Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Турбота чи піклування про потомство?

Автор alant, декабря 9, 2014, 00:56

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

ростислав

Мой вопрос очень близок к этой теме, поэтому я задам его здесь. Итак, в чем разница между словами "дбати" и "пiклуватися"?. Насколько я знаю, то "дбають" только о неживом предмете, в то время как "пiклуватися" можно только о живых существах. Верны ли мои предположения?

Lodur

Цитата: ростислав от апреля  1, 2017, 13:06
Мой вопрос очень близок к этой теме, поэтому я задам его здесь. Итак, в чем разница между словами "дбати" и "пiклуватися"?. Насколько я знаю, то "дбають" только о неживом предмете, в то время как "пiклуватися" можно только о живых существах. Верны ли мои предположения?
«Не дбав тепер про Какору, не боявся його, навіть якщо той і знайшов би силу, знову вхопитися за меч, - зстрибнув з коня, кинувся до Лучука». (Павло Загребельний, «Диво»; у цьому романі не менш полудюжини схожих уживань дієслова "дбати")
«Бач, доля вже дбала про нього!» (Іван Багряний, «Людина біжить над прірвою»)
«Семенко хоч і гнівався, але не кинув дбати про нас». (Микола Бажан, «Майстер залізної троянди»)
І т. д., і т. і.

8-й Девственник Лингвофорума

If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is: infinite. (W. Blake)
Какая потребителю разница, какой продукт лучше не работает?.. (Awwal12)

ростислав

Цитата: Lodur от апреля  1, 2017, 13:43
Цитата: ростислав от апреля  1, 2017, 13:06
Мой вопрос очень близок к этой теме, поэтому я задам его здесь. Итак, в чем разница между словами "дбати" и "пiклуватися"?. Насколько я знаю, то "дбають" только о неживом предмете, в то время как "пiклуватися" можно только о живых существах. Верны ли мои предположения?
«Не дбав тепер про Какору, не боявся його, навіть якщо той і знайшов би силу, знову вхопитися за меч, - зстрибнув з коня, кинувся до Лучука». (Павло Загребельний, «Диво»; у цьому романі не менш полудюжини схожих уживань дієслова "дбати")
«Бач, доля вже дбала про нього!» (Іван Багряний, «Людина біжить над прірвою»)
«Семенко хоч і гнівався, але не кинув дбати про нас». (Микола Бажан, «Майстер залізної троянди»)
І т. д., і т. і.
ОК. А "пiклуватися про машину" наприклад, можна так казати? Буду дуже вдячний вам за вiдповшдь.

Lodur

Цитата: ростислав от апреля  1, 2017, 14:09А "пiклуватися про машину" наприклад, можна так казати?
Я, взагалi-то, не такий вже и знаток. :-[ Сам такого не чув. Нишпорити по Корпусу, щоб перевiрити, зараз часу немає, звиняюсь.
8-й Девственник Лингвофорума

If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is: infinite. (W. Blake)
Какая потребителю разница, какой продукт лучше не работает?.. (Awwal12)

Sirko

Цитата: ростислав от апреля  1, 2017, 14:09
ОК. А "пiклуватися про машину" наприклад, можна так казати? Буду дуже вдячний вам за вiдповшдь.

ЦитироватьПІКЛУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок.
1. про кого — що, за кого — що, ким, чим.
Чому ні? Ба більше, можна піклуватися за машину й піклуватися машиною. А також коло машини і за машиною.

ростислав

Цитата: Sirko от апреля  1, 2017, 15:02
Цитата: ростислав от апреля  1, 2017, 14:09
ОК. А "пiклуватися про машину" наприклад, можна так казати? Буду дуже вдячний вам за вiдповшдь.

ЦитироватьПІКЛУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок.
1. про кого — що, за кого — що, ким, чим.
Чому ні? Ба більше, можна піклуватися за машину й піклуватися машиною. А також коло машини і за машиною.
Тобто "пiклуватися" можна i про неживi речi? Чи про них можна тiльки дбати? Як казати правильно"Я дбаю про машину", чи "я пiклуюсь про машину"?. Ось, що я мав на увазi

Sirko

Цитата: ростислав от апреля  1, 2017, 15:37
Цитата: Sirko от апреля  1, 2017, 15:02
Цитата: ростислав от апреля  1, 2017, 14:09
ОК. А "пiклуватися про машину" наприклад, можна так казати? Буду дуже вдячний вам за вiдповшдь.

ЦитироватьПІКЛУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок.
1. про кого — що, за кого — що, ким, чим.
Чому ні? Ба більше, можна піклуватися за машину й піклуватися машиною. А також коло машини і за машиною.
Тобто "пiклуватися" можна i про неживi речi? Чи про них можна тiльки дбати? Як казати правильно"Я дбаю про машину", чи "я пiклуюсь про машину"?. Ось, що я мав на увазi
І так, і так, і ще багато як:

ЦитироватьТУРБУВА́ТИСЯ за кого-що, про кого-що, ким, чим, за ким-чим (виявляти увагу до чиїхось потреб), ПІКЛУВА́ТИСЯ про кого-що, за кого-що, ким, чим, ДБА́ТИ про кого-що, за кого-що, КЛОПОТА́ТИСЯ про кого-що, за кого-що, ОПІКА́ТИ [ОПІ́КУВАТИ] кого, що, ОПІ́КУВАТИСЯ ким, чим, рідко над ким-чим, про кого-що, ОПІКУ́НСТВУВАТИ над ким-чим, ПАНТРУВА́ТИ кого, що, розм., ПЕКТИ́СЯ за когощо, розм., БІ́ДКАТИСЯ за кого-що, біля кого-чого і без додатка, розм., БІДКУВА́ТИСЯ розм., БІДКУВА́ТИ розм., КРЯ́ЖИТИ за ким-чим, діал., ФАТИГУВА́ТИСЯ діал., ПА́ДКАТИ за ким-чим, діал., ПА́ДКАТИСЯ коло кого-чого, за ким-чим, діал., ПАДКУВА́ТИ коло кого-чого, діал., ПАДКУВА́ТИСЯ ким, чим, за ким-чим, діал., СУЯТИ́ТИСЯ діал., ПРОМИШЛЯ́ТИ за кого-що, заст.; ПОБИВА́ТИСЯ за ким-чим, за кого-що, рідше ким, чим, УПАДА́ТИ коло кого, над ким, ПРИПАДА́ТИ до кого, коло кого, УБОЛІВА́ТИ [ВБОЛІВА́ТИ] за кого-що, БОЛІ́ТИ за ким-чим (дуже сильно). - Док.: потурбува́тися, стурбува́тися, попіклува́тися, подба́ти, поду́мати, поклопота́ти, поклопота́тися, пожалі́ти.


Як на мене, кожне слово містить різну кылькысть уваги: бідкатися > піклуватися > дбати

alant

Я уж про себя молчу

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр