Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Правила орфоепії

Автор Tom d`Cat, мая 10, 2013, 02:04

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Tom d`Cat

Шановні форумчани!
Я - програміст, що у гордині своїй вважає, що зміг (на рівні, достатньому для практичного застосування в плані роботи з віршованим текстом) вирішити проблему автоматичної побудови орфоепічного словника для російської мови. Якщо кому цікаво - ось сайт програми, у котрій це реалізовано: http://www.ritminme.ru/   (Відгуки вітаються. Особливо – аргументовано-лайливі).
Тепер я гострю зуби на українську орфоепію.
На жаль, знаходжу в інтернеті не настільки багато матеріалу, як мені б хотілося.
Може, хтось зустрічав, де можна знайти правила української орфоепії в електронному вигляді?
Я по натуре не Моцарт, я по натуре - Сальери...

Python

А що саме ця програма робить?

Дещо з того, що можна почитати:
Погрібний М. І. Українська літературна вимова (1992) — досить відома в наш час книга, але, на мою думку, надто стисла й не враховує деяких нюансів української фонетики.
Норми української літературної мови. О. Синявський, 1941 — варто почитати як доповнення до сучасних авторів. Читається важко через застарілі мовознавчі терміни.
Жовтобрюх М. А. та ін. Історія української мови [Фонетика] (1979) — не читав, але рекомендую.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Python

Р.Ѕ. Не впевнений, чи взагалі існують орфоепічні правила української мови в вигляді офіційно затвердженого документа (подібно до офіційно затвердженого правопису) — принаймні, про такий документ чути не доводилось. Тому доводиться користуватися рекомендаціями різних авторів, що часом суперечать одні одним.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Tom d`Cat

Дякую за інформацію.

З даними про російську орфоепіку в інтернеті дещо краще, але теж купа спрощень, протиріч, шкіл... Довелося робити на кшталт армійського "безобразно, зато однообразно". Звичайно, кількість "бєзобразій" намагавля зменшити...  ;)

Основне призначення моєї програми – робити ритм віршованого тексту видимим.
Візьмемо, наприклад, рядки з пісні:

Чем дальше живем мы, тем годы короче,                   -/--/--/--/-  A  амф.
Тем слаще друзей голоса.                                           -/--/--/         B амф.
Ах, только б не смолк под дугой колокольчик          -/--/--/--/-  C  амф.
Глаза бы глядели в глаза.                                           -/--/--/          B амф.

Програма видала графічний малюнок ритму пісні й спробувала визначити схему рим й розмір.
Як бачите, з римами поки що не дуже, а з розміром краще (хоч, правда, в цьому прикладі він ідеальний).

Все це реалізовано у вигляді аналога відомої програми "блокнот" з деякими "наворотами"
1) ритм можна бачити не тільки рисками, а й підсвічений кольором; в результаті полегшується правка неоднозначних (за наголосом) фрагментів;
2) підключено орфографічний й орфоепічний словники російської мови; в результаті працює не тільки основна функція, а й перевірка орфографії та словник рим;
3) підключено тлумачний словник, але то так, для колекції;
4) я не ховав той апарат, яким користувався під час розробки програми, й цікаві можуть подивитися, як у комп'ютерній програмі реалізуються схеми орфографічного словника Залізняка.
Більш повно можна подивитися тут: http://www.ritminme.ru/o-programme/kratkoe
А так... Беріть, ставте, дивіться... Грошей чи реєстрації не вимагаю...  ;)
Я по натуре не Моцарт, я по натуре - Сальери...

Python

Для такої задачі, мабуть, у першу чергу потрібен словник наголосів (з інформацією про наголоси в відмінкових формах) і якісь узагальнені правила наголошення (що, в випадку української, досить проблематично).
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Python

ЦитироватьВсе це реалізовано у вигляді аналога відомої програми "блокнот" з деякими "наворотами"
А як щодо веб-інтерфейсу? Також було б непогано зробити консольний варіант програми, з використанням стандартного вводу/виводу або файлів (таким чином, її можна буде інтегрувати будь-куди).

Текст програми закритий — у вільному доступі лише екзешник?
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Tom d`Cat

Цитата: Python от мая 11, 2013, 22:19
Для такої задачі, мабуть, у першу чергу потрібен словник наголосів (з інформацією про наголоси в відмінкових формах)
Так. Сподіваюсь, що через якийсь час я його зроблю. Матеріал є.
Цитата: Python от мая 11, 2013, 22:19
і якісь узагальнені правила наголошення (що, в випадку української, досить проблематично).
Ні, це не дуже цікавить. Сподіваюсь, що під час формування орфографічного словника з наголосами шаблони наголосів будуть сформовані. Зараз мене більш цікавлять правила орфоепії - на їх базі можна створити електронний словник рим. Для української мови я такого поки що не бачив.
Я по натуре не Моцарт, я по натуре - Сальери...

Tom d`Cat

Цитата: Python от мая 11, 2013, 22:38
А як щодо веб-інтерфейсу?
Про це говорити рано. Треба хоч якийсь час поспілкуватися з користувачами, подивитися, що варто виводити на веб.

Цитата: Python от мая 11, 2013, 22:38
Також було б непогано зробити консольний варіант програми, з використанням стандартного вводу/виводу або файлів (таким чином, її можна буде інтегрувати будь-куди).
Так, це не важко. Але я вагаюсь - чи варто?
Основною проблемою для задачі перевірки ритмічності віршів є варіантність наголосів у одному й тому ж слові.
Програма добре розставляє 96% наголосів, але решту може розставити тільки людина.
Тому я й "накрутив" цей інтерфейс - без нього відповідний напівфабрикат може видавати макрос для Ворда (він у мене є).
А ще є твори, написані не одним розміром... Чи розмір приховано. За якийсь місяць мені зустрілося декілька повноцінних творів, автори яких "позліпляли" рядки вірша. Не знаю, чи вдасться це алгоритмізувати.

Цитата: Python от мая 11, 2013, 22:38
Текст програми закритий — у вільному доступі лише екзешник?
Поки що - ЕХЕ.
Не знаю, чи варто буде виставляти його людям на сміх. Хіба що фрагменти чи алгоритми.
Зараз так програми не пишуть.
Крім того, програма писалася, як моя іграшка. Багато надмірностей. Якби це був комерційний проект (що передбачає можливість передачі коду в інші руки), я б писав по-іншому...
Я по натуре не Моцарт, я по натуре - Сальери...

Python

ЦитироватьПро це говорити рано. Треба хоч якийсь час поспілкуватися з користувачами, подивитися, що варто виводити на веб.
Навпаки — веб-програму розкрутити набагато простіше, ніж щось, що треба встановлювати в себе на комп'ютері. Крім того, екзешник обмежується платформою windows, що незручно для користувачів лінукса, мака, мобільних пристроїв...
Хоча, з іншого боку, перехід на веб створює труднощі для програміста (не дуже уявляю, як програму на делфі з графічним інтерфейсом переробити під веб) і ставить додаткові вимоги до хостингу.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Tom d`Cat

Цитата: Python от мая 12, 2013, 01:18
Навпаки — веб-програму розкрутити набагато простіше, ніж щось, що треба встановлювати в себе на комп'ютері.
Звичайно.
От я зараз і придивляюся: що потрібно користувачеві у моїй програмі, а що - плід моєї занадто буйної фантазії.
Наприклад, у програмі є можливість створювати власні словники. Що, передбачати вихід у "хмару", чи плюнути на цю "фічу"?
Я по натуре не Моцарт, я по натуре - Сальери...

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр