Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Türkçe

Автор Евгений, июня 30, 2004, 20:12

Sagit

Цитата: svarog от августа 20, 2013, 14:34
Sagit, bu kadar sert olmayalım arkadaş, adam bana baya iyi Türkçe biliyormuş gibi geliyor.

Haklısın her halde amma, dayanamadım, ne yapalım biraz sinirliydim :yes:

Gilgamesh

Цитата: Sagit от августа 20, 2013, 14:37
Sagit, bu kadar sert olmayalım arkadaş, adam bana baya iyi Türkçe biliyormuş gibi geliyor.

Cevabı vermek ya da vermemek adamın özel arzusuna yapılan bir şeydir.
Bildiğimiz gibi, tek kusursuz olan ALLAH'tır. Adam ne melektir ne de Tanrıdır. Malümdür ki hepsini bilseydim benim buraya gelip yazmam da hiç mantıklı olmazdı. Niye tescil olup geldim şu yoruma? BİLMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ. Bildiklerimden bilmek istediklerine yardım ederek hem de bilmediklerimin iyileştirilsin diye.

Hatalı, mantıksız, yanlış bir şey mi yaptım? - Hayır, kesinlikle.
İlmi sevmek, öğrenmek herhangi bir adamın HAKKIDIR, demi?

İşte, bu yoruma katılmasaydım şurada öğrendikleriminden fazlasını bilmezdim.
Bir de, SİNİRLENECEK bir şey yok ki.

Evet - MAHSUS bir hata yaparsam, anlıyorum.
Faklı kültürlere, medeniyetlere ait olmamıza rağmen biz adamız ki, hayvan değiliz.
İşte, birbirimizi KARDEŞ - DOST olarak davranmak da bence iyi olur.

Yeniden de tekrar ediyorum: BEN ÖĞRENCİYİM ve tek ÖĞRENMEYE geldim buraya. DÜZELTİLMEYE yani hata yaptığımda.

Selâmlar.
Приветствую всех. Моя цель на данном форуме - учиться и познавать то, чего я не знаю. Надеюсь, вы отнесетесь ко мне благосклонно. Спасибо.

Sagit

Цитата: Gilgamesh от августа 20, 2013, 14:56

Bildiğimiz gibi, tek kusursuz olan ALLAH'tır. Adam ne melektir ne de Tanrıdır. Malümdür ki hepsini bilseydim benim buraya gelip yazmak da hiç bir mantık olmazdı. Niye tescil olup geldim şu yoruma? BİLMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ. Bildiklerimden bilmek istediklerine yardım ederek hem de bilmediklerimin iyileştirilsin diye.

Faklı kültürlere, medeniyetlere ait olmamıza rağmen biz adamız ki, hayvan değiliz.

Selâmlar.

Tamam kardeşim sen de bu kadar alınma ya! Bir yanlışlık çıktı elimizden de özür dileriz. Sen de bir daha  birini düzeltmeye kalkarken birazcık dikkat etsene. :UU:   

Gilgamesh

Цитата: Sagit от августа 20, 2013, 15:05
Цитата: Gilgamesh от августа 20, 2013, 14:56

Bildiğimiz gibi, tek kusursuz olan ALLAH'tır. Adam ne melektir ne de Tanrıdır. Malümdür ki hepsini bilseydim benim buraya gelip yazmak da hiç bir mantık olmazdı. Niye tescil olup geldim şu yoruma? BİLMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ. Bildiklerimden bilmek istediklerine yardım ederek hem de bilmediklerimin iyileştirilsin diye.

Selâmlar.

Tamam kardeşim sen de bu kadar alınma ya! Bir yanlışlık çıktı elimizden de özür dileriz. Sen de bir daha  birini düzeltmeye kalkarken birazcık dikkat etsene. :UU:

Elbette.
Daha önce benim katılmış olduğum tüm yorumlardan sayfalardan en olan budur işte.
Bir dil öğrenen adama olduğu takdirde bana 2 kat daha zor oluyor çünkü kırk iki dili öğreniyorum, şunlardan bazılarık terketmeye düşünüyorum: destek yok çünkü.
Ha, bir örnek. Yazdım bir dile ilişkin bir yorumda "arkadaşlar, yardım edecek var mı?" - diye. Dili çok güzel bilmelerine rağmen hiç dikkat etmediler bana.

Kitap yok, sözlük yok, fiil çekimini öğrenmem imkân yok - tabiki, şu şartlarım atında öğrenmek zor geliyor bana.
Приветствую всех. Моя цель на данном форуме - учиться и познавать то, чего я не знаю. Надеюсь, вы отнесетесь ко мне благосклонно. Спасибо.

Sagit

Sana başarılar dilerim! Amma da çok dili biliyormuşsun, aferin sana! Ben sadece türk dillerini, rusça ve birazcık ingilizce biliyorum. ;up:

Gilgamesh

Elbette.
Daha önce benim katılmış olduğum tüm yorumlardan, sayfalardan en İYİ olan budur işte.
Bir (1) dil öğrenmek adama ZOR olduğu takdirde bana 2 kat daha zor oluyor çünkü kırk iki dil öğreniyorum, şunlardan bazıları terketmeye düşünüyorum: destek yok çünkü.
Ha, bir örnek. Bir dile ilişkin bir yorumda yazdım "arkadaşlar, yardım edecek var mı?" - diye. Dili çok güzel bilmelerine rağmen hiç dikkat etmediler bana.

Kitap yok, sözlük yok, fiil çekimini öğrenmem imkân yok - tabiki, şu şartların atında öğrenmek zor geliyor bana.

Hatalarımı düzelttim.

Gilgamesh

Цитата: Sagit от августа 20, 2013, 15:16
Sana başarılar dilerim! Amma da çok dili biliyormuşsun, aferin sana! Ben sadece türk dillerini, rusça ve birazcık ingilizce biliyorum. ;up:

Eyvallah. Türkçeden başka daha da çok sevdiğim Özbek dilini de öğreniyorum.
Annem Kazakistan'da doğuldu, Kazakçası var. Çağdaş Kazaklar başlıca Rusçayı tercih ediyor, bunun için Kazakçayi öğrenemiyorum.

Özbekçe fakat güzel bir dildir.

Red Khan

Цитата: svarog от августа 20, 2013, 05:12
Цитата: Red Khan
Bir Türkü sordum, olurmuş.
"Bir Türke" mi?
Doğru ya, yeni karıştırdım.  :-[

Neyi sordum?
Soru sordum.

Kime sordum?
Ona sordum.

Yani "Onu sordum" - "Спросил о нём". Zaten sözlükte de örnek veriyorlar:
спрашивать, задавать вопрос
Цитироватьbeni soran olmadı mı? — меня никто не спрашивал?
ona saatin kaç olduğunu sorduk — мы спросили у него который час

Passerby

Gilgamesh

Цитата: Red Khan от августа 21, 2013, 13:04
"Bir Türke" mi?

Neyi sordum?
Soru sordum.

Kime sordum?
Ona sordum.

Bunlar pek yararlı şeylerdir, bilhassa meslek olarak TERCÜMANLIK hakkında düşündüklerine ya da sadece diğer bir milletin kültürünü öğrendiklerine, demek ki benim gibi olanlara ) Saol kardeş, aklımda tutacam.

Bir de bir sorum var müsaadinizle.

- "İSTİNADEN"
bunun manası ne gibi olur Rusça?

Örnek: İŞBU EVRAKLARA İSTİNADEN KOMİTEMİZ TARAFINDAN BÖYLE VE BÖYLE KARAR VERİLMİŞTİR.

Yani, "основываясь на", "учитывая" veyahut "ссылаясь на"?
Çağdaş RESMİ dilinde böyle ifadeler kullanılabilir mi? Adam anlar mı bunları genelde?

Sagit

Цитата: Gilgamesh от августа 21, 2013, 20:07
Цитата: Red Khan от августа 21, 2013, 13:04
"Bir Türke" mi?

Neyi sordum?
Soru sordum.

Kime sordum?
Ona sordum.

Bunlar pek yararlı şeylerdir, bilhassa meslek olarak TERCÜMANLIK hakkında düşündüklerine ya da sadece diğer bir milletin kültürünü öğrendiklerine, demek ki benim gibi olanlara ) Saol kardeş, aklımda tutacam.

Bir de bir sorum var müsaadinizle.

- "İSTİNADEN"
bunun manası ne gibi olur Rusça?

Örnek: İŞBU EVRAKLARA İSTİNADEN KOMİTEMİZ TARAFINDAN BÖYLE VE BÖYLE KARAR VERİLMİŞTİR.

Yani, "основываясь на", "учитывая" veyahut "ссылаясь на"?
Çağdaş RESMİ dilinde böyle ifadeler kullanılabilir mi? Adam anlar mı bunları genelde?

Rusça geniş bir dil zannediyorum ki "в соответствии, согласно" ifadelerini kullanabilirsin. :)

Sagit

Red Khan

Red Khan

Türk

Red Khan

Siz Kazandamı yaşıyorsunuz, unuttum da !?  :??? Türkçeniz çalışma hayatınızda yardımcı oluyormu? Kazanda Tr-Türkçe konuşan tatara rastlamak nadir bir şeymi?
"Найдутся ли пути, по которым огузы не кочевали и не хаживали бы, найдутся ли юрты, в которых они не ставили своих кибиток и не живали бы!"

Абулгази Бахадур-хан

Red Khan

Цитата: Dağ Xan от ноября 26, 2013, 01:43
Red Khan

Siz Kazandamı yaşıyorsunuz, unuttum da !?  :??? Türkçeniz çalışma hayatınızda yardımcı oluyormu? Kazanda Tr-Türkçe konuşan tatara rastlamak nadir bir şeymi?
Evet. Tabi ki oluyor, ve sadece bana değil bir süre kişiye. Geçen günlerde Kazan'da Rusya Türkiye Toplumsal Forumu geçti ve orada böyle rakamlar söylendi:
Цитата: http://haberrus.com/politics/2013/11/21/rusya-turkiye-toplumsal-formu-ilk-toplantisini-kazanda-yapti.htmlTürkiye ile Tataristan arasında ticaret hacmi 1 milyar dolara ulaştı. Türkiye'nin Tataristan'a yatırımı 1,5 milyar doları geçti.

Kazan'da Türkçe konuşan Tatara rastlamak mümkün, çok kişi ya da Türkiye'de okuda, ya da Türk liselerinde, ya da Kazan Üniversite'nin Türkoloji bölümünde. Bunlar arasında Ruslar da var tabi.

Türk

Tataristanda halen Türk liseleri varmı? Hepsi kapatıldı diye biliyorum, başka bir söylentiye göre ise sadece öğretmen ekibi değiştirilmişmiş.
Tataristanda Türk dizileri izleniyormu? Normalde bir Tatar Türkçe dizileri orijinal dilde izleye bilirmi?

"Найдутся ли пути, по которым огузы не кочевали и не хаживали бы, найдутся ли юрты, в которых они не ставили своих кибиток и не живали бы!"

Абулгази Бахадур-хан

Red Khan

Цитата: Dağ Xan от ноября 26, 2013, 18:13
Tataristanda halen Türk liseleri varmı? Hepsi kapatıldı diye biliyorum, başka bir söylentiye göre ise sadece öğretmen ekibi değiştirilmişmiş.
Var. İkincisi doğru, ama yeni öğretmenler çoğunlukla bu liselerin mezunları.

Tataristanda Türk dizileri izleniyormu?
Pek takip etmiyorum, ama bildiğim kadarıyla yok. TNV sitesine baktım, orada Бәхет бәһасе adı altında bir Meksika diziyi gösteriyorlar.
Tabi ki Muhteşem Yüzyıl'ı seyredenler de var, ama Rusça.

Normalde bir Tatar Türkçe dizileri orijinal dilde izleye bilirmi?
Hayır, izleyemez, Tatarca-Türkçe karşılıklı pek anlayışılmaz hemen hemen, biz bunu başka konuda tartışmıştık zaten.

Türk

Özbekistanda Türk dizilerini orijinalde seyrediyorlarmış  :-\ .

Абулгази Бахадур-хан

Red Khan

Sağol! Ben bazı zaman benzeyen kelimelerini karıştırıyorum. İkinci ise klavye sürçmesi.  :-[

Red Khan

Цитата: Dağ Xan от ноября 26, 2013, 20:16
Özbekistanda Türk dizilerini orijinalde seyrediyorlarmış  :-\ .
Açıkça, pek inandırıcı değil, ama buradaki Özbekleri sorabiliriz.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр