Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Język polski (Польский язык)

Автор sznerzs, октября 20, 2003, 19:36

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Джиби

Raczej Dżibi.
Od dziecka w domu (trzy języki), potem zaczęłam czytać, potem udoskonaliłam polski język na scenie teatralnej, potem pracowałam spikerką w radiu, potem stałam się tłumaczką kabinową, potem jeszcze w TW ;--) . A teraz siedzę sobie w domu, tłukę w klawisze i pouczam chętnych do doskonalenia :)

Aramis

Цитата: ДжибиOd dziecka w domu (trzy języki), potem zaczęłam czytać, potem udoskonaliłam polski język na scenie teatralnej, potem pracowałam spikerką w radiu, potem stałam się tłumaczką kabinową, potem jeszcze w TW

Respekt :_1_17

Джиби

Цитата: Aramis
Respekt :_1_17

Dzięki 8-) , lecz nawet ten, który dużo wie i potrafi, zawsze czegoś nie wie i wielu rzeczy nie potrafi. Uczmy się :_1_12

RawonaM

Цитата: ДжибиRaczej Dżibi.
Dlaczego? :? Jak co może być? Musi być dży- albo dzi-, czy nie tak?

Цитата: ДжибиOd dziecka w domu (trzy języki), potem zaczęłam czytać, potem udoskonaliłam polski język na scenie teatralnej, potem pracowałam spikerką w radiu, potem stałam się tłumaczką kabinową, potem jeszcze w TW  . A teraz siedzę sobie w domu, tłukę w klawisze i pouczam chętnych do doskonalenia
Wow... :o Wielki respekt.  :yes:
Jakie trzy języki?

Евгений

PAXVOBISCVM

RawonaM

Цитата: Евгений
Цитата: RawonaMMusi być dży- albo dzi-, czy nie tak?
Ale oni wymawiają się różnie ;--)
Pewnie że tak, one wymawiają się różnie, ale jak wymowiaje się dżi? :?

Добавлено спустя 4 минуты 11 секунд:

Jewgienij, dobry avatar postawiłeś. 8)

Джиби

Цитата: RawonaM
Jakie trzy języki?

Litewski, polski i rosyjski. Tłumaczę jeszcze czeski, slowacki, ukraiński i kilka innych słowiańskich, lecz tylko Z - NA te trzy języki.

Для быстроты ответа напишу по-русски (работа гонит, перевод должна сегодня закончить)
Разница в  произношении (польском) Джы (y) и Джи (i), по-литовски это Džibi и мягкая короткая и.

Что значит "может" не поняла, dzi это просто дзи, нам нужно джи и мягкое и - для русского иностранное слово, исключение произношения, не жигули

Евгений

Цитата: RawonaMjak wymawia się dżi?
Dżi w polskim być nie może.

Цитата: RawonaMJewgienij, dobry avatar postawiłeś.
Dziękuję. Ale uważam, że lepiej Jewgenij: /g/ przed /e/ jest zwykle miękki.
PAXVOBISCVM

RawonaM

Цитата: ДжибиZ - NA
Co to jest? :?

Цитата: ДжибиЧто значит "может" не поняла, dzi это просто дзи
:dunno: Tu jest problem. Dumałem, że dzi=[джі]. Dziś=[джіш'], nie [дзіш'].

Евгений

PAXVOBISCVM

Джиби

Цитата: Евгений
Dżi w polskim być nie może.

Zadaj w polskim Google i kontempluj :), to są raczej wyjątki, ale są, np. dla spolszczenia słów z języków obcych, można poszukać nazw geograficznych itp.

RawonaM

Цитата: ЕвгенийDżi w polskim być nie może.
A ja co mówię?
Czytaj:
Цитата: RawonaM
Цитата: ДжибиRaczej Dżibi.
Dlaczego? :? Jak co może być? Musi być dży- albo dzi-, czy nie tak?


Джиби

Цитата: RawonaM
ЦитироватьZ - NA
Co to jest. :?

Это значит С языка НА язык

Вместо "думалем" нужно "мыслялем".  "Думаць" по-польски значит думать и думать и задумываться. Юж две годзины седзи и дума:)

Евгений

Цитата: ДжибиZadaj w polskim Google i kontempluj , to są raczej wyjątki, ale są, np. dla spolszczenia słów z języków obcych, można poszukać nazw geograficznych itp.
Kontempluję :) Dżin, dżinsy i dżiu-dżitsu :D Ale podejrzewam, że to tylko tak się pisze, ale wymawia się wszystko jedno /dży/...
PAXVOBISCVM

Джиби

Bardzo zalezy ot tego, kto wymawia, w dykcji literackiej i TV  to raczej obowiązuje. Piszę na litewskiej  klawiaturze, więc niektorych diakrytek nie ma, przepraszam.
Jeszcze Dżichad, tak jak mowilam, obcojęzyczne slowa.

Евгений

Цитата: ДжибиBardzo zalezy ot tego, kto wymawia, w dykcji literackiej i TV to raczej obowiązuje.
Co obowiązuje - /dży/ lub /dż-i/?
PAXVOBISCVM

RawonaM

Цитата: ДжибиЧто значит "может" не поняла, dzi это просто дзи,
W jakich słowach dzi wymawia się [дзі]?

Цитата: ДжибиЭто значит С языка НА язык

Вместо "думалем" нужно "мыслялем". "Думаць" по-польски значит думать и думать и задумываться. Юж две годзины седзи и дума
Dziękuję! Dlaczego nie piszesz po polsku?



Джиби

Цитата: Евгений
Co obowiązuje - /dży/ lub /dż-i/?

I jeszcze Loja Dżirga

Obowiązuje miękka i.

Do Rawonama. Mam podręczną klawiaturę litewską i rosyjską, po polsku piszę z wykorzystaniem tablicy symboli, bo uczenie się trzeciego rozkladu klawiatury mnie wkurza - tracę szybkosc pisania (polskie klawisze są w innym miejscu niz litewskie), więc klepię w jakims word'owskim dokumencie i potem wstawiam w odpowiedz na forum. To trwa. Jak widzisz, teraz piszę bez diakrytek, bo na klawiaturze litewskiej. Zresztą, tlumaczenie juz skonczylam i wyslalam, teraz moze mniej będę zajęta, to odpiszę poprawnie i po polsku

Евгений

Цитата: Aramisdlaczego nie piszesz na forumu po czesku?
Na forum ;--)

Цитата: RawonaMW jakich słowach dzi wymawia się [дзі]?
Nigdzie nie wymawia. To jest bardzo palatalizowany /дж/. /дзь/ jest tylko zwyczajna transliteracja polskich słów w rosyjskim.

Добавлено спустя 1 минуту 35 секунд:

Цитата: ДжибиObowiązuje miękka i.
Co jest miękka i - nie rozumiem?.. :_1_17
PAXVOBISCVM

Aramis

Цитата: ЕвгенийNa forum  

э-эх, я этот свой пост минут 10 составлял :) и все равно ошибсę. :(

Евгений

Цитата: Aramis
Цитата: ЕвгенийNa forum  

э-эх, я этот свой пост минут 10 составлял :) и все равно ошибсę. :(
Зато теперь будешь знать, что слова на -um в польским все несклоняемые. (Я об этом в ст-сл теме писал, с полгода назад :))
PAXVOBISCVM

Aramis

Цитата: ЕвгенийЗато теперь будешь знать, что слова на -um в польским все несклоняемые. (Я об этом в ст-сл теме писал, с полгода назад )
д-давно это было :lol:
вот молодцы чехи с сербами - все склоняют křížem krážem*




*вдоль и поперек (чеш.)

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр