Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Зінське щеня

Автор svidomit132, июля 5, 2013, 21:46

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

svidomit132

Привіт усім :UU:

Хто знає, шо означає ця ідіома?
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

LUTS

Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

svidomit132

ЦитироватьПерша – збудь-вік Пріська Чирячка, змолоду не раз сиділа у куні, позводила на той світ аж трьох мужиків і усю худобу попереводила на зілля, та корінці, та на усякі ліки, та й лічить людей чи від лихоманки, чи від гризі і від заушниць, бо вона змолоду давила зінське щеня; зніма остуду, переполох вилива, злизує від уроків, соняшниці заварює...

:donno:
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

LUTS

Цитата: svidomit132 от июля  5, 2013, 21:50
ЦитироватьПерша – збудь-вік Пріська Чирячка, змолоду не раз сиділа у куні, позводила на той світ аж трьох мужиків і усю худобу попереводила на зілля, та корінці, та на усякі ліки, та й лічить людей чи від лихоманки, чи від гризі і від заушниць, бо вона змолоду давила зінське щеня; зніма остуду, переполох вилива, злизує від уроків, соняшниці заварює...

:donno:
Взагалі-то гугл показує тваринку, яку у нас щенюком називають. В буряках живе, зле таке. Чому її давили не знаю.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

svidomit132

Цитата: LUTS от июля  5, 2013, 22:04
Цитата: svidomit132 от июля  5, 2013, 21:50
ЦитироватьПерша – збудь-вік Пріська Чирячка, змолоду не раз сиділа у куні, позводила на той світ аж трьох мужиків і усю худобу попереводила на зілля, та корінці, та на усякі ліки, та й лічить людей чи від лихоманки, чи від гризі і від заушниць, бо вона змолоду давила зінське щеня; зніма остуду, переполох вилива, злизує від уроків, соняшниці заварює...

:donno:
Взагалі-то гугл показує тваринку, яку у нас щенюком називають. В буряках живе, зле таке. Чому її давили не знаю.

Цитироватьзінське щеня (прямое - слепьіш из отр. Грьізунов; перен. - мелкий, но злой человек)

тут на форумі знайшов - кубанський фразеологізм, та люди стверджують шо він походить з полтавщини,
правда достеменно ніхто не знає
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Python

В одній із книжок, яку читав у дитинстві, згадувалось зінське щеня, тому не думаю, що виключно кубанське. Хоча в своїх краях ні цієї назви, ні про цю тварину взагалі чути не доводилось.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Conservator

моя мати вживала, чув малим. спитаю в неї, як телефонуватиму, що вона під цим розуміє. не пам'ятаю контексту.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

alant

Цитата: LUTS от июля  5, 2013, 22:04
Взагалі-то гугл показує тваринку, яку у нас щенюком називають. В буряках живе, зле таке. Чому її давили не знаю.
ЦитироватьМісцями вид наносить значну школу городині, особливо, посадкам картоплі, так що місцеве населення змушене збирати врожай до часу його визрівання.
Я уж про себя молчу

oveka

У нас, на Сході кажуть Зінське щеня, Сліпак, Кріт. Отой, що робить кротовиння, горбочки.
Ще слугує як зневажлива ознака якоїсь особи.
Зразу після війни в нашій школі математику вів контужений. Коли його діймали хлопці-переростки, таких було доста, то він лупив в лоба крейдою і примовляв:
"Ах ти, Зінське щеня!" та ще "Ах ти, Зіллєчко паршиве!" За яким принципом ділив, не знаю.
Я його не застав.


Ноэль

Багатій розгорнув і побачив, що його син справді зробився кротом. Невеличкі звіренята сліпці (зінські щенята — жіночі щенята — Spalax yphus) народжуються від жінки за її гріхи (Літинський та Проскурівський повіти). Вони страшенно злі й дуже отруйні, через що Бог позбавив їх зору, аби вони не завдавали надто вже багато шкоди. Якщо б у них були здорові очі, вони б і людей їли. (Старобільський повіт). Той, кого вкусив сліпець, неминуче вмирає (Літинський та Проскурівський повіти). Зінське щеня просило в Бога таких очей, як у вола. Бог сказав йому: «Нарий стільки купок, скільки зірок на небі, тоді дам». З того часу воно й намагається якомога більше нарити купок, щоб отримати такі, як у вола, очі (Харківський та Старобільський повіти). Хто знайде де-небудь зінське щеня, притисне його до землі палицею і тоді задушить, притиснувши хребта двома пальцями — великим і мізинним, той з успіхом буде «давити заушниці» (залозки), допомагатиме при лікуванні «завалів» (Харківський, Літинський та Проскурівський повіти).

Тобто, "давити зінське зеня" - вміти правильно видаляти золотушні нариви. Можливо, цей навик стосується і видалення ячмінців, фурункулів, а також т. зв. "сучого вимені" (гідраденіту). Існував також навик вилизування язиком наривів під повіками, але я щось цього не нагуглила (якщо не помиляюся, про це писала А. Тютюнник у повісті "Далі польоту стріли").

Причини виникнення курячої сліпоти та золотухи: нестача вітамінів, антисанітарія, туберкульоз у анамнезі, також зимування в напівтемній сільській хаті, бо чоботи ж одні.

Ноэль

Крім того, при золотусі та сучому вимені запущені нариви мають вигляд лабіринту звірячих нірок під шкірою, і коли такі нариви дозрівають, то здається, що там щось під шкірою ворушиться.

Звичайно ж, "зінським щеням" могли називати або золотушну дитину, або високого та худого наче бадилина підлітка, в якого бліде обличчя, рідке волосся та погані нігті (миршавеньке, як-то кажуть).

oveka

Тітка Коровчиха вилизувала мені запорошене вугільним пилом око. Лікарі надати допомоги не змогли. Крихта засіла в складках внутрішньої поверхні. Вилизувала запорошене глиною. Залипає глина і погано вимивається. Розказала, що вперше ще дівчинкою надавала допомогу дядькові в полі - в око попав колосок.

Ноэль

Цитата: oveka от июля  7, 2013, 17:47
Тітка Коровчиха вилизувала мені запорошене вугільним пилом око. Лікарі надати допомоги не змогли. Крихта засіла в складках внутрішньої поверхні. Вилизувала запорошене глиною. Залипає глина і погано вимивається. Розказала, що вперше ще дівчинкою надавала допомогу дядькові в полі - в око попав колосок.

Ну, а в повісті А. Тютюнник дівчина вилизувала хворому гнійний кон'юктивіт.

Ноэль

Також цей навик мабуть стосується видалення наривів з горла при ангіні - це теж треба вміти, щоб без болю, швидко та правильно.

До речі, "розпустити дітей як зінських щенят" можливо означає поведінку таких авітамінозних діток, які їдять, але не наїдаються, тому й мусять тибрити курячі яйця з сусідських курників, драти горобців (лецитин, кальцій, протеїн, вітамін Е), їсти зелені яблука та абрикоси, стиглі вишні (залізо), а також коров'ячий гній, крейду, вугілля та ін. Зауважте, що малого бешкетника у фільмах показують хитрим і злодійкуватим, низеньким, хирлявим, з поганими зубами.

svidomit132

красно дякую усім :UU:

П.С. Очі вилизував жінці і дітям неодноразово, нічого складного і помічне.
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

ВІКІПЕДІЯ

 ;up:Сліпак, іноді Зінське щеня (Spalax) — рід гризунів родини сліпакових (Spalacidae). У степових районах сліпаків найчастіше називають "кротами", рідше "сліпцями" .Довжина тіла 20 — 35 см, хвіст дуже короткий, очі нерозвинені, сховані під шкірою: зовні видні тільки сліди зростання повік у суцільну складку. Спосіб життя сліпака підземний: Сліпак риє розгалужені системи підземних галерей, в яких живе сам і які слугують середовищем існування багатьох інших видів тварин — комах, ропух тощо.  Живиться цибулинами і корінням рослин. Поширені сліпаки переважно в лісостепу і степу. Розрізняють щонайменше 6 видів, у тому числі 4 види у складі фауни України. При широкому розумінні обсягу цього роду (тобто вкл. групу Nannospalax) видовий обсяг роду зростає до 13 видів.

vasyliuk

це сліпаки.
в наукових статтях 1920-х М.Шарлемань пише "сліки - зінські щенята"

DarkMax2

Цитата: svidomit132 от июля  5, 2013, 21:46
Привіт усім :UU:

Хто знає, шо означає ця ідіома?
ЗІ́НСЬКИЙ: ◊ Зінське щеня — те саме, що сліпець 2. Найбільш розповсюдженими і небезпечними з гризунів є ховрахи і мишовидні гризуни, а на сході УРСР — також сліпець, або зінське щеня (Шкідники і хвороби .. рослин, 1956, 10);  * У порівняннях. Коли б у матері була така сила, щоб тебе провчити, як чужі провчили, то не скакав би ти, як зінське щеня, угору (Панас Мирний, II, 1954, 214).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 574.
Як я розумію, від зіньок (зіниць).
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Волод

«Сліпак» – це фурункул. Тому його можна давити, хоча Мінздрав і проти.
Може він і скочити.
А подібність фурункулів до цього творіння «земляних песиків» надихнула народний флуд.




DarkMax2

Цитата: Волод от декабря 26, 2016, 13:25
А подібність фурункулів до цього творіння «земляних песиків» надихнула народний флуд.
Нащо ця народна етимологія? У створіння цілком буквально атрофовані очі.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Волод

У маленьких щенят також з зором не все добре, так нащо лити оливу  в олію?

Волод

Давити двома пальцями «земляного песика» потрібно тільки для того, щоб отримати вміння давити сліпаків на тілі і в тілі людини. Звичайна магія і нічого більше.
А так вони не такі вже й страшні: http://www.nkj.ru/archive/articles/9146/

DarkMax2

Взагалі-то є вираз "зле, як зінське щеня.".
Щось мені підказує, що сліпа тварина ця кидається задля самозахисту на джерело звуку. Ікла-різці серйозні там.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Волод

Так. Так.  Мабуть підказувало Вам не це   http://www.nkj.ru/archive/articles/9146/
Тому ще раз   http://www.nkj.ru/archive/articles/9146/

Хоча мабуть краще (для розуміння злий чи не злий сліпак-фурункул) буде коли ви з ним зустрінетесь.  :green:

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр