Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Întrebările lui Wetwitzer (Ilonca şi Vilcul)

Автор Wetwitzer, ноября 27, 2006, 03:09

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Wetwitzer

Dragul Vertaler!

E prima oară în viaţa mea, când scriu în româneşte.  :)
Am o întrebare: în oraşul meu existe un politician cu nume de familie "Vilcul". Ce înseamnă acest cuvânt? Care este etimologia sa? Mulţumesc înainte.
Я знаю, що Відень - моя ерогенная зона... :-)

Vertaler

Salut.
Цитата: Wetwitzer от ноября 27, 2006, 03:09
Dragul Vertaler!

E prima oară în viaţa mea, când scriu în româneşte.  :)
Am o întrebare: în oraşul meu existe un politician cu nume de familie "Vilcul". Ce înseamnă acest cuvânt? Care este etimologie sa? Mulţumesc înainte.
Ba nu ştiu, dar totuşi e foarte asemănător cuvântului polonez şi lituanian care înseamnă ,,lup" (wilk, vilkas). Poate fi, el de adevărat provine din una dintre ele, numai încă  s-a adăugat un sufix românesc.

Tu vorbeşti foarte bine, fără greşeli, felicitări!  :UU:
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Wetwitzer

Mulţumesc.  :)

În comentariu următor VOR FI greşeli, pentru că întrebare următoară va fi mai sofisticată.

Ştii ceva despre ILONCA SEIPENTEL? Ilonca Seipentel e un personaj a mitologiei de Transcarpaţia. Apare în povestirile popolare. Nu crezi, că "Seipentel" e derivat din "Serpentul"? Poate fi, că această Ilonca e lucru analog de "Зміючка-Оленка" ucraineană? Dacă nu mă confund, Ilonca Seipentel e fiică Babei-Iaghei (de Baba Iaga?).
Я знаю, що Відень - моя ерогенная зона... :-)

Flos

Цитата: Wetwitzer от ноября 27, 2006, 16:37
Nu crezi, că "Seipentel" e derivat din "Serpentul"?

În limba românească animalul acesta se numeşte "şarpe", nu "serpent".
Se prea poate, ca şi "vilcul", cuvântul are etimologie neromânească.

Vertaler

Цитата: Wetwitzer от ноября 27, 2006, 16:37
Ştii ceva despre ILONCA SEIPENTEL?
Iar eu nu ştiu nimic pentru că totul ce ştiu este din internet şi internet-ul de asemenea despre asta nimic nu ştie.  ::)
Стрч прст в крк и вынь сухим.

faelgar

Wetwitzer, D-ră sânteţi convins, că corect aţi interpretat numele personajului? Eu mă gândesc, că personajul într-adevăr are provenenţă ukraineană, fiindcă în Regiunea Transcarpaţia 80% din populaţie o constituie anume ukrainenii.

vidordure

Aş vrea să vă dau un sfat despre limba româna. De obicei pronumele personale nu se folosesc, pentru că se vede despre cine/ce e vorba din forma verbului. Numai dacă doriţi să accentuaţi că vorba e despre "eu" ( "ea". "tu" etc), nu altcineva. "Eu mă gândesc" sună foarte forţat.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр