• Декабрь 20, 2014, 00:34 *
  • Добро пожаловать, Гость
Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.

Автор Тема: Слово "шульга"  (Прочитано 4164 раз)

### Февраль 21, 2012, 19:01
"левый", церк., сюда же Шу́я – распространенное речное название, шу́йца "левая рука", укр. шу́йбiч "по левую сторону" (: бок), др.-русск. шуи, ст.-слав. шоуица ἀριστερά (Остром.), шоуи εὑώνυμος (Еuсh. Sin.), сербохорв. шу̀ва̑к, род. п. -áка "левша", словен. šȗj, ж. šújа "левый".

Родственно др.-инд. savyás "левый", авест. hаоvа- – то же, кимр. аswу, аsеu "левый" (*adseui̯o-, *аdsеu̯о-); см. Педерсен, Kelt. Gr. 2, 16; Мейе, Ét. 380; Мейе–Вайан 58; Брандт, РФВ 24, 194; Траутман, ВSW 260; М.–Э. 4, 7.

так етимологія слова ні в кого питань і не викликала, то тільки фром_одесса ліньки було зазирнути до ЭСРЯ, ЭССЯ чи ЕСУМ :)
### Февраль 21, 2012, 19:58
Давно цікавило мене слово "шульга". Добре видно, що зі словом "лівий" воно ніяк не пов'язано. І взагалі, мабуть, немає зараз в українській мові спільнокореневих слів до слова "шульга"? Коли я дізнався, що в російській мові було слово "шуйи", що означало "лівий" ("шуйица" - ліва рука), то подумав, що, мабуть, "шульга" походить від того же кореня. Але не знаю...
В русинском "шулек" - валек (круглый брусок, имеющий различное применение) или тесто, скатанное в колбаску (валек кiсто)
"шуль"- судак
"шулюкош"- судак...

Python

• Moderator
### Февраль 21, 2012, 20:40
В русинском "шулек" - валек (круглый брусок, имеющий различное применение) или тесто, скатанное в колбаску (валек кiсто)
Невеличе уточнення: «шулек» читається як «шулек» чи «шульок»? А «валек»?

У нас на Черкащині є страва зі схожою назвою «шулики́» — шматочки печеного хліба, розмочені в підсолодженій воді з товченим маком.

Offtop
Русине, Ви справді русин? Був би радий читати Ваші повідомлення русинською, якщо, звичайно, для Вас ця мова не заскладна.
### Февраль 21, 2012, 20:54
Вітаю всіх зі святом української мови і всіх лівшаків окремо. Я теж шульга.
Симптоматично якось, що в одному місці така товкнеча.
лі́ва рука́, ліви́ця, лівша́.
(про чолов.) лівша́, шульга́, (тільки про мужчин) ліва́к, лівша́к (-ка́), лівшу́н (-на́), лівку́т, лівку́тник, лівцу́н, (зах.) манько́, маньку́т, майку́т, майку́тник, (тільки про жін.) ліва́чка, лівшу́нка, лінку́тниця, лівцу́нка, (зах.) маньку́тниця, майку́тниця.
А ще недавно зустрів - манюра.
Зручно працювати біля дошки шульзі, на застуєш написане і перекладаєш крейду з руки в руку.
В Москві мені говорили, що на худ-графі, це вже давно, як правило було 70% ліворуких.
Є чисті лівші, є амбідекстри, є лівші з деякими навичками для правої руки. Правші, здається,
не тяжіють до лівої.
### Февраль 21, 2012, 23:12
 все чудово, всі задоволені можна випити :UU:
### Февраль 22, 2012, 10:57
Ще шульга - балога. Це з угорської. Але за тим Балогою ні бісяки не видко.

+ Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.