Author Topic: Слово "шульга"  (Read 6685 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Conservator

• На китайсько-фінському кордоні все спокійно...
« Reply #25on: February 21, 2012, 19:01 »
"левый", церк., сюда же Шу́я – распространенное речное название, шу́йца "левая рука", укр. шу́йбiч "по левую сторону" (: бок), др.-русск. шуи, ст.-слав. шоуица ἀριστερά (Остром.), шоуи εὑώνυμος (Еuсh. Sin.), сербохорв. шу̀ва̑к, род. п. -áка "левша", словен. šȗj, ж. šújа "левый".

Родственно др.-инд. savyás "левый", авест. hаоvа- – то же, кимр. аswу, аsеu "левый" (*adseui̯o-, *аdsеu̯о-); см. Педерсен, Kelt. Gr. 2, 16; Мейе, Ét. 380; Мейе–Вайан 58; Брандт, РФВ 24, 194; Траутман, ВSW 260; М.–Э. 4, 7.

так етимологія слова ні в кого питань і не викликала, то тільки фром_одесса ліньки було зазирнути до ЭСРЯ, ЭССЯ чи ЕСУМ :)
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Offline Русин1

« Reply #26on: February 21, 2012, 19:58 »
Давно цікавило мене слово "шульга". Добре видно, що зі словом "лівий" воно ніяк не пов'язано. І взагалі, мабуть, немає зараз в українській мові спільнокореневих слів до слова "шульга"? Коли я дізнався, що в російській мові було слово "шуйи", що означало "лівий" ("шуйица" - ліва рука), то подумав, що, мабуть, "шульга" походить від того же кореня. Але не знаю...
В русинском "шулек" - валек (круглый брусок, имеющий различное применение) или тесто, скатанное в колбаску (валек кiсто)
"шуль"- судак
"шулюкош"- судак...

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
« Reply #27on: February 21, 2012, 20:40 »
В русинском "шулек" - валек (круглый брусок, имеющий различное применение) или тесто, скатанное в колбаску (валек кiсто)
Невеличе уточнення: «шулек» читається як «шулек» чи «шульок»? А «валек»?

У нас на Черкащині є страва зі схожою назвою «шулики́» — шматочки печеного хліба, розмочені в підсолодженій воді з товченим маком.

Offtop
Русине, Ви справді русин? Був би радий читати Ваші повідомлення русинською, якщо, звичайно, для Вас ця мова не заскладна.
Вільний фейянин по волі Ктулху
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2
Пол — линолеум

Offline oveka

« Reply #28on: February 21, 2012, 20:54 »
Вітаю всіх зі святом української мови і всіх лівшаків окремо. Я теж шульга.
Симптоматично якось, що в одному місці така товкнеча.
лі́ва рука́, ліви́ця, лівша́.
(про чолов.) лівша́, шульга́, (тільки про мужчин) ліва́к, лівша́к (-ка́), лівшу́н (-на́), лівку́т, лівку́тник, лівцу́н, (зах.) манько́, маньку́т, майку́т, майку́тник, (тільки про жін.) ліва́чка, лівшу́нка, лінку́тниця, лівцу́нка, (зах.) маньку́тниця, майку́тниця.
А ще недавно зустрів - манюра.
Зручно працювати біля дошки шульзі, на застуєш написане і перекладаєш крейду з руки в руку.
В Москві мені говорили, що на худ-графі, це вже давно, як правило було 70% ліворуких.
Є чисті лівші, є амбідекстри, є лівші з деякими навичками для правої руки. Правші, здається,
не тяжіють до лівої.

Offline svidomit132

• От дивись на мене та не вгадаєш...
« Reply #29on: February 21, 2012, 23:12 »
 все чудово, всі задоволені можна випити :UU:
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Offline oveka

« Reply #30on: February 22, 2012, 10:57 »
Ще шульга - балога. Це з угорської. Але за тим Балогою ні бісяки не видко.

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: