Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Сахалыы

Автор Scut, июня 14, 2004, 12:05

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Уйбаан

Цитироватьстихи чтоли?
Э? Какие стихи?

Валентин Н

Цитата: Уйбаан от января  6, 2010, 15:56
Э? Какие стихи?
ну то, что я процитировал, рифма помойму прослеживается...
ЗАБАНИЛ ВИКИПЕДИЮ
Нижниь ıндэкс в ҷıсʌах — степень тıсяҷı
Препинания авторские!


kya

Цитата: Уйбаан от января  6, 2010, 15:53
Билигин киһи тэлэбиизэри (Саха НКИК) көрө-көрө сиргэнэр, хомойор – барыта нууччалы, саха дьоннор бэйэлэрин икки ардыларыгар нууччалы кэпсэтэ олороллор... Холобура, сотурутааҕыта, биир сахалыы передачаҕа ыалдьыт кыыс тугу ол биэрии ыытааччылара ыйыталларыгар, кыбыстыбакка эрэ нууччалы эппиэттии олорор этэ! Дьэ олус акаарылар сиргэ баалар...  :'(

Мин саныырбынан, ити соҕотох биһи ханаалбытын, «чыыста» сахалыыга көһөрөллөрө буоллар! Син биир нууччалар көрбөттөр. Бары биэриилэри, солуннары, кэнсиэрдэри, уонна да оннук. Оһуобо, омук киинэлэри (араас «Гарри Поттердары», «Матрицалары») бэйэлэрин тылларынан, уонна сахалыы субтитралаах: оҕолор үөрэниэ этилэр.

Уопсайынан, омук дойдуларыгар киинэлэри бэйэлэрин тылларынан көрдөрөллөр. Мин ааспыт сылга Финляндияҕа биир доҕорбор сылдьыбытым. Онно, холобура, тэлэбииһэринэн "Девятая Рота" диэн киинэни " финскайдыы субтитрдаах нууччалыы көрбүтүм.
Кырдьыгын эттэхпинэ, тэлэбииһар программатыгар сабыдыаллыыр кыаҕа элбэх буолбатах дии саныыбын. Оттон аныгы олоххо интэрнэт суолтата олус улаатта. Мин санаабар бу кыаҕы туһаныахха наада. Сорох сирдэргэ интэрнэккэ тахсар кыаҕа суох буолан баран, интэрнэт телебиизэри солбуйа сатыыр дии саныыбын. Араас интэрнэт хаһыаттара, фуорумнара, сурнааллара саха тылын сайыннарар улахан көмө буолуо. Өссө билигин интэрнэт-радио, интэрнэт-Тв, араас подкасттар бааллар дии! Мин санаабар тоҕостоох түгэни мүлчү тутар сатаммат.

Цитировать
Цитироватьөрэнэр саха ыччата үксү нууччалыы саҥараллар. Д

Ону эн кыбыһыннаран биэр, ээ! Маннык диэ (нууччалы): «Ээ, нохоо, хайдах эн Саха буолан бараҥҥын төрөөбүт тылгынан кэпсэпэккиний?».
;up:

ЦитироватьХомолтолоох, мин эйиэхэ Саха википедиятыгар кыттарга ыҥыраары сылдьар этим. Манна баар: http://sah.wikipedia.org
Олус да интэриэһинэй проект эбит! Мин хас да сыл анараа өттүгэр, бу сайтка киирэн сорох ыстатыйалар көрбүтүм. оччоҕо онно ыстатыйа аҕыйах этэ. Ыстатыйа ахсана лаппа улааппыт. Маладьыастар! :) Уопсайынан сахалыы бэркэ биллэрбин хас да ыстатыйалары ааҕыам этэ.

Мин саҥа уруогу таһаардым. Сотору текст уонна эрчилиилэр ааҕыам. Эн көр эрэ! :)

kya

Цитата: Антиромантик от января  6, 2010, 13:57
В якутских диалектах охранились формы, соответствующие стандартноым тюркским алт(ы)мыш и й/дж/жет(и)миш (в чувашском да)?
Offtop
Хотел задать вопрос на якутском, но увы...
таких звуков-то в якутском нет : "ш" и "ж", и в диалектах тоже не бывает вроде. А что эти формы означают?

Антиромантик

Цитата: kya от января  6, 2010, 21:44
Цитата: Антиромантик от января  6, 2010, 13:57
В якутских диалектах охранились формы, соответствующие стандартноым тюркским алт(ы)мыш и й/дж/жет(и)миш (в чувашском да)?
Offtop
Хотел задать вопрос на якутском, но увы...
таких звуков-то в якутском нет : "ш" и "ж", и в диалектах тоже не бывает вроде. А что эти формы означают?
60 и 70.
То есть что-то вроде "алтмыс" и "сетмис" по диалектам есть?

Уйбаан

Барыта суолталаах, ТВ да, хаһыат, кинигэлэр, интернет, радио (фм) - саха тылын "моднай" оҥоро сатыахха наада, ыччаттар тардыстынар диэн.
Уонна, билигин сахалыы тыллаах, үчүгэй, интэриэһинэй форум интернекка суох. (Укт.ру-ну аахпаппын, ити дьиҥнээх "быдлофорум", сахаякутия "двача".)

Уруоккун көрдүм, барыта сөп курдук.

ЦитироватьТо есть что-то вроде "алтмыс" и "сетмис" по диалектам есть?

60 - "алта уон", шестидесятый - "алта уонус". В як. языке диалектов нет. Все друг друга прекрасно понимают.

kya

ЦитироватьБарыта суолталаах, ТВ да, хаһыат, кинигэлэр, интернет, радио (фм) - саха тылын "моднай" оҥоро сатыахха наада, ыччаттар тардыстынар диэн.
Уонна, билигин сахалыы тыллаах, үчүгэй, интэриэһинэй форум интернекка суох. (Укт.ру-ну аахпаппын, ити дьиҥнээх "быдлофорум", сахаякутия "двача".)

Кырдьык, мин эмиэ онно киирбэппин, бу укт.ру интириэһинэйэ суох форум дии. Сахалыы форум (укт.ру)  да, нууччалыы форум да син биир.   
Интэрнэккэ Орто Дойду диэн сахалыы сайт баар этэ. Билигин кини үлэлиир дуо? Бу сайты сайыннарар дьон баар дуо? Өссө мин ханна эрэ сахалыы аудио-кинигэлэр көрбүтүм.

ЦитироватьУруоккун көрдүм, барыта сөп курдук.

махтал, алҕаспын көннөрдүм. бүгүн алтыс уруокпун бүтэрдим.

Уйбаан

ЦитироватьОрто Дойду диэн сахалыы сайт баар этэ.
Сүппүт быһыылаах. Эн "сахадиаспора" форумун туһунан этэр буоллаххына, ол эмиэ сөбө суох сээкэй этэ. Омуктарга кэргэн тахсыбыт чүөчэлэр, хайдах саҥа дойдуларыгар бэккэ олороллорун, уонна урукку дойдулара төһө дьаабы этэ туһунан кэпсэтиилэр эрэ баар этилэр.

Эһи онно Пиитэргэ араас сахалыы астары сиигит дуо? Күөрчэх, саламаат, суорат, тоҥ быар, соболору, убаһа хаһата, хаан, көбүөр... уонна да атыттары? :)

Ыһыахтыыгыт дуу? :)

huaxia

Всем привет!

Я знаю, что раньше якутский язык употреблял латинский алфавит. Скажите, пожалуйста, каким способом якутские слова конвертировались в латиницу? Где можно найти тот латинский алфавит якутского?

Hellerick

Цитата: huaxia от января 23, 2010, 11:27
Я знаю, что раньше якутский язык употреблял латинский алфавит. Скажите, пожалуйста, каким способом якутские слова конвертировались в латиницу? Где можно найти тот латинский алфавит якутского?
[wi]Sakha writing system[/wi]


huaxia

Хайа, тапталлаах сахам дьоно, ханна сүттүгүт? Манна биир эмэ тыыннаах саха хаалла дуо? Биир дойдулаахтарым бу форумҥа киирбэтэхтэрэ ырааппыт эбит. Чуҥкуйан эрэбин соҕотоҕун нууччалары кытта :(. Чэ хаһан эмэ манна син киирэр инигит. Мин буоллар араас тыллары кэрэхсиирим тухары бу форумҥа баар буолуоҕум.

Саха тыла билигин сайда турар дии саныыбын. Ыччат син бэйэтин төрөөбүт тылын билэр. Сахалыы тылынан тахсар хаһыат, телевидение программаллара син элбэхтэр. Интернекка даҕаны син хаалсыбаппыт - өтөрдөөҥҥүтэ мин улахан үөрүүбэр сахалыы Википедия баар буолбута, билигин ВКонтакте саайт эмиэ сахалыы тылбаастана турар.
Мин бэйэм хоту улуустан сылдьабын. Манна, Дьокуускай куоракка кэлэн баран улаханннык сахатыйдым диэххэ сөп - аҥар уһуктан төрөөбүт тылбын истэргэ наһаа үөрэбин. Арай сахалыы тылбын билбэтим эбитэ буоллар, улаханык эрэйдэниэм этэ дии саныыбын. Сорох саха дьоно оҕолорун нууччалыы иитэллэрин кыайан өйдөөбөппүн - онтон ол оҕолоро манна Саха сиригэр хааллахтарына эрэй бөҕөтүн көрүөхтэрэ ди.

http://omniglot.com/language/phrases/sakha.php
- манна мин сахалыы күннээҕи олоххо туһаныллар этиилэри тылбаастыы сатаабытым. Баҕар туох эрэ сыыһаны буллаххытына, эбэтэр тугу эрэ көннөрүөххүтүн баҕарар буоллаххытына, манна суруйаргытыгар көрдөһөбүн.

Usama

huaxia
Эн олоххор бэйэн апперцепциян хайдаҕый?
̓А́н̔ъ и̔нди͂ магмаха́лъ са канıа́н̔ салита̀
Махиги́тъ са ха́ıопъ атъ малансан̔ исда͂.

huaxia

Usama, Хайдах өйдүөххэ сөбүй ыйытыыгын?

Usama

huaxia
Какова ваша субъективная апперцепция бытия?
На этом мой якутский заканчивается!
̓А́н̔ъ и̔нди͂ магмаха́лъ са канıа́н̔ салита̀
Махиги́тъ са ха́ıопъ атъ малансан̔ исда͂.

huaxia

Мне еще никогда не задавали такой сложный вопрос. А попроще никак нельзя?
Почему решили задать этот вопрос?

Цитата: Usama от ноября 16, 2010, 18:59
На этом мой якутский заканчивается!
А я уж поверил, что вы мой земляк =).

Usama

huaxia
Это единственный ведомый мне якутский вопрос :)
̓А́н̔ъ и̔нди͂ магмаха́лъ са канıа́н̔ салита̀
Махиги́тъ са ха́ıопъ атъ малансан̔ исда͂.

huaxia

Цитата: Usama от ноября 16, 2010, 20:28
Это единственный ведомый мне якутский вопрос
Интересно, почему...

Уверен, что иноязычному "апперцепция" (которое мне доселе было незнакомо совсем) вполне найдется якутский эквивалент, правда не знаю какой именно.

Dana

Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...

Usama

̓А́н̔ъ и̔нди͂ магмаха́лъ са канıа́н̔ салита̀
Махиги́тъ са ха́ıопъ атъ малансан̔ исда͂.

Dana

Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...

Usama

Dana
ну в принципе да, мой вопрос, перевод которого на любой язык приветствуется, — это аналог вопроса «как жизнь?» или «как дела?». Какова ваша субъективная апперцепция бытия?
̓А́н̔ъ и̔нди͂ магмаха́лъ са канıа́н̔ салита̀
Махиги́тъ са ха́ıопъ атъ малансан̔ исда͂.

Dana

Offtop
Цитата: Usama от ноября 16, 2010, 21:21
ну в принципе да, мой вопрос, перевод которого на любой язык приветствуется, — это аналог вопроса «как жизнь?» или «как дела?». Какова ваша субъективная апперцепция бытия?
Это я поняла из вашего блога на примере грузинского языка :)
Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...

Usama

Offtop
Dana
Рогор арис тквени субиектиури гагеба цхворебис?

Я писал об этом в блоге? Память, ты некудышна!
̓А́н̔ъ и̔нди͂ магмаха́лъ са канıа́н̔ салита̀
Махиги́тъ са ха́ıопъ атъ малансан̔ исда͂.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр