Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Pokutska mowa

Автор Sirko, августа 31, 2012, 21:51

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Sirko

Цитата: Oskar KolbergJęzyk ludu na Pokuciu jest gwarą prowincyonalną ruską, której właœciwoœci w ogólnych podajemy tu zarysach. Do oznaczenia dzwięków tej mowy, używamy, jak to już przed nami uczynili Wacław z Oleska, Żegota Pauli, Łoziński i kilku innych, pisowni ogólnej polskiej, dodając zapożyczone z innych alfabetów łacińskich głoski u i v dla dzŸwięków, na które znaków w alfabecie polskim niema, oraz znaczki na akcenta.

ЦитироватьTak win jde dorohow, a i nadchodyt hajdamach, zbój, taj nese dovbniu na płeczu i prosyt toho parobka chliba, czy ne maje? Parobok każe: "dam," - i każe znów do toho kamińczyka: "Kamińczyku, perekień sie, żeby buło szczo jisty i pyty ne dwi osoby." Tak sie ponajidaly i ponapywaly. A potom parobok kazav do kamińczyka, aby to wse buło poprieteno. Zbój każe do parobka: Miniąjmo sie, ja tobi dam dowbniu, a ty mni daj kamińczyk." Parobok każe do neho: "jakiej ty dureń, szczoby ja tobi dav kamińczyk za dovbniu; wydysz, ja jdu i tebe'm nahodówav i sam'em sie najiv, a ty, taj sam hołodnyœ i dovbniu dwyhajesz." A zbój każe: "wydysz szczo moja dovbnia znaczyt; pan jide szterma kińmy, a ja dovbniu piszlu, taj wbije pana i firmana, a ja siedu na koziołek i pojidu do mista i koni prodam i powóz; tajże maju hroszi." Taj toj parobok zameniv sie z tym zbójom; taj dav kamińczyk za dovbniu.
Parobok nese tuju dovbniu, i ohlenuv sie za rozbijnikom, bo mu żiel buło za kamińczykom. Taj każe dovbni: "jdy ubyj toho hajdamacha." Taj dovbnia skoczyła taj i ubyła. Teper prychodyt parobok do neho i swij kamenec widobrav. Taj znów ide dorohow. I nadchodyt cyhan


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр