноября 13, 2009, 03:41Так, але таких форм я не вживаю і дуже рідко чув у Львові (переважно від російськомовних, котрі намагалися говорити українською). А ось форми "Юра" чи "Володя" вживаються постійно і всюди, включаючи села, де люди говорять на своїх діалектах довгі покоління. Там до мене звертаються "Юро!"
А як у школах на уроках російської мови, та й узагалі, до них зверталися? Отож, так от фонетично проблематичні форми відфільтрувалися, а непроблематичні лишилися.

regn

Цитата: Drundia от ноября 13, 2009, 03:44
А як у школах на уроках російської мови, та й узагалі, до них зверталися? Отож, так от фонетично проблематичні форми відфільтрувалися, а непроблематичні лишилися.

Ви маєте на увазі зараз форму кличного відмінка чи взагалі форму імені?

Drundia

Цитата: regn от ноября 13, 2009, 03:46Ви маєте на увазі зараз форму кличного відмінка чи взагалі форму імені?
Форму імені.

Pawlo

Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

Pawlo

Цитата: regn от ноября 13, 2009, 03:36


Цитата: Pawlo от ноября 13, 2009, 03:31
Я так думаю(ну як мінімум скажу про себе)що тому що в Україні половина населеня не говорить польською і немає ризику в випадку кожного необережного кроку держави чи громадськості що неє(польською) заговорить усе суспільство

Не думаю, що російською коли-небудь заговорить Захід... Ой, не думаю ;)
Дуже на це сподіваюсь.Але бачачи на приакладі мого вузу(це лише малий епізод)як буквально за два з лишком років діти з цілком україномонвих сіл і районів перестають українською і слова казати(і це при українській мові навчаня в вузі) та і маючі ряд знайомих у Львові і Франківську я прийшов до висновку що такий ризик існує.Хоча на щастя він і не такий страшно великий але тим не менш.
перепрошую за політико-культрний офтоп і припиняю його
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

Антиромантик

Цитата: Artemon от ноября 13, 2009, 03:20
Цитата: Антиромантик от ноября 12, 2009, 08:36А допустим, существуют языки, где звательная форма употребляется и при обращении, и в некоторых синтаксических конструкциях, например: старче уйти (сочетание звательной формы с инфинитивом вместо дательного падежа), старче уйди (во втором лице), старче ушел бы//старче да уйдет (третье).
Тогда это - падеж?
Хороший и очень интересный пример (кстати, "допустим" или таки существуют? :)). Но я бы скорее охарактеризовал это как синкретизм/омонимию: функции-то у таких "старче" весьма разные.
Конструирую язык такой.

Но вообще ...

(Ты), пап, иди = он, папа, идет

andrewsiak

Цитата: Pawlo от ноября 13, 2009, 03:26
Цитата: regn от ноября 13, 2009, 03:08
Цитата: Drundia от ноября 13, 2009, 03:04
Нема.

З цим я ніколи не погоджуся. Я в житті не бачив людини з України, котра би не вживала "Юра" і "Володя" в своєму мовленні.

І мені байдуже, звідки такі форми походять. Вони є в живому мовленні носіїв мови від Закарпаття і до самого сходу.
ну якщо в літературній мові легалізувати всі русизми що є в розмовному суржику."хапається за голову"
+1
Юра - це таки суржик.
Володя - нi. Тому що Володя напряму походить вiд давньоруського Володя (род. Володяте - сьогоднiшня 4-а вiдмiна).
А звiдки в росiйськiй отой зменшувальний -а у Юра, Паша, Саша, Дима - про те я гадки не маю. Хiба що роciянам за якимсь дивним збоченням подобалося називати хлопцiв жiночими формами iмен (Юра, а ты куда пошла-то?)
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

matador

Цитата: Artemon от ноября 13, 2009, 03:26
Цитата: matador от ноября 12, 2009, 12:08Синтаксическая функция проявляется во взаимодействии слова с другими членами предложения. Если кратко, падеж зависит от роли слова в предложении. Непадежные окончания (род, число, артикль....) уточняют характеристику слова, но никак не связаны с его ролью, функцией в предложении.
Хорошо, вы не хотите рассматривать возможность существования наклонений у существительных, допустим.

Вы меня не совсем правильно поняли. Я хочу рассматривать ФАКТЫ и не хочу рассматривать ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ типа "а вдруг в каком-нибудь языке есть то-то"? Потому что мы же с Вами не изобретаем новый язык, а говорим о конкретном фактически имеющим место явлении. Тогда и аргмуенты должны быть взяты из фактов, а не из гипотетики. Это же касается аргументов Антиромантика. Как я понял, они гипотетические. Если наклонения у существительных где-то есть, пожалуйста, приводите примеры, давайте рассмотрим. Только конкретные.

Цитата: Artemon от ноября 13, 2009, 03:26
Но как бы то ни было, вокатив ни с какими другими членами предложения (ну, кроме разве что зависимых от себя же определений) как раз таки не взаимодействует и спокойно может быть изъят из любого предложения.

Во-первых, изъяты могут быть разные члены предложения, но при изяътии теряется часть информации.
Я дал Пети яблоко - Я дал яблоко. Изъяли Петю, предложение смысла не поменяло, но часть информаци утратилась. Аналогично: Петя, иди сюда! - Иди сюда! - Смысл у обоих фраз тот же, но вторая фраза информационно беднее, неясно к кому обращаются.
Во-вторых, слово находится в звательном падеже ПОТОМУ, что это обусловлено конструкцией предложения, в частности (но необязательно) повелительным наклонением глагола. Если фразу "Петя, иди сюда!" Вы преобразуете во фразу "Я зову Петю" (с немного иным смыслом), то у Вас поменяется конструкция фразы, поменяется роль Пети в предолжении (он уже не человек, к которому обращаются, а объект), КАК СЛЕДСТВИЕ поменяется падеж.

Антиромантик


Алексей Гринь

Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 12:40
А звiдки в росiйськiй отой зменшувальний -а у Юра, Паша, Саша, Дима - про те я гадки не маю. Хiба що роciянам за якимсь дивним збоченням подобалося називати хлопцiв жiночими формами iмен (Юра, а ты куда пошла-то?)
Намёки:

1. Сирота, умница, вития, папа и т. д. Особенно веселит читать этот пассаж со взаимоисключающим параграфом «Тому що Володя напряму походить вiд давньоруського Володя».

2. Ющенко, ты куда пошло? Гришко, ты куда пошло?
肏! Τίς πέπορδε;

regn

Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 12:40
Юра - це таки суржик

:( :wall:

И вы никогда никого "Юра" не называете, говоря по-украински?

Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 12:40
А звiдки в росiйськiй отой зменшувальний -а у Юра, Паша, Саша, Дима - про те я гадки не маю. Хiба що роciянам за якимсь дивним збоченням подобалося називати хлопцiв жiночими формами iмен (Юра, а ты куда пошла-то?)

Цитата: Алексей Гринь от ноября 13, 2009, 16:06
1. Сирота, умница, вития, папа и т. д. Особенно веселит читать этот пассаж со взаимоисключающим параграфом «Тому що Володя напряму походить вiд давньоруського Володя».

2. Ющенко, ты куда пошло? Гришко, ты куда пошло?

+1

Если щас по суффиксам и окончаниям пройтись, то половина языка превратится в "збочення".

andrewsiak

Цитата: Алексей Гринь от ноября 13, 2009, 16:06
Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 12:40
А звiдки в росiйськiй отой зменшувальний -а у Юра, Паша, Саша, Дима - про те я гадки не маю. Хiба що роciянам за якимсь дивним збоченням подобалося називати хлопцiв жiночими формами iмен (Юра, а ты куда пошла-то?)
Намёки:

1. Сирота, умница, вития, папа и т. д. Особенно веселит читать этот пассаж со взаимоисключающим параграфом «Тому що Володя напряму походить вiд давньоруського Володя».

2. Ющенко, ты куда пошло? Гришко, ты куда пошло?

[грубости удалены]

1. сирота, умница, мужчина - все это изначально имена ЖЕНСКОГО РОДА на -а. Володя - это как раз таки средний род, но не ЖЕНСКИЙ. Там был не -а, там был -ѭ.

2. Украинские Петро, Олександро, Самiйло - МУЖСКОГО РОДА, а не среднего.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

regn

Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 17:13
Украинские Петро, Олександро, Самiйло - МУЖСКОГО РОДА, а не среднего.

Юра - это тоже слово мужского рода :yes:

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

andrewsiak

Цитата: regn от ноября 13, 2009, 17:16
Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 17:13
Украинские Петро, Олександро, Самiйло - МУЖСКОГО РОДА, а не среднего.

Юра - это тоже слово мужского рода :yes:
:yes: Але це росiянiзм. В украïнськiй мовi зменшувальнi чоловiчi iмена не мають закiнчення -а.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

regn

Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 17:17
називаю. але це суржик.

Ніякий це не суржик! Це просто намагання якомога далі українську мову від російської віддалити. Форма "Юра" не вступає в конфлікт із жодними закономірностями української мови.

Допоки можна казати "мій колега", форма "Юра" для мене без проблем відноситься до чоловічого роду.

regn

Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 17:19
В украïнськiй мовi зменшувальнi чоловiчi iмена не мають закiнчення -а.

Я би сказав, не мали.

Мене аж ніяк не дратує таке запозичення цілої групи імен. На мою думку, воно мови не псує.

andrewsiak

Цитата: regn от ноября 13, 2009, 17:23
Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 17:19
В украïнськiй мовi зменшувальнi чоловiчi iмена не мають закiнчення -а.

Я би сказав, не мали.

Мене аж ніяк не дратує таке запозичення цілої групи імен. На мою думку, воно мови не псує.
Надо же! Не псує!
Тобто нiчого страшного, що всi Сергiйки стали Серьожами, Юрки - Юрами, Андрiйки - Андрєйками?
Менi, примiром, взагалi не подобаються зменшувальнi на -а. Надаю перевагу на -ко.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

regn

Обговорення даної теми не має сенсу.

В даному випадку проблему я бачу тільки в тому, що ви, шановні пани, не хочете запозичень саме з російської мови.

При цьому ж запозичене з чужої мови слово "ґудзик" намагаються писати через "ґ" - чужий для україньської мови звук. Щось я не помітив, щоб це гаряче тут обговорювали...

Впевнений, що років через десять до літературної мови увійдуть такі чудові слова, як "евентуально, девелопмент, перцепція". Чи ще якісь. Не через десять - так через двадцять.

І справа не в тому, що ці слова чужі, а в тому, яке до них ставлення порівняно зі ставленням до російських запозичень.

regn

Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 17:27
Сергiйки стали Серьожами, Юрки - Юрами, Андрiйки - Андрєйками?

Я ніколи не чув у Львові "Серьожа" чи "Андрєйка".

"Юра, Діма, Саша" - так.

Цитата: andrewsiak от ноября 13, 2009, 17:27
Менi, примiром, взагалi не подобаються зменшувальнi на -а. Надаю перевагу на -ко.

А мене дратують на "-ко". І що з того? Я їх не вживаю. Вживаю тільки "Сергій, Андрій і т.д." Проте я не кричу, що вони неприродні чи погані - це було би погано. Але я й не зобов'язаний їх любити.

Від тих імен, котрі нормально утворюють зменшувальну форму на "-а", я завжди такі форми вживаю.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр