Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Дерадянізація деяких термінів.

Автор DarkMax2, сентября 12, 2014, 09:49

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

DarkMax2

Хто за повернення таким понять, як
винокурня/ґуральня замість лікеро-горілчаний завод,
триб замість шестірня/шестерня
тощо?
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Zavada

Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 10:18
До речі, яка етимологія слова "ґуральня"?
Слово «гуральня» походить від німецького «Garuny», що означає «бродіння».
http://www.freelife.cv.ua/tags/гуральн/

Сура, суриця, поза сумнівом, тотожна ведійській сурі, яка, поряд із сомою, використовувалася для певних обрядів. Скажімо, одноденний воїнський обряд ваджапея, який передує більш важливому обряду раджасуя, передбачає перегони на колісницях і пиття сури, яка в іишик ритуалах заборонена, Цей обряд здійснювали царі та воїни. Тож уживання сури було притаманне переважно воїнському станові.
Слово сура у ведїйсвкому санскриті виводиться з кореня су «проціджувати», «дистилювати спиртний напій», «вичавлювати». Індійці знають богиню вина на ім'я Сура. Вона постала з Молочного океану, коли його сколочували боги й асури, щоб добути амріту — трунок безсмертя, тотожний грецькій амброзії. Сама ж богиня Сура називається донькою найдавн!шого ведійського божества Варуни — покровителя воїнського стану і царської (князівської) влади, тотожного Дажбогові — покровителеві русичів. Через те вона має й назву Варуні. Те, що суру добули з Молочного океану, має, очевидно, засвідчувати зв'язок її з молоком. Як, до речі, й соми, що її дехто пов'язує то з кумисом, то з хмелем. Назва сура дожила до нинішніх часів, і тепер так в Індії називають саморобне вино.

Враховуючи, що приготувания сури пов'язане з сонцем-сур'єю і що індійське с часто-густо відбивається як іранське х/г, можна висловити припущення, що наша горілка, горівка пов'язана не зі значенням «горіти», а зі словом сура, по-іранському хура (укр. гуральня). Тим більше, що на означення горілки є варіанти зорівка, сирівець тощо.

http://libatriam.net/read/797620/
В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

Wolliger Mensch

Цитата: Zavada от сентября 12, 2014, 13:05
Слово «гуральня» походить від німецького «Garuny», що означає «бродіння».
http://www.freelife.cv.ua/tags/гуральн/

Что? :3tfu:

Может, стоило дать ссылку на ЭСУЯ? — Том I, стр. 622, а не переписывать сюда фигню какую-то?
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

Zavada

В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

Wolliger Mensch

Цитата: Zavada от сентября 12, 2014, 17:31
Цитата: Wolliger Mensch от сентября 12, 2014, 14:45
Может, стоило дать ссылку на ЭСУЯ
Дайте.

Тәк дал.
Слово, судя по параллельной форме ґоральня — из укающих диалектов, а последнее — из польских говоров: gorzalnia «место, где горелку делают».
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Клонопотам

Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 18:31
Тоді сором, що словник дає слов'янське слово з ґ!
:fp:
Труъ-словник має фіксувати, як люди говорять. Говорять з ґ — то ґ, говорять з г — то г.
井蛙不可以語於海者,拘於虛也
З колодязною жабою не можна говорити про океан: вона обмежена своєю дірою

(Автор фото на аватарі — Яманака Тамакі, flickr . com/photos/tamaki/249724430)

DarkMax2

Цитата: Клонопотам от сентября 12, 2014, 18:33
Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 18:31
Тоді сором, що словник дає слов'янське слово з ґ!
:fp:
Труъ-словник має фіксувати, як люди говорять. Говорять з ґ — то ґ, говорять з г — то г.
Люди не ґекають  8-) взагалі.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

engelseziekte


Клонопотам

Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 18:35
Люди не ґекають  8-) взагалі.
Ну то й не писати ґ ніде. Чи писати її там, де її вимовляють канадські українці.
井蛙不可以語於海者,拘於虛也
З колодязною жабою не можна говорити про океан: вона обмежена своєю дірою

(Автор фото на аватарі — Яманака Тамакі, flickr . com/photos/tamaki/249724430)

Sandar

Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 09:49
Хто за повернення таким понять, як
винокурня/ґуральня замість лікеро-горілчаний завод,
триб замість шестірня/шестерня
тощо?
"Горальня" красивіше ніж "лікеро-горілчаний завод".
Слів триб і шестерня однаково не розумію.
А що іще нпииклад?

Wolliger Mensch

Цитата: Sandar от сентября 12, 2014, 21:17
"Горальня" красивіше ніж "лікеро-горілчаний завод".

А что ж не горільня? Если уж языкотворчеством заниматься, то хотя бы с умом.

Цитата: Sandar от сентября 12, 2014, 21:17
Слів триб і шестерня однаково не розумію.

— Во заливает-то!

Цитата: Sandar от сентября 12, 2014, 21:17
нпииклад?

Это что за организация?
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

Sandar

Нє, полонізм горальня кращий ніж неологізм горільня.
Я знаю що таке триб і шестерня, але не знаю як вони утворились (ну, триб щось полско німецке, шестерня від кілкості зубчиків, але мені індиферентно).

Python

Цитата: Клонопотам от сентября 12, 2014, 19:33
Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 18:35
Люди не ґекають  8-) взагалі.
Ну то й не писати ґ ніде. Чи писати її там, де її вимовляють канадські українці.
Перші томи ЕСУМ, взагалі-то, було видано ще в доперебудовні часи, коли мода ґекати де треба й де не треба ще не поширилась (та й самої літери формально в алфавіті не було). Ґ присутнє там лише в тих випадках, коли принаймні в частині діалектів спостерігається ґекання.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Sandar от сентября 12, 2014, 22:00
Нє, полонізм горальня кращий ніж неологізм горільня.
Я знаю що таке триб і шестерня, але не знаю як вони утворились (ну, триб щось полско німецке, шестерня від кілкості зубчиків, але мені індиферентно).
Цитата: Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 250.ТРИБ 1, а, чол., техн. Те саме, що шестірня. Скупе світло упало на горбату віялку, накриту брезентом, на блискучі триби січкарні (Григорій Косинка, Новели, 1962, 152).
ТРИБ 2, у, чол., заст. Хід, порядок. Лягаєм спати дуже рано, раніш 11-тої, бо тут уже такий триб (Леся Українка, V, 1956, 337); Доїння відбувається бистро, раз заведеним трибом (Гнат Хоткевич, Довбуш, 1965, 89);
//  Спосіб життя. — Дасте ви жінці своїм трибом жити, і все пропало, рушиться сім'я (Петро Колесник, Терен.., 1959, 229).
Іти (піти) своїм трибом: а) іти, відбуватися своїм ходом (порядком). Справи пішли своїм трибом (Микола Олійник, Леся, 1960, 175); б) іти своїм шляхом у житті. Так і помер Сахно. А як помер, залишились сини, пішли своїм трибом (Іван Микитенко, II, 1957, 75); Триб життя — те саме, що Спосіб життя (див. спосіб). Ярина знала вже, що батьки її бідніють і хоч не показують сього перед людьми, навіть триб життя не змінюють, але почувається вже потреба негайної ліквідації інтересів для забезпечення хоч неласого шматка хліба (Михайло Коцюбинський, І, 1955, 156); Поволі обертався знайомий вербівчанам, з року в рік повторюваний триб життя рідного села (Арсен Іщук, Вербівчани, 1961, 40); Триб мислення — напрям, склад думок. Психологи-фізіономісти твердять, буцім наш інтимний світ, як і триб мислення, характер та фах лишають карб на нашій зовнішності (Літературна Україна, 11.I 1968, 2).
Цитата: Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 448.ШЕСТІРНЯ, і, жін. Зубчасте колесо, яке передає рух. — Я мав нечоловічу силу; кулаком, як довбнею, вбивав вола, здержував у млині шестірню; а раз стрівся в лісі з ведмедем і задавив його власними руками (Олекса Стороженко, I, 1957, 349); Внизу під камінням через шестірні та колеса проривались пасма блідого, синюватого од води світа (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 99); Фреза [канавокопача] приводиться в дію.. через карданний вал, дві конічні шестірні і ланцюгову передачу (Шкідники і хвороби .. рослин, 1956, 55).
Неужели шестерёнку не узнаёте?
Цитата: Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 195.ҐУРАЛЬНИЦТВО, а, сер., заст. Виробництво спирту, горілки з цукристих та крохмалистих речовин;
//  Галузь господарства, що займається виробництвом спирту, горілки. В цей період [60—70 рр. XVII ст.] основними галузями господарства на Лівобережній Україні все ще лишалися хліборобство і скотарство; важливе значення мало також ґуральництво (Історія УРСР, I, 1953, 284).
"Ґуральний завод" можна :)
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2

Цитата: Python от сентября 13, 2014, 01:47
Цитата: Клонопотам от сентября 12, 2014, 19:33
Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 18:35
Люди не ґекають  8-) взагалі.
Ну то й не писати ґ ніде. Чи писати її там, де її вимовляють канадські українці.
Перші томи ЕСУМ, взагалі-то, було видано ще в доперебудовні часи, коли мода ґекати де треба й де не треба ще не поширилась (та й самої літери формально в алфавіті не було). Ґ присутнє там лише в тих випадках, коли принаймні в частині діалектів спостерігається ґекання.
Академічний тлумачний словник насправді без Ґ на сканах сторінок, але з наголосами. Тестова ж версія в мережі без наголосів та з ґ.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.


LUTS

Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Swet_lana

Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 18:35
Люди не ґекають  8-) взагалі.
Та ні, деякі старенькі люди вимовляють ґ, там, де треба (але це не стосується новомодних слів з ґ)

Python

Цитата: DarkMax2 от сентября 13, 2014, 19:42
Цитата: Python от сентября 13, 2014, 01:47
Цитата: Клонопотам от сентября 12, 2014, 19:33
Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 18:35
Люди не ґекають  8-) взагалі.
Ну то й не писати ґ ніде. Чи писати її там, де її вимовляють канадські українці.
Перші томи ЕСУМ, взагалі-то, було видано ще в доперебудовні часи, коли мода ґекати де треба й де не треба ще не поширилась (та й самої літери формально в алфавіті не було). Ґ присутнє там лише в тих випадках, коли принаймні в частині діалектів спостерігається ґекання.
Академічний тлумачний словник насправді без Ґ на сканах сторінок, але з наголосами. Тестова ж версія в мережі без наголосів та з ґ.
Оскільки оригінал СУМ літери Ґ не містив, оцифровувачі могли поставити її де-завгодно (а десь і забути). Щоб з'ясувати, Г там має бути чи Ґ, треба звертатись або до Грінченка, або до Етимологічного словника української мови (де Ґ також використовується).
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Python

У Грінченка є гуральня і ґуральня — обидва варіанти з однаковим значенням.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

oveka

Цитата: Swet_lana от сентября 14, 2014, 18:53
Цитата: DarkMax2 от сентября 12, 2014, 18:35
Люди не ґекають  8-) взагалі.
Та ні, деякі старенькі люди вимовляють ґ, там, де треба (але це не стосується новомодних слів з ґ)
Ми, старші люди, так і робимо. Стосовно своєї лексики. Якось в час засвоєння мови не підозрювали про польський вплив; про підступний задум австрійського генштабу; про, крий Боже, аби-не-подібність слова до слова діалекту уампуй мови кечуа.
Якщо мова йде про голку, то кажемо - голка. Якщо ж мова йде про безосту пшеницю, то кажемо - ґолка. Як Ви взанаєте по написаному гулі (без ґ) про що йдеться - про гулі чи про ґулі. Це не єдині пари.
А  щодо новомодних та іноземних  слів - вимовляти так, як диктує своя мова.

DarkMax2

Цитата: oveka от сентября 15, 2014, 16:23
Якщо ж мова йде про безосту пшеницю, то кажемо - ґолка.
Коли це про таке йде мова?
Цитата: oveka от сентября 15, 2014, 16:23про гулі чи про ґулі.
Мдя, ще один суперприклад.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Swet_lana

А давайте дерадянізуємо термін всеобуч, або хоча б перекладемо його українською.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр