Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Лексіка беларускай мовы

Автор ou77, мая 12, 2007, 00:45

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

ou77

Добры дзень усем!
Цікава лексічны склад беларускай мовы больш расейскай ці не?, бо гартаючы русска-белорускы слоунік я зразумел што беларусска убрала много расейскых слоу і захавала багата старажытны і убрала многа польскых.

Яшчэ цікава ці ёсць слова спрадвечна беларускай мовы?

(Перепрошую панство, за мою мову, бо я зовсім не білорус, і дякую пану РавонаМу, що дав можливість попробувати себе в невідомій, але спорідненій мові)

Ömer

Добры дзень!

ou77, вітаю ў беларускай частцы лінгвафорума! Дазвольце ўдакладніць вашыя пытанні?

Цитата: ou77 от
Цікава лексічны склад беларускай мовы больш расейскай ці не?
У беларускай ёсць словы, якіх няма ў рускай, і наадварот. Хіба можна параўноўваць мноствы, якія не ўкладаюцца адно ў другое?

Цитата: ou77 от
Яшчэ цікава ці ёсць слова спрадвечна беларускай мовы?
Што значыць спрадвечныя словы? Ці можна праславянскую лексіку лічыць спрадвечна беларускай? Якія ёсць спрадвечныя словы ў рускай/украінскай?
ya herro, ya merro

ou77

Цитата: svarog от мая 12, 2007, 18:06
Добры дзень!

ou77, вітаю ў беларускай частцы лінгвафорума! Дазвольце ўдакладніць вашыя пытанні?

Цитата: ou77 от
Цікава лексічны склад беларускай мовы больш расейскай ці не?
У беларускай ёсць словы, якіх няма ў рускай, і наадварот. Хіба можна параўноўваць мноствы, якія не ўкладаюцца адно ў другое?
Я сумленна думал, што беларуска лексіка уключае у сябе всю рускую. Тэпер самому смяшно.

Цитата: svarog от мая 12, 2007, 18:06
Цитата: ou77 от
Яшчэ цікава ці ёсць слова спрадвечна беларускай мовы?
Што значыць спрадвечныя словы? Ці можна праславянскую лексіку лічыць спрадвечна беларускай? Якія ёсць спрадвечныя словы ў рускай/украінскай?
("спрадвечна"=рус. "исконная", в маім слауніке)
Часта пра мовы гавараць, што ёсць пласт такой, а ёсць такой, а ёсць уласна лексіка, так ёсць такая у белорускай мовы?

Во знашол: "дрывотня", "золак", "абалонка"


Python

Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

ou77

Толькі у беларускай "дрывотня"=рус. "хлев" але той у якім дровы, "абалонка"="стекло в окне" (акрамя "абалочкі")
а у украінскай «дривітня» = "калода" на якій сякуць дровы.

Python

Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

ou77


Ömer

Вось, прачытаў у Вікіпедыі:

http://be.wikipedia.org/wiki/Старабеларуская_мова
Слоўнікавы склад старабеларускай мовы надзвычай стракаты, у ім выдзяляецца найперш пласт спрадвечна беларускай лексікі (маці, сонца, брат, тры, новы і г.д.), агульнаславянскія (я, чалавек, дзед, зіма і інш.); агульнаўсходнеславянскія (сабака, куст, сорак, сям'я і інш.), уласна беларускія (волат, вежа, сейбіт, араты і інш.), а таксама шматліткія пазычанні, у большасці праз пасярэдніцтва польскай мовы або проста з польскай мовы.

(Усе прыведзеныя прыклады рэгулярна ўжываюцца і ў сучаснай беларускай мове).

А як адрозніваюцца спрадвечна беларускія і агульнаславянскія словы?

Наконт уласна беларускіх таксама не зусім зразумела: напрыклад, слова wieża ёсць і ў польскай.  :donno:




ya herro, ya merro

ou77

Думаю гэты "спрадвечна беларускія" ёсть загальнаіндоевропейскія, яны ёсть і у іншых мовах.

euramarsh

Цитата: ou77 от мая 12, 2007, 00:45
Добры дзень усем!
Цікава лексічны склад беларускай мовы больш расейскай ці не?, бо гартаючы русска-белорускы слоунік я зразумел што беларусска убрала много расейскых слоу і захавала багата старажытны і убрала многа польскых.

Яшчэ цікава ці ёсць слова спрадвечна беларускай мовы?

(Перепрошую панство, за мою мову, бо я зовсім не білорус, і дякую пану РавонаМу, що дав можливість попробувати себе в невідомій, але спорідненій мові)
//natahaus.ru/2007/04/04/samabytnae_slova.html

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: DarkMax2 от июня 18, 2016, 23:37
Цитата: ou77 от мая 14, 2007, 18:07
у Грінченка толькі калода:(
Він авторитетніший за всіх.
Калі адзін аўтарытэтны слоўнік не мае слова із другага аўтарытэтнага слоўніка, гэта значыць, слова ў мове ўсё адно ёсць.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Demetrius

Цитата: DarkMax2 от июня 18, 2016, 23:37
Цитата: ou77 от мая 14, 2007, 18:07
у Грінченка толькі калода:(
Він авторитетніший за всіх.
Ён — э-э-э-э — крыху застарэў.

Sandar


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр