Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Карачаево-балкарские песни

Автор Фанис, апреля 13, 2012, 02:49

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Alenarys

Цитата: TawLan от мая 17, 2013, 14:54
Цитата: Alenarys от мая 17, 2013, 00:35
И еще песня "Переселение", забыл кто поет, к сожалению.

На К-Б языке?

Автор песни "Турнала" - Альберт Узденов:



Ата Джуртха элтген джолла кесилиб,  ----------  отрезанные от дорог ведущих на родину
Онглуракъла чыкъдыкъ энтда бир джазгъа.  -----   те кто по сильнее дожили до очередной весны
Тюе джыйын барад къумну тизилиб,  -----------  верблюжий караван идет строем по песку
Ала бара болурламы Кавказгъа?  --------------   быть может они идут на Кавказ?

Башчы тюе кёллендиред джыйынын,  ----------   ведущий верблюд бодрит караван
Тири атлайд ант этгенча талмазгъа.  -----------   резво шагает как будто поклялся не уставать
Башчы болса, бир оноугъа сыйыныб,  ----------   если б был лидер, придя к общему мнению
Сюркелиб да джетер эдик Кавказгъа.  ---------    хоть ползком да но добрались бы Кавказа

Кесинг онгсуз болсанг, кимге не айыб?  --------   если сам слаб кого винить?
Кюн таякъ да - къамчид мында онгсузгъа. ------   здесь даже солнечный луч для слабого - кнут
Тюеле уа кетгендиле ташайыб,  --------------    а верблюды ушли уже не видно
Ала джетген болурламы Кавказгъа?  -----------   быть может они уже дошли до Кавказа?

Джол азыгъы боллукъ эсек да джолда,  --------   даже если нечего(еды) взять на дорогу
Кюрешейик башха джуртда къалмазгъа.  -------   давайте постараемся не остаться на чужбине
Ёлмей джетген, насыб кёрген, ол анда,  --------   те счастливцы добравшиеся живыми
Ёлгенледен салам айтсын Кавказгъа!  ----------   пусть передадут салам Кавказу от умерших

Бу джуртсузлукъ барад бизни тюб этиб,  -------   эта чужая земля нас угнетает
Энтда саулай чыгъарбызмы биз джазгъа?  ------    доживем ли мы еще раз до весны?
Ёлгенлени сыртыбызгъа джюк этиб,  ----------    умерших понесем на себе
Атланайыкъ мадар табыб Кавказгъа!  ----------    давайте найдем выход и тронемся к Кавказу
Неа, на русском. "На равнинах чужих, без еды, без воды, за ошибки других гибли мы без вины."
Да она у меня есть, я просто забыл исполнителя.

TawLan

Цитата: Alenarys от мая 22, 2013, 00:02
Неа, на русском. "На равнинах чужих, без еды, без воды, за ошибки других гибли мы без вины."
Да она у меня есть, я просто забыл исполнителя.



Только здесь не все куплеты

Alenarys

Цитата: TawLan от мая 22, 2013, 00:11
Цитата: Alenarys от мая 22, 2013, 00:02
Неа, на русском. "На равнинах чужих, без еды, без воды, за ошибки других гибли мы без вины."
Да она у меня есть, я просто забыл исполнителя.



Только здесь не все куплеты
Сау бол, это она! :yes:

Alenarys

Самая любимая группа из к.-б.:

Джылтыраб накъут-налмазча,
Тауларынг таурухха ушагъан
Табмазса бир джер Кавказча,
Джанкъылыч кибик джашнагъан.

Припев:
Ой, Ата джуртум - тау джуртум,
Аланла сени тамырынг,
Сенсе мени ашхы умутум,
Сеннге къор болсун бауурум!

Хар ёзен сайын - гарала,
Кюндюз, кече да къайнайла,
Келген къонакъны чакъыра,
Алгъыш аякъ бла сыйлайма.

Припев.

Адеб бла атын айтдырад,
Халал урунуб, тюз атлай.
Джарыкъ кюнлеге джол салад
Таукел джюрек бла Къарачай.

Припев.

Alenarys


Джылтыраб накъут-налмазча,
Тауларынг таурухха ушагъан
Табмазса бир джер Кавказча,
Джанкъылыч кибик джашнагъан.

Припев:
Ой, Ата джуртум - тау джуртум,
Аланла сени тамырынг,
Сенсе мени ашхы умутум,
Сеннге къор болсун бауурум!

Хар ёзен сайын - гарала,
Кюндюз, кече да къайнайла,
Келген къонакъны чакъыра,
Алгъыш аякъ бла сыйлайма.

Припев.

Адеб бла атын айтдырад,
Халал урунуб, тюз атлай.
Джарыкъ кюнлеге джол салад
Таукел джюрек бла Къарачай.

Припев.


TawLan




Rashid Jawba

Хаw, олду, саw бол! Тенгиз джырлагъан джырда письмо орнуна джазма деб айтылгъанына огъурадым, алай о бирси варианты ариуракъ сунама.
Katalunia Ta Askatasuna
Иши керек да кеси эрек.



Rashid Jawba

А, вот и банда Бабугент нашлась. Кстати, ребята в основном пели свои песни. Барабанщик, помню, сильно уважал Нейла Перта. Должны еще быть их записи.
Katalunia Ta Askatasuna
Иши керек да кеси эрек.

Rashid Jawba

Таулан, в Микояне есть  парнишка-приколист под ником Сталин. Сможешь найти его песню, не знаю, как называется, в припеве-
Джашна Къарачай.
Katalunia Ta Askatasuna
Иши керек да кеси эрек.

TawLan

Цитата: rashid.djaubaev от июля 16, 2013, 06:36
Таулан, в Микояне есть  парнишка-приколист под ником Сталин. Сможешь найти его песню, не знаю, как называется, в припеве-
Джашна Къарачай.

Если я на того подумал, он уже не парнишка, а целый мужыг :)


Rashid Jawba

Katalunia Ta Askatasuna
Иши керек да кеси эрек.

TawLan

Цитата: rashid.djaubaev от июля 17, 2013, 00:48
Сау бол, Таулан!  Къалай да таба билесе?

Къайдам  :donno: Бу джырны эштгенмисе:



Чеченлиле джырлайла. Сеирсингенем эштгенимде. Мен билгенде, къалайда болсун, къарачайлыланы кёбюсю чечнлилени сюймейле, арт заманлада уа бир кёб эштеме ала бизни бек багъалаталла деб. Ары баргъанла айталла деб талай хапар эштгенме, къызылла тохтатыб КЧРден болгъанын кёрселе, миллетинг кимди соруб, къарачайлыма десенг эркелктиб ийелле дейле.

Borovik

Салам, къардашла!
Как-то я слышал такую КБ песню. В ней в каждом куплете повторялась строчка: адамла бизни атыбыз. Она мне запала в душу. Кто-нибудь знает такую?

Rashid Jawba

Borovik, мне почему-то кажется, что слова были "аланла бизни атыбыз", и такая песенка есть. На СК не первый год идет "война за аланское наследство", ингушам мало, что они вайнахи, карачаям, видимо, мало, что они булгары, гунны, хазары, кипчаки. Таулан лучше ориентируется, думаю, найдет.
Таулан, мен билгенден, акъчындайла бизни сыйлы коьрелле, орусча айтыргъа, дерзкие ребята деб оюмлары алайды. Соьз ючюн, таулула бизни аладан есе бек сыйлайдыла, алай а къаллай болгъаныбызны да игирек билелле, сора къозуйбуз деселе, махтанчакъ къарачай деб соьлешедиле, биле болурса аны :)
Бу клипде дальше не ходи там карачаевцы деген джазыу а къалайдан чыкъкъанды?
Борз дегенлери уа тюрк тилден келген болурму, ерттеден да акъылыма келеди, джуаб табалмайма ансы.
Katalunia Ta Askatasuna
Иши керек да кеси эрек.

Rashid Jawba

Цитата: TawLan от мая 17, 2013, 15:13
Цитата: TawLan от мая 17, 2013, 14:54

Джол азыгъы боллукъ эсек да джолда,  --------  даже если нечего(еды) взять на дорогу


Здесь неправильно перевел.  Джол азыгъы боллукъ эсек да джолда  -  Даже если в дороге станем чьей нибудь добычей
Можно попробовать?  Даже если станем добычей (питанием) дороги. Тюрки поймут.
Katalunia Ta Askatasuna
Иши керек да кеси эрек.

Borovik

Цитата: rashid.djaubaev от июля 17, 2013, 15:00
Borovik, мне почему-то кажется, что слова были "аланла бизни атыбыз", и такая песенка есть.
...
Таулан лучше ориентируется, думаю, найдет.
Ок, значит про аланов песня.
Всё равно мощная. Найдите плиз

TawLan

Да нет, не про аланов песня :no: Поет балкарец а слова "адамды бизни атыбыз", по смыслу наверно будет: "соответствуем понятию человек"

с 40 сек.:

TawLan

Цитата: rashid.djaubaev от июля 17, 2013, 15:00
карачаям, видимо, мало, что они булгары, гунны, хазары, кипчаки.

Ты это видишь так, а я наоборот: карачаям, видимо, мало, что они горцы в которых растворились остатки алан, они(некоторые) хотят и Тюркские орды и Великую Булгарию и Хазарский каганат и Дешт-и-Кипчак и Аттилу.

TawLan

Цитата: rashid.djaubaev от июля 17, 2013, 15:00
Соьз ючюн, таулула бизни аладан есе бек сыйлайдыла, алай а къаллай болгъаныбызны да игирек билелле, сора къозуйбуз деселе, махтанчакъ къарачай деб соьлешедиле, биле болурса аны :)

Таулула туугъан къарнашларын сыйламай къалай этерикле :) Орусча айтыргъа - неудачное сравнение.

TawLan

Цитата: rashid.djaubaev от июля 17, 2013, 15:00

Таулан, мен билгенден, акъчындайла бизни сыйлы коьрелле, орусча айтыргъа, дерзкие ребята деб оюмлары алайды.

Бу приколгъа уа тынглагъанмыса?  :E:


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр