Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Сучасне модне некоректне використання слів

Автор DarkMax2, февраля 26, 2016, 08:59

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

DarkMax2

ЦитироватьУвечері після заходу сонця Ганнуся низько запнулася хусткою, щоб менше хто її впізнавав, як зустріне когось, нап'яла стару свиту, взула розтоптані чоботи — бабуся та й годі, — зрихтувала до кошика трохи харчів — шматок сала, хліба, кілька варених картоплин, навіть горнятко борщу. В останню мить ще згадала за свічку, взяла сірники й вирушила до Високої Греблі.
(wiki/uk) Залишенець._Чорний_ворон
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2


ЦитироватьАле як утікати, коли один сліпий, а другий кривий? Тоді кривий сів верхи на сліпого, себто Шльоп на Льопа, чим бодай трохи відновилася справедливість, порушена щодо Шльопа колись князем Ізяславом. У кривого були очі, у сліпого ноги. Так і вдарилися навтьоки. Але ікона їх наздогнала і зцілила. І вони втратили той кусень хліба і горнятко каші, що мали за своє вигадане каліцтво.
"Смерть у Києві", Павло Загребельний.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

orklyn

Цитата: oveka от февраля 29, 2016, 19:36
Так у нас казали. І що тут не так?
Ну то й що з того?
Нумо геть з хати!
Ну́мо до діла!
Ну-ну́, не шкодь!
Ану́-лиш  відійди!
У Шевченка -
А ну́мо, ку́мо, риштува́ть вози́ в дале́кую доро́гу!
У Грінченка -
Нум, нумо, нумте   (мн.), меж. Ну, станемъ, давайте. Нумо, браття, нумо, товариство, нумо коні сідлайте! Грин. III. 603. Нумо, діти, нумо, нумо припильнуймо! Н. п. Нум, діти, паску їсти! Ном. № 593. Он де, братці, сидить кравець на дубі. Ох, нумте, братці, як би його достати. Рудч. Ск.
Шевченко не вмів написати: Давайте, ку́мо, риштува́ть вози́ в дале́кую доро́гу! Зара є кому редагувати)))

Sirko

Цитата: DarkMax2 от февраля 29, 2016, 21:51
Тощо :)
Тю...  Кашу можна куди завгодно запхати, і в чашку також.
Чашка каші не рідше зустрічається.


DarkMax2

Цитата: Sirko от февраля 29, 2016, 23:58
Чашка каші не рідше зустрічається.
І чай із банки :) На тому і порішили, що нічого не вирішили :)

У бокалах консервуємо? :green:

І все таки Загребельний у фразі "І вони втратили той кусень хліба і горнятко каші, що мали за своє вигадане каліцтво" явно не чашку мав на увазі, бо в образному виразі немає потреби в "пристосуванстві" такому, як чашка каші. Мова ж про прожиток взагалі.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

LUTS

Цитата: DarkMax2 от февраля 29, 2016, 23:59
І все таки Загребельний у фразі "І вони втратили той кусень хліба і горнятко каші, що мали за своє вигадане каліцтво" явно не чашку мав на увазі
Це заважає горнятку бути ще й чашкою? Робите проблему ні з чого. Ви там хоч би якось говорили.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

DarkMax2

І говорю. Проблема в тому, що "мовна" мода часто розносить міфи. Зокрема, всім нам відомий міф про "протяг". Звісно, за розміром і формою горня близьке до чашки, але вони не тотожні за функціоналом. У горня застосування ширше. Це горщик. З якого можна як їсти, так і пити, готувати.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

LUTS

Цитата: DarkMax2 от марта  1, 2016, 00:16
І говорю. Проблема в тому, що "мовна" мода часто розносить міфи. Зокрема, всім нам відомий міф про "протяг". Звісно, за розміром і формою горня близьке до чашки, але вони не тотожні за функціоналом. У горня застосування ширше. Це горщик. З якого можна як їсти, так і пити, готувати.
Дехто і з чашки їсть і в чашці готує.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

DarkMax2

Цитата: LUTS от марта  1, 2016, 00:19
Цитата: DarkMax2 от марта  1, 2016, 00:16
І говорю. Проблема в тому, що "мовна" мода часто розносить міфи. Зокрема, всім нам відомий міф про "протяг". Звісно, за розміром і формою горня близьке до чашки, але вони не тотожні за функціоналом. У горня застосування ширше. Це горщик. З якого можна як їсти, так і пити, готувати.
Дехто і з чашки їсть і в чашці готує.
Ми про природне застосування. Абсурдність обговорення девіацій було темою вище.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2

Можна назвати чашку горнятком, можна графин називати кришталевим глеком і бути вдоволеним собою. Але я не мушу сприймати таке, як щось нормальне.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: LUTS от марта  1, 2016, 00:13
Цитата: DarkMax2 от февраля 29, 2016, 23:59
І все таки Загребельний у фразі "І вони втратили той кусень хліба і горнятко каші, що мали за своє вигадане каліцтво" явно не чашку мав на увазі
Це заважає горнятку бути ще й чашкою? Робите проблему ні з чого. Ви там хоч би якось говорили.
Навіть якщо «горня» й «чашка» в частині значень перетинаються (знову ж, ми не знаємо достеменно, будь-яку чашку називали горням, чи лише певної форми — напр., з завуженим обідком), з цього не випливає, що чашку не можна називати чашкою (що прихильники горняти на роль чашки якраз і форсять).
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

orklyn

Цитата: DarkMax2 от февраля 29, 2016, 21:45
ЦитироватьУвечері після заходу сонця Ганнуся низько запнулася хусткою, щоб менше хто її впізнавав, як зустріне когось, нап'яла стару свиту, взула розтоптані чоботи — бабуся та й годі, — зрихтувала до кошика трохи харчів — шматок сала, хліба, кілька варених картоплин, навіть горнятко борщу. В останню мить ще згадала за свічку, взяла сірники й вирушила до Високої Греблі.
(wiki/uk) Залишенець._Чорний_ворон
Горнятко в образі чашки чи філіжанки по-галицьки в мене асоціюється з дитячим емальованим горщиком, який відрізнявся від каструльки наявністю лише одного вушка. Тож господині постійно плуталися з покришками. Бо колір нічного "горнятка" і каструль був однаковий - зелений.

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Sirko

Цитата: DarkMax2 от марта  1, 2016, 00:16
І говорю. Проблема в тому, що "мовна" мода часто розносить міфи. Зокрема, всім нам відомий міф про "протяг". Звісно, за розміром і формою горня близьке до чашки, але вони не тотожні за функціоналом. У горня застосування ширше. Це горщик. З якого можна як їсти, так і пити, готувати.
Як ви маніпулюєте словами! Горнятко у вас перетворюється на горня, а горня на горщик. Якщо повторити цю процедуру з чашкою, то треба чашку уподібнити до чаші, а чашу до чашища!  :D

DarkMax2

Цитата: Sirko от марта  1, 2016, 10:23
Цитата: DarkMax2 от марта  1, 2016, 00:16
І говорю. Проблема в тому, що "мовна" мода часто розносить міфи. Зокрема, всім нам відомий міф про "протяг". Звісно, за розміром і формою горня близьке до чашки, але вони не тотожні за функціоналом. У горня застосування ширше. Це горщик. З якого можна як їсти, так і пити, готувати.
Як ви маніпулюєте словами! Горнятко у вас перетворюється на горня, а горня на горщик. Якщо повторити цю процедуру з чашкою, то треба чашку уподібнити до чаші, а чашу до чашища!  :D
Про зменшувальні суфікси чули?
ЦитироватьГорня́тко, -тка, с.
1) Ум. отъ горня.
2) Въ хороводной игрѣ вербовая дощечка трое играющихъ малыхъ дѣтей. Kolb. I. 159.
3) — пщі́льне. Ячейка у пчелъ. Вх. Лем. 405.
ЦитироватьГорня́, -ня́ти, с. Горшочекъ. У печі палає полум'є на припічку, на жару горшки й горнята. Левиц. І. 37. Ум. Горня́тко. Єсть молоко, — буде і горнятко. Ком. Пр. № 429.
Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958.
ЦитироватьГОРНЯ́ТКО, а, сер. Зменш.-пестл. до горня. Він одніс горнятко на стіл та насипав у миску юшки (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 22); Взявши з вузлика горнятко з кашею, кавалок сала й кусень хліба, Лукія збиралась полуднувати (Олександр Ільченко, Козацьк. роду.., 1958, 177);  * У порівняннях. У саду тридцять шість рядів аґрусу, сливи-багрулі, груші сортові, мов ті горнятка на гілках (Ігор Муратов, Бук. повість, 1959, 6).
Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 134.
Цитата: Sirko от марта  1, 2016, 10:23
то треба чашку уподібнити до чаші
Вже є.
ЦитироватьЧА́ШКА, и, жін.
...
2. Те саме, що чаша 2.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Sirko

Цитата: DarkMax2 от марта  1, 2016, 10:25
Вже є.
Так було й казати. Звідки мені знати, що у Харкові чай п'ють з чаш!  :D

Пийте на здоров'я. А ми собі питимемо з горнят!

DarkMax2

Цитата: Sirko от марта  1, 2016, 12:20
Звідки мені знати, що у Харкові чай п'ють з чаш!
Особисто я зі склянки в підстаканнику.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Не кожна чашка є чашею — зокрема, Грінченко чашу й чашку синонімами не вважає. В першому й основному значенні чашка — це керамічна посудина для пиття, як правило, з ручкою. З горням у цьому значенні складніше. Цікаво, які словники прямо вказують використання слова «горня» чи «горнятко» як рос. чашка чи описують його як посудину з ручкою, призначену для пиття?
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Python от марта  1, 2016, 16:11
Цікаво, які словники прямо вказують використання слова «горня» чи «горнятко» як рос. чашка чи описують його як посудину з ручкою, призначену для пиття?

Tretij Mižnarodnyj Konhres Ukraïnistiv. Movoznavstvo, 1996.
Тобто, по-перше, явище сучасне, по-друге, суто "западенське" (можливо також діаспорянське).
І навіть так, слово кухоль натякає, що мова про великі чашки-кружки, які близькі до горщиків у габаритах, а не про кавові філіжанки.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2

ЦитироватьНа припічку горів трусок і кипіло горнятко.
(посилання)

У чашках не готують, а от у горщиках...
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2


Горнятко з казки про посуд, їжу, Лисичку та Журавля. З ВУЗЬКИМ ГОРЛОМ! Відверто глек.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Кружка, до речі, в СУМ-11 відсутня взагалі, а в Грінченка це лише частина гончарного круга.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Python от марта  1, 2016, 16:25
Кружка, до речі, в СУМ-11 відсутня взагалі, а в Грінченка це лише частина гончарного круга.
Так, знаю. Я умисно вжив русизм.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр