Чи слід вважати древньоруську мову давньоукраїнською?

Автор ou77, июля 11, 2006, 16:36

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

ou77

Чи слід вважати древньоруську мову давньоукраїнською?
Грушевський, по-моєму так і вважав, що, не було ніякої давньоруської, то і була давньоукраїнська, а вже з нєї розвинулись російська та білоруська.
Є люди що пішли далі - вважають що українська і є та сама праіндоєвропейська (я і сам здивувався, коли знайшов, що ніби індоєвропейське "його" так і буде як по українські)

Думаю тут не місце шукати яка мова ближче до давьоруської, але цікаво, наскільки процеси що йшли в давньоруській відбилися на українській, і продовжилися в ній, а які припинилися а які виникли нові - українські...

Ревета

Можна. Мова того регіону, де формувалая українська, і є давньоукраїнською.

Vesle Anne

Rhaid achub ar bob cyfle i hybu Cymreigrwydd :)
Capoeira e bom para mim, Capoeira e bom pra voce, Capoeira e bom ai ai ai, nao sei porque
"Православные сами по себе - экстремальная и малочисленная группа" (с) Даниэль

Amateur

Цитата: Vesle Anne от июля 11, 2006, 21:45
Это вопрос политики
Не согласен.
Это всего лишь вопрос терминологии. Никто не называл язык в то время ни древнерусским, ни древнеукраинским. Так и старославянский болгары называют древнеболгарским, а македонцы – древнемакедонским.

RawonaM

Цитата: "Amateur" от
Это всего лишь вопрос терминологии.
Цілком правильно.

NB! В українському розділі не писати російською, будь ласка.

Amateur

Цитата: RawonaM от июля 11, 2006, 22:49
NB! В українському розділі не писати російською, будь ласка.
Перепрошую! Я автоматично відповів на запитання, що було російською, не перевіривши, в якому воно розділі.

5park

ou77

Грушевський не був лінгвістом, тож такий його погляд є похідним від його ж таки концепції етнічної приналежності Русі. Здається, яким терміном не називай ту мову, ми все одно знатимемо про що йдеться - про сукупність південносхіднослов"янських діалектів давньоруської мови, яка йменувалися її носіями не інакше як руська мова.

Але подивіться на періодизацію фонологічного розвитку української мови, запропоновану Ю.Шевельовим (її можна брати як базисну і для загального розвитку):

протоукраїнський — до середини XI ст.;
давньоукраїнський — від середини XI ст. до кінця XIV ст.;
ранньосередньоукраїнський — від початку XV ст. до середини XVI ст.;
середньоукраїнський — від середини XVI ст. до перших років XVIII ст.;
пізньосередньоукраїнський — решта XVIII ст.;
сучасний— від останніх років XVIII ст.

А про "цікаво, наскільки процеси що йшли в давньоруській відбилися на українській, і продовжилися в ній, а які припинилися а які виникли нові - українські..." дивіться відповідь тут: http://www.litopys.org.ua/ukrmova/um27.htm

Amateur
ЦитироватьНе согласен.Это всего лишь вопрос терминологии.
Саме понятя "мова" є в значній мірі політичним. А питання термінології - й поготів.
:fp:

Vesle Anne

Цитата: Amateur от июля 11, 2006, 21:52
Цитата: Vesle Anne от июля 11, 2006, 21:45
Это вопрос политики
Не согласен.
Это всего лишь вопрос терминологии.
На данном историческом этапе употребление той или иной терминологии в этом вопросе зависит от политики.

ЦитироватьНикто не называл язык в то время ни древнерусским, ни древнеукраинским.
Вот именно. А вот эта фраза
Цитировать
не було ніякої давньоруської, то і була давньоукраїнська, а вже з нєї розвинулись російська та білоруська.
- политика в чистом виде.

(Равонам, будь ласка, переведи :) )
Rhaid achub ar bob cyfle i hybu Cymreigrwydd :)
Capoeira e bom para mim, Capoeira e bom pra voce, Capoeira e bom ai ai ai, nao sei porque
"Православные сами по себе - экстремальная и малочисленная группа" (с) Даниэль

ou77

Мені здається що Грушевський взагалі був близький до того щоб вважати сучасну українську мову мовою Київської Русі, це якраз було повязане з його розумінням етносу українського як того що раніше називався руським і т.п. недарма ж він написав Історію України-Руси.
Помилявся Грушевський, хоча історик хороший, а письменник ще кращий.
Так от тепер багато слідом за ним каже що українці то древні "ори" чи як їх там... от до чого доводить бажання бачити себе потомком великих предків, хоча я власне не розумію чому одні предки можуть бути більшими за других:( А з другої сторони, кажуть, що народ що не має ідеї приречений на вимирання, і всі за ідею беруть "великих предків"

Опришок

а якщо так: Відколи українська почала називатись власне українською і як вона називалась до того часу?

Ревета

Цитата: ou77 от июля 12, 2006, 14:09
Мені здається що Грушевський взагалі був близький до того щоб вважати сучасну українську мову мовою Київської Русі, це якраз було повязане з його розумінням етносу українського як того що раніше називався руським і т.п. недарма ж він написав Історію України-Руси.
Помилявся Грушевський, хоча історик хороший, а письменник ще кращий.
Так от тепер багато слідом за ним каже що українці то древні "ори" чи як їх там... от до чого доводить бажання бачити себе потомком великих предків, хоча я власне не розумію чому одні предки можуть бути більшими за других:( А з другої сторони, кажуть, що народ що не має ідеї приречений на вимирання, і всі за ідею беруть "великих предків"

Передусім, чи вже так багато повторює дурниці про "древніх орів"? Принаймні я таких не бачив.

А щодо мови Київської Русі, то і Ключевський вважав, що мова сучасних йому селян Київської губернії мало чим відрізнялася від мови Киїівської Руси.

5park

Опришок

Початково, вірогідно, словенською. Потім, ближче до кінця І тис. н.е., з огляду на завоювання київськими князями східнослов"янських племен та на провідну роль полян (русі) у формуванні давньоруської народності, вона почала називатись руським язиком (згодом - руською мовою). Такий лінгвонім побутував у вжитку в народі до 19 ст.,а в діловодстві - до Переяславської ради. Канцелярським терміном XVIII-XIX столітть для української мови слугувало "малоросійське/південноруське наріччя". Починаючи з середини XIX століття завдяки українській інтелігенції (т.зв. будителі) почина поширюватись сучасна назва. Остаточно закріпилася в народі через систему освіти на початку XX століття.

Ревета
А Соболевський так не вважав :) Можна довго сперечатися про те, наскільки правий був не_лінгвіст Ключевський (і Грушевський до пари). Нас же в першу чергу мають цікавити лише фонетичні, морфологічні та лексичні співставлення сучасної української мови у порівнянні з давньоруською. А вони значною мірою вже зроблені. Читайте відповідну літературу. Сама постановка питання "На якій мові розмовляли в Київській Русі" у світлі наявності численних томів, присвячених історичному розвиткові української і російської мов, видається мені спекуляційною і ідеологічно заангажованою. 

п.с. Не орів, а оріїв (себто аріїв). Зайдіть на //www.aratta-ukraine.com і дізнайтеся більше :)
:fp:

5park

До речі, Ревета, дуже корисною для Вас буде вищенаведена мною стаття http://www.litopys.org.ua/ukrmova/um27.htm. Прочитання (та зрозуміння) її зекономить багато часу, якщо хочете приблизно орієнтуватись в історії української мови.
:fp:

Ревета

Цитата: 5park от июля 12, 2006, 22:12
До речі, Ревета, дуже корисною для Вас буде вищенаведена мною стаття http://www.litopys.org.ua/ukrmova/um27.htm. Прочитання (та зрозуміння) її зекономить багато часу, якщо хочете приблизно орієнтуватись в історії української мови.
Дякую за турботу. Ви, мабуть, шкільний учитель, бо наперед знаєто, хто що читав... ;D


Опришок

5park, дякую за відповідь, десь так приблизно я собі і уявляв. А яка історія з назвами російської?

5park

Це дивлячись про що йдеться. Не знаю, чи називали до XII-XIII ст так (руською) свою мову новгородці та володимирці з огляду на пізнє поширення топоніму Русь на заліські землі, але як тільки те сталося (відтоді, відколи тамтешні жителі почали йменувати себе руськими, напевно), то ця назва ніколи не змінювалася, якщо не брати до увагу офіційну назву "великоруське наріччя".
Цікаво те, що як південні, так і північні руси, маючи один спільний лінгвонім, не відчували мовної єдності, що видно з письмових свідченнь пізнього середньовіччя. Українці називали російську мову "московською" вслід за європейською традицією. До розмов про тотожність цих мов вдавалося лише промосковське духовенство в демагогічних цілях, чому також є свідчення.
Церкковнослов"янська називалася нами традиційно словенською і в силу певних причин мало розумілася простолюдом, що призвело до створення церковнослов"янсько-українських словників у XVII столітті (Памво Беринда, Лаврентій Зизаній і ін.).
:fp:

ou77

Так ми прийдемо що і єдиним народом (етносом) древні руси себе не вважали, а тут Петро Толочко пише, що була повна єдність, але обєктивних доказів не даж крім схожесті культур, та розуміння один одного (в мовному плані)...

5park

ou77

Наскільки я знаю, Толочоко зараз дещо змінив свою думку стосовно давньоруської народності. Він більше не розглядає її як беззаперечну єдність, але й про три (чи чотири?) руських народності теж мови не веде (і правильно робить).
Виходити з археологічних доказів не можна, коли йдеться про питання д.-рус. народності. Адже тоді й носіїв черняхівської культури доведеться визнати одним етносом (що й близько не стояло з істиною).
:fp:

andrewsiak

Цитата: 5park от июля 18, 2006, 15:34
ou77

Наскільки я знаю, Толочоко зараз дещо змінив свою думку стосовно давньоруської народності. Він більше не розглядає її як беззаперечну єдність, але й про три (чи чотири?) руських народності теж мови не веде (і правильно робить).

Но пождіть.
Давні кыянє та чьрниговьці добре усвідомлювали свою відмінність від новъгородьців та від, скажімо, суждальців та полочянъ.
Справа лише за тим, що має означати термін "народність".
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

ou77

Пане Андрусяк, сучасні львівяни усвідомлюють свою відмінність від донеччан, навіть від киян, я вже не кажу про гуцулів, лемків, але це ж не значить що вони різні народи!

ou77

Та одне село може усвідомлювати свою відмінність від другого, що лежить поруч...

Valius

Мій коментар буде співзвучний ou77-ому: не треба було змінювати назву всього народу з «(мало)руського» на «український», то й не виникало б зараз питань, чи давньоруський=давньоукраїнський.
"Człowiek, który ma do wyboru piekło lub grekę, z reguły wybiera to pierwsze"

ou77

Цитата: Valius от января 11, 2007, 10:55
Мій коментар буде співзвучний ou77-ому: не треба було змінювати назву всього народу з «(мало)руського» на «український», то й не виникало б зараз питань, чи давньоруський=давньоукраїнський.
Я про "зміну" назви з вами не згодний, але це політика - вона у нас в розділі "Русский язык":)
Я думаю що давньоруська=давньоукраїнська (мова жіночого роду!)
Було питання що давньоруська=сучасній українській (правда це би протиречило всім законам природи)

Valius

Цитата: ou77 от января 11, 2007, 11:31
Я про "зміну" назви з вами не згодний, але це політика - вона у нас в розділі "Русский язык":)
Я думаю що давньоруська=давньоукраїнська (мова жіночого роду!)
Було питання що давньоруська=сучасній українській (правда це би протиречило всім законам природи)

Зміна з розділу політики, а це з розділу міфології.

давньоруський=давньоукраїнський - я мав на увазі все - й мову, й історію, й  культуру... (ну так, усе воно жіночого роду :) )
"Człowiek, który ma do wyboru piekło lub grekę, z reguły wybiera to pierwsze"

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр