Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Să vorbim româneşte

Автор Vertaler, октября 14, 2004, 15:00

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Anonymous

..CUM CU VIAŢĂ , VERTALERE !  Văd că eşti foarte activ în discuţiile pre
    zentate aici , aşa zic , pe acest FORUM. Eu sînt destul sigur , că tu esti
  un MARE amator ale limbii moderne şi nu numai cea contemporane, ci şi
 limbii clasice ....

 ...aş vrea să-ţi întreb ceva personal din aceasta cauza ....cîţi limbi mai poţi s,vorbeşti ?   care este preferinţele tale lingvistice ?Din ce cauză tu ai hotărît să fac studiile în limbi străine ....sau eşti pur şi simplu un HOBBY
la urma urmei ? .... a propos , am avut plăcerea de a citi site-ul tău ....merci frumos !  vitalie

Vertaler

Salut, salut, Vitalie! Mă bucur foarte să te văd din nou! Ce se-a întâmplat, că nu foloseşti parola ta? O-ai uitat?

Şi mai mă bucur că ai început să foloseşti tastatura română... E un lucru foarte interesant, de ex.: prinzi dreptul Alt + 2, apoi C, şi se primeşte ce? litera Č ! Şi aşa poţi să tipăreşti toate literele cele centraleuropene. Dar, din nefericire, pe ea nu-s simboluri "", «», §, —, '', ‹› etc. E interesant, că pot să primesc Đ şi Ł, dar nu pot pe —... Ha, şi pe tastatura lui Roman (sau e român?) ele nu-s...:(

Da, da sunt lingvist, dacă vrei să ştii, câţi limbi pot să vorbesc, te spun: aproximativ opt, dar nu se ştie, unde e hotar printre "ştiu" şi "ştiu, ce e". :)

Din ce cauză? Ştii, e foarte util pentru cap, şi e foarte bine şi plăcut când poţi găsi o limbă comună cu mulţi oameni, nu numai cei de-a naţiunea ta.
Цитата: Гостьam avut plăcerea de a citi site-ul tău ....merci frumos ! vitalie
Eu trebuie să te mulţumesc, pt că-l citeşti...:D
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Anonymous

Цитата: Vertaler van TekstenSalut, salut, Vitalie! Mă bucur foarte să te văd din nou! Ce se-a întâmplat, că nu foloseşti parola ta? O-ai uitat?

Şi mai mă bucur că ai început să foloseşti tastatura română... E un lucru foarte interesant, de ex.: prinzi dreptul Alt + 2, apoi C, şi se primeşte ce? litera Č ! Şi aşa poţi să tipăreşti toate literele cele centraleuropene. Dar, din nefericire, pe ea nu-s simboluri "", «», §, —, '', ‹› etc. E interesant, că pot să primesc Đ şi Ł, dar nu pot pe —... Ha, şi pe tastatura lui Roman (sau e român?) ele nu-s...:(

Da, da sunt lingvist, dacă vrei să ştii, câţi limbi pot să vorbesc, te spun:

....Salut Haiducule !  Vezi ce ''omul bun'' eu sînt ... m-am instalat -o  tăstatură special pt Tine ! De ce l-am făcut-o ? nu ştiu deocamdată ....
să poate că m-am obosit oleacă să-ti explici că pentru mine nu are importanţa acest aspect .....dar numai din respectul spre PURIŞTII ca ,
 Tine , domnul drag ! ..
  Am nişte probleme cu compul meu ....nu pot să-mi înrigistra in momentul
 actual ...   E destul interesant cea ce tu ai descoperit despre litere croate
 şi polone ...      din păcate mă voi pleca la ''bush'' ..... şi aceasta înseamnă că istoria mea scurta pe acest forum se va sfîrşi .....hope to get
in touch with ya sooooon .....vitttttttt

Vertaler

Cred că am găsit o expresiune care se citeşte problematic fără diacritice. Deci, dacă vedeţi o singură frază aşa:

FATA MEA ESTE FRUMOASA

Cum să-o citeţi şi înţelegeţi —

Fata mea este frumoasă

sau

Faţa mea  este frumoasă? Ă?
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Anonymous

Цитата: Vertaler van TekstenCred că am găsit o expresiune care se citeşte problematic fără diacritice. Deci, dacă vedeţi o singură frază aşa:

FATA MEA ESTE FRUMOASA

Cum să-o citeţi şi înţelegeţi —

Fata mea este frumoasă

sau

Faţa mea  este frumoasă? Ă?
.....

 Вuna Ziua , Strămoşule ! am venit acasă , planurile mele au schimbat
 oleacă , ....ce vrei să stiţi anume ?

 eu consider că exemplurile tale sînt foarte simpli şi e uşor de li-explici ...
 în primul rănd , trebuie să citească numai în contextul , anume , CE-A
 FOST scris înainte acelei fraze şi ce după .....
 Dacă citim în textul spre exemplu .....'' vai , vai , vai ! ce frumuşica i fiica
 ta ! Ba Da ! Fata mea i frumoasa ... dar proasta !  

 spune-mi Vertalere , te rog ! De ce e vorba acolo .?  

 ...ты думаешь они говорят о лице одного из собеседников ????


...или так ...'' nu mi trebuie cremurile cosmetice ! Fata mea e frumoasa
 fără ele ...''  

 не усложняй того что просто...

Vertaler

Цитата: Vitaliespune-mi Vertalere , te rog ! De ce e vorba acolo .?

...ты думаешь они говорят о лице одного из собеседников ????
Я чуть свою кровать не сломал от смеха! ффффффффффффф... хахахаха!......

Ун алт екземплу: există-o piesă a "Voltaj"-ului care se numeşte "un pas în faţă". Şi dacă-o vezi în lista pieselor, adică doar numele ei printre piese alte, ce te poţi gândi, a? Şi de aceea pe //vers.go.ro, unde e aşa politică — chiar când eu li-am trimis 7 cântece cu toatele diacritice, din Notepad în CE, şi-apoi i-am văzut pe ele pe alfabetul cel pur latinic — acolo piesă asta se numeşte "Un pas in faTZa".

Шаг в лицо, шаг в девушку... кхм. Ну, например, так: кыць неджь (а может, и кыте недже, не знаю...)! N-ai incercat sa prezentezi f... нет, нет, сдаюсь, одушевлённость нас выдаст... ata ta cosmetologului? Ладно, тогда так: ну крезь, кэ fata ta trebuie sa fie prezentata unui cosmetolog? Вот теперь порядок.
———————————
*Нег = бородавка.
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Anonymous

Цитата: Vertaler van Teksten
Цитата: Vitaliespune-mi Vertalere , te rog ! De ce e vorba acolo .?

...ты думаешь они говорят о лице одного из собеседников ????
Я чуть свою кровать не сломал от смеха! ффффффффффффф... хахахаха!......

Ун алт екземплу: există-o piesă a "Voltaj"-ului care se numeşte "un pas în faţă". Şi dacă-o vezi în lista pieselor, adică doar numele ei printre piese alte, ce te poţi gândi, a? Şi de aceea pe //vers.go.ro, unde e aşa politică — chiar când eu li-am trimis 7 cântece cu toatele diacritice, din Notepad în CE, şi-apoi i-am văzut pe ele pe alfabetul cel pur latinic — acolo piesă asta se numeşte "Un pas in faTZa".

Шаг в лицо, шаг в девушку... кхм. Ну, например, так: кыць неджь (а может, и кыте недже, не знаю...)! N-ai incercat sa prezentezi f... нет, нет, сдаюсь, одушевлённость нас выдаст... ata ta cosmetologului? Ладно, тогда так: ну крезь, кэ fata ta trebuie sa fie prezentata unui cosmetolog? Вот теперь порядок.

не понимаю тебя , в чем же здесь проблема ??   ...дорогой друг !  
приведенный тобою пример из Вольтажа смешон ....и вот почему .
в приведенном словообразовании - УН ПАС ЫН ФАЦА ,FATA - не имеет НИЧЕГО общего ни с ДЕВУШКОЙ ни с ЛИЦОМ ! И любому НОСИТЕЛЮ
этого языка это понятно ....
ШАГ НАВСТРЕЧУ или ВПЕРЕД - вот как это переводится

Anonymous

....O.K O.K ! Не буду! многое и мне не понятно конечно ....не забудь что
я только учусь этому языку ....


  Tu ştii , Vertalere , aş vrea ca să discutăm ceva interesant pe acest
   forum . dar din păcate nu am idei noi .....este probabil că tu poţi să-mi
   dau ceva de gand...

  i am completly in the blue ..... sorry for that , AM OBOSIT ....

Vertaler

Dar eu am dat:
Цитата: Vertaler van TekstenŞi altceva: pe această pagină — http://sarbotuare.narod.ru/dnevniki.htm — autorul poveştii a-ncercat să emit convorbirea a doi moldoveni, şi... e foarte comic. Deja am spus despre asta autorilor, aştept răspunsul lor...
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Volodina

Salut! Am citit aproape tot ceea ce ati scris aici... vorbiti bine romaneste, dar n-am inteles daca cineva dintre dvs e un roman adevarat :) nu-s romanca nici eu, dar am inceput sa invat limba asta cu 2,5 ani in urma, anul trecut am si vizitat Romania. Sincer sa fiu - este cea mai frumoasa tara in toata lumea!

Vertaler

Am să-l spun până când TOŢI înţeleg că un text scris fără diacritice NICICÂND nu pot să fie numit un text scris pe română. :x Şi dacă vorbim româneşte — anume româneşte — nu există aşa ţară — Romania. Şi îndeobşte, alfabetul românesc de pe baza cea latină s-a format aşa ca diacriticele să demonstreze alternările suneţilor. Adică S cel mai des s-alternează cu Ş, T cu Ţ, A cu Ă, şi sunetul [î] în română provine din suneţii [a] şi [і], de aceea se scrie ca Î şi Â. Şi când se scrie fără diacritice, se poate gândi că toate aceste modificări şi alternări totdeauna n-au fost!

De exemplu, slovacilor sau polonilor absolut nu place când ceva e scris fără diacritice. Polonii pur şi simplu-s greţoşi, iar slovacii spun că e greu să citesc. Şi oare în româneşte e mai uşor? Limba română e plină de cuvinte ca sămânţă, săptămână, învăţă, fâşâi, de astfel cum cea slovacă — de cele ca ďaľší, şi — oare aci e vreo diferenţă?
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Volodina

Цитата: Vertaler van TekstenAm să-l spun până când TOŢI înţeleg că un text scris fără diacritice NICICÂND nu pot să fie numit un text scris pe română.......

N-am vrut sa provoc indignarea ta! Pur si simplu nu am posibilitate sa scriu cu diacritice. Dar sa stii ca n-am intalnit inca nici un roman caruia nu-i placea ca scriu pe romana fara diacritice. Eu stiu sa scriu asa cum trebuie, crede-ma. pt ca Romana e limba mea cea mai iubita :)

Vertaler

Цитата: VolodinaPur si simplu nu am posibilitate sa scriu cu diacritice.
:o :x
1) Tastatura română din "proprietăţiile claviaturii" pe computerul tău;
2) Dacă acolo nu e anume română, să prinzi ORICE tastatură din CE, acolo sunt "diacriticele separate": pe ORICE tastatură din CE dreptul alt + "2" = ˇ. Prinzi dreptul alt + ˇ, apoi "a", primeşti "ă". Dreptul alt + "3" = ^. Aşa poţi avea  şi Î. Şi alt + "=" = "¸", deci de aici vin Ş şi Ţ;
————————————————
tastatură din CE = раскладка клавиатуры языка, использующего кодировку СЕ — польский, чешский, хорватский, словацкий, венгерский, ну и румынский тоже.
————————————————
3) Dacă nu poţi să instalezi nici o tastatură nouă, în Unipad (unipad.org — aci poţi primi această programă) ESTE tastatura română!
4) Dacă nu e posibil să-ncarci Unipad-ul, să ştii că-n Vikipedia românească pe pagine, unde trebuie să se scrie vreun text, sunt taste speciale cu litere Â, â, Ă, ă, Î, î, Ş, ş, Ţ, ţ;
5) În final, poţi să copiezi literele din alte mesaje;
6) ШИ НИМЕНЬ ШИ НИМИК НУ Е ПЕНТРУ ТИНЕ ОБСТАКОЛ СЭ СКРИЙ ПЕ АЛФАБЕТУЛ ЧИРИЛИК!

Цитата: VolodinaDar sa stii ca n-am intalnit inca nici un roman caruia nu-i placea ca scriu pe romana fara diacritice.
Pur şi simplu trebuie să pe FIECARE computer nou, pe care cumpără un român, trebuie să fie instalată numai o tastatură — cea română. Şi cred că nu e prea greu să românii îl facă.
Цитата: VolodinaEu stiu sa scriu asa cum trebuie, crede-ma.
Cui trebuie?
Цитата: Volodinapt ca Romana e limba mea cea mai iubita  
Da, anume romana, ci nu română. :(
Я тут тебе уже ШЕСТЬ способов дал. А лимба всё ещё романа.
Цитата: VolodinaКстати, sunet - это слово среднего рода, так... для справки.
Bine, merci frumos, o să-l ştiu. Căci nu pot să controlez genul fiecarui cuvânt pe //dicţionare.com, iar în dicţionarul meu gene nu se scriu...
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Aramis

Bună! Eu voi scrie aici, şi Vertaler mă va corecta  :green:  :green:
Ura!! Eu sunt bun  :P

Aramis

Ha!!! El deja corectează mesajele mele :))) Aşa eu voi scrie mai mult  :UU:

Vertaler, de ce nu scrii nimic aici? Îmi doresc să vorbesc cu cineva  :yes:

Vertaler

Cred că când corectai acel mesaj al meu în tema cea cehă ţi-a fost mai uşor să-l faci  :eat:

Aramise, te rog, nu trebuie să spui mereu ,,eu", ,,el" când scrii româneşte. Ştiu că ştii sârba şi cum se zice acolo, aici totul e la fel.

Şi ştie cineva, de ce nu pot să pun ,,extra tags"? Trebuie de fiecare dată să le tipăresc! :( Interesant, e numai o greşeală de Internet Explorer sau nu?
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Vertaler

Стрч прст в крк и вынь сухим.

Aramis

ЦитироватьAramise, te rog, nu trebuie să spui mereu ,,eu", ,,el" când scrii româneşte. Ştiu că ştii sârba şi cum se zice acolo, aici totul e la fel.

Foarte bine!

Hm.... Nu pot să inserez un citat în răspunsul :donno:  :'(  :no:

Aramis


Belle

Noroc  :)
Ma cheama Anna, sunt din Ukraina. Imi place romaneste si vreau sa invat sa vorbesc bine. Pot sa scrie dar fara diacritice  :donno: Imi pare rau ca fac multe greseli. Puteti sa ajuta corecta greseli ?


Dana

Salut, Anna  :)

Цитата: Belle
Pot sa scrie dar fara diacritice
De ce?

Цитата: Belle
Puteti sa ajuta corecta greseli ?
Cu siguraţă  ;)
Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...

Dana

Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...

Belle

Salut Dana  :)
Scriu fara diacritice caci  tastatura  mea este fara diacritice  :( Multumesc pentru corectii * :)
Esti din Romania?

Dana

Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр