Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Етимологія прізвища Чикатило

Автор LUTS, ноября 13, 2014, 20:58

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

LUTS

Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

oveka


LUTS

Цитата: oveka от ноября 13, 2014, 21:01
З пращурів теж хтось добряче чикав товаришем.
Чув таке. Але чомусь не дуже вірю.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Сергий

Судячи з даних про загиблих під час війни з єврофашистами 1940х рр. червоних козаків, царство їм небесне (http://obd-memorial.ru/) на теренах Сполучених Радянських Держав прізвище досить рідкісне. І судячи за все походить із Слобожанщини. В тому числі і сумнозвісний ірод і душогуб, царство йому небесне, звідти. Мабуть всі носії прізвища належать до одного роду, засновник якого отримав це прізвище у 18-19 ст.

LUTS

Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Максимм

Происхождение фамилии с итальянскими корнями
Ось ще від мене: Фостіропуло. Або може бути: Фостиропуло. Пишуть, що це грецьке прізвище.
Думали, что садимся в лодку к Мазаю, а оказалось - к Герасиму.

LUTS

Цитата: Максимм от ноября 13, 2014, 21:39
Происхождение фамилии с итальянскими корнями
Ось ще від мене: Фостіропуло. Або може бути: Фостиропуло. Пишуть, що це грецьке прізвище.
Це трохи не те, як на мене. Прізвища на -ило цілком українські.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Сергий

Цитата: LUTS от ноября 13, 2014, 21:30
Цитата: Сергий от ноября 13, 2014, 21:23
у 18-19 ст.
Чого саме тоді отримав? (царство йому небесне, да)
Кількість носіїв прізвища на це вказує. Якби прізвище виникло раніше, 16-17 ст. - в базі має бути сотні і тисячі імен.

p.s. Царство небесне всім людям, які жили до нас, хай спочивають з миром. Що нічий гріх однак не виправдовує, гріх він є гріхом, тобто помилкою, незалежно від того пробачать його чи ні. Однак християнська ідея про те, що в рай потрапляють усі люди, навіть дуже грішні - велика ідея. Вона чітко розмежовує гріх і людину, яка його вчинила, стала його рабом.

LUTS

Цитата: Сергий от ноября 13, 2014, 21:50
Кількість носіїв прізвища на це вказує. Якби прізвище виникло раніше, 16-17 ст. - в базі має бути сотні і тисячі імен.
Може й справді приїхали звідкись?  :???
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Сергий

Цитата: LUTS от ноября 13, 2014, 21:53
Може й справді приїхали звідкись?  :???
Чому це? В 19 столітті у Російській імперії активно відбувалось як утворення нових прізвищ так і зміна носіями старих на нові. До середини 19 століття на Україні ще траплялись випадки сімей, які не мали зареєстрованого прізвища, у середовищі людей, які займаються родоводами це відомий факт. Сам навіть колись у метричних книгах зустрічав кілька людей без прізвищ з Чернігівської і Полтавської губернії, які хрестили дітей десь у 1830-1860х рр. А про зміну і видозміну прізвищ вже не кажу. Особливо видозміну, коли змінювалось лише одна-дві букви, зазвичай голосні.

p.s. Наприклад якийсь рід з прізвищем Шевченко по-вуличному звався Чикатилами, потім одного з його представників священник записав так у метричну книгу, потім видали довідку на це прізвище - так і повелося.

LUTS

Цитата: Сергий от ноября 13, 2014, 21:57
Цитата: LUTS от ноября 13, 2014, 21:53
Може й справді приїхали звідкись?  :???
Чому це? В 19 столітті у Російській імперії активно відбувалось як утворення нових прізвищ так і зміна носіями старих на нові. До середини 19 століття на Україні ще траплялись випадки сімей, які не мали зареєстрованого прізвища, у середовищі людей, які займаються родоводами це відомий факт. Сам навіть колись у метричних книгах зустрічав кілька людей без прізвищ з Чернігівської і Полтавської губернії, які хрестили дітей десь у 1830-1860х рр.
Повернемось до питання з чого могло таке прізвище вийти.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Сергий

Цитата: LUTS от ноября 13, 2014, 21:59
Повернемось до питання з чого могло таке прізвище вийти.
З близьких прізвищ кидається в око Чикаленко.

Сергий

p.s. До речі, судячи за все прізвище походить конкретно з села Яблучне Охтирського району Сумської області. Більшість знайдених носіїв походять саме звідти. В т.ч. і сумнозвісний душогуб Андрій Романович Чикатило і безпартійний санітар Червоної Армії Андрій Митрофанович Чикатило (1926-1945), царство йому небесне, загиблий на фронті 28 лютого 1945 року. Село і округу сильно зачепили громадянська війна 1917-1920х, колективізація і голод нею викликаний у 1930х, а в 1940х тут лютували єврофашисти, в т.ч. вбивали і гвалтували жінок і дівчат. Думаю це і є відповідь на питання, в яких місцевостях і чому потім вище процент людей з психічними відхиленнями, іродів і душогубів. Але на жаль, мало хто робить з цього належні висновки.

p.p.s. Також є версія, що справа Андрія Романовича Чикатила взагалі шита білими нитками
http://www.segodnya.ua/life/interview/cyn-chikatilo-moj-otets-–-ne-manjak.html

Wolliger Mensch

Цитата: LUTS от ноября 13, 2014, 20:58
Етимологія прізвища Чикатило
В конечном счёте — ономатопейного происхождения. Праслав. *čikati, с разнообразными значениями, в основном «бить», «шуметь» и под. (от междометия *čik), от которого вторичный неитератив *čьknǫti, а также *čьkati. В русском чикать «стучать», «стрекотать», почикать «убить», «забить», «зарезать», чкнуть и чкать «бить», чёкать (принято писать чокать по филологическому недосмотру) «стучать», «бить», прочкнуть «прорвать», «пробить», сюда же почка. Глагол чкать получил давно также анаптиктическую форму чукать (аналогично и в западнославянских).

Что касается словообразования, то есть подозрение, что первая форма этого собственного имени была Чикотило, но проверить это очень сложно.
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

Сергий

До речі в списках загиблих від голоду спричиненого колективізацією 1930х прізвище жителів села Яблучне записано як Чекотило. Цілком можливо, що це оригінальне написання
Див. http://memorialholodomors.org.ua/PDF/Sumy/Великописарівський район.pdf

p.s. А ще поряд згадується прізвище Чекорилова.

p.p.s. Під час колективізації схоже загинули дід Кирило Петрович і тітка Євдокія Кирилівна вищезгаданого Андрія Митрофановича (його батько Митрофан Кирилович, згідно бази http://obd-memorial.ru), царство їм небесне.

p.p.s.s. В базі http://obd-memorial.ru два чоловіка з прізвищем Чекатило, 13 з прізвищем Чекотило, 1 з прізвищем Чикатилов і 3 з прізвищем Чекатилов, царство їм небесне.

Сергий

Цитата: Wolliger Mensch от ноября 13, 2014, 22:21
Что касается словообразования, то есть подозрение, что первая форма этого собственного имени была Чикотило, но проверить это очень сложно.
Мені чогось здається, що Чекотило від Щекотило, тобто той хто полюбляє лоскотати (щекотать).

Сергий

Цитата: Сергий от ноября 13, 2014, 22:37
Цитата: Wolliger Mensch от ноября 13, 2014, 22:21
Что касается словообразования, то есть подозрение, что первая форма этого собственного имени была Чикотило, но проверить это очень сложно.
Мені чогось здається, що Чекотило від Щекотило, тобто той хто полюбляє лоскотати (щекотать). Цікаво, що в базі http://obd-memorial.ru згаданий 1 чоловік з таким прізвищем і ще 15 з прізвищем Щекотилов. Причому всі чи майже всі уродженці Горьковської області.

Сергий

Цитировать
Чекотило, Андрей Маркович - украинец, сын землед., учащийся; род. 17 сент. 1886 г. в Черкассах, Киевск. губ.; учился в технич. уч-ще. В 1904 г. под кличкой «Андрей» был организат. ученич. кружков в Николаевск. орг. РСДРП. В 1905 г. под кличкой «Аркадий» вел организац. и агит. работу в Одесск. орг. РСДРП. В 1905 г. под кличкой «Сергей» работ. в военн. орг. РСДРП в Севастополе, вел агит. среди военных и участв. в террористич. актах. Арест. в Севастополе в июне 1906 г. и 18 окт. того же года Одесск. военно-окружн. суд. в Севастополе осужд. по 126 ст. Уголовн. уложения и 114, 1629 ст. ст. Уложения о наказ. за принадл. к РСДРП и нападение на кабинет старосты мещ. упр. с требованием денег и паспорт. бланков на 6 л. и 8 м. каторги. Наказ. отб. до 1907 г. в Бутырках, 1907-10 гг. - в Александровск. централе, 1910-12 гг. - на Амурск. ж. д. На посел. водвор. в с. Алексеевское, Амурск. обл. и жил на разн. ст. Амурской ж. д. до 1917 г. Беспарт. Чл. бил. О-ва N537.

Wolliger Mensch

«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

Сергий

Offtop


Сергий

Цитата: Wolliger Mensch от ноября 13, 2014, 22:44
Цитата: Сергий от ноября 13, 2014, 22:39
Мені чогось здається, що Чекотило від Щекотило,
Каким образом?
Переінакшення початкового Щекотило в розмовній мові українських селян. Так вимовляти легше. В усякому разі відчуваю, що мені як носію української було б легше. Хоч і російська для мене теж рідна змалечку.

Сергий

Цитата: http://kp.ua/exlusive/198324-reportazh-s-rodyny-chykotylo-maniakom-stal-yz-za-travmy-holovy-poluchennoi-v-detstve
В Яблучном прямых родственников тех Чикотило уже не осталось. Зато однофамильцев много. Как минимум 20 человек в селе носят эту фамилию...

Пенсионер Иван утверждает, что он не ЧИкотило, а ЧЕкотило. И говорит: особых проблем из-за фамилии не имел. А вот его жена жалеет, что взяла фамилию мужа.

Максимм

Думали, что садимся в лодку к Мазаю, а оказалось - к Герасиму.

Сергий

Цитата: Максимм от ноября 13, 2014, 23:57
Теж Чечило, Войшвилло, Бирилло.
Це щось іноземне. А в українській і російській були імена і слова Рило, Било, Молотило, Мудрило, Чурило, Дробило, Громило, Гирло, Гризло і т.д.

Максимм

Войшвилло може бути литовського походження, балтійського походження.
Джерело: https://ru.wikipedia.org/wiki/Войнилович_(фамилия)
Думали, что садимся в лодку к Мазаю, а оказалось - к Герасиму.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр