Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Сербский

Автор Nicolas, апреля 2, 2004, 16:38

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.


GayleSaver

Ma dobro ti vec.

Kao da ni sam ne znas voditi te rasprave.  Sam pogledaj nekoliko stranica gore...ili u hrvatsku temu...

Amateur

Ја не желим водити политичке и хисторијске расправе у односу бивше СФРЈ и нових држава на њеном подручју.

GayleSaver

Znaci prica na petnaest stranica o jeziku i njegovom nazivu nije politicka rasprava?

Pa od svih politicnih rasprava ovo je mozda najpoliticnija. Vec si cuo dobro kako Hrvati reagiraju kad kazes da dijele jezik s Srbima.  I ja bih, na njihovom mijestu.  Oni nisu budale ili diletanti.  Oni su osteceni ljudi.  Pazi, osteceni dugo prije rata u Jugoslaviji.  Oni su osteceni za njen dugi opstanak.

Ukratkom, ne zovem te voditi rasprave.  Ja sam odgovorio, pa ko hoce moze to vidjeti.  Danas, kad se traffic smanjio na sporo kapanje, ovo ne kao da smeta.

GayleSaver

Ustvari se ja ljutim, jer su mi na ruskoj Wikipediii izbrisali clanak o Milosevicu koji sam uzeo -- to cu ja zajamciti kad ga vratim -- iz knjige "Death of Yugoslavia".  Ruska pozicija je toliko zapeta na jednom da vanjskom promatracu izgleda zastalom...i to SAMO po ovome pitanju, mozda zzato sto Jugoslavija je stara rana koja jos uvijek boli?

Amateur


Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Srbi su uglavnom u Hagu zato što su Srbi činili većinu JNA i zato što su oni upravo vodili rat, oni su nastupali.  I genocid se desio sa srpske strane upravo zbog toga, i još opet zbog nestabilnosti Miloševića kao čovjeka.
Prvo, ja se ne slažem da su Srbi počinili "genocid". Bio je rat, vođen između nekadašnjim građanima jedne te iste države, dakle de-fakto građanski rat, a građanski su ratovi uvek najsuroviji i najodvratniji. Uvek ima kriminalaca u svakoj vojsci, uvek se čine zločini u svakom ratu. Baš ovi kriminalci i moraju da budu suđeni. Ne kao "Srbi", nego kao kriminalci. Pa ako neko hoće da mi kaže da su Srbi "veći" kriminalci, ili da su počinili "groznije" zločine ili da između Srba bilo je "više" krminalaca nego između drugih nacija - pa to su nacionalističke izmišljotine. Nemojte. Nikad ja neću u to da verujem.
Drugo, ako se tvrdi da su Srbi počinili "genocid" u Bosni, Slavoniji igde-drugde, onda mora da se prizna i da je genocid počinjen i NAD Srbima u Dalmaciji, Slavoniji, na Kosovu, na mnogim drugim područjima. Zašto se jedni sude a drugi se pravdaju? Koliko je Srba bilo u Hrvatskoj pre rata i koliko ima ih sada? Dakle, koliko je bio broj Hrvata u Srbiji pre rata i koliko je sada? Morate da potražite odgovore na ova pitanja. Videćete bolje ko je onda proteran i ko su zločinci.
Nemojte, jednostavno nemojte. Ne traži se istina nego se sudi jedan narod dok se drugi pravdaju, mada su svi počinili iste grozne stvari.

GayleSaver

Sasvim je jasno zašto su Srbi istjerani iz Hrvatske: zato što u Hrvatksoj je bio rat.  U Srbiji nije bilo rata zato što Srbija je taj rat vodila.  Ona je bila na njegovom čelu.  Ja teško shvaćam zašto je viđenje svega ostaloga svijeta jedno a Srbije i Rusije drugo po ovom pitanju.  Činjenica:  Srbi JESU bili najbrojniji.  Činjenica:  Srbi JESU bili na čelu Federacije.  Činjenica:  od svih luđaka - a bilo ih je puno i na jednoj, i na drugoj, i na trećoj strani -- Srbi su bili oni s ružjem u ruci.  U okrivljenju Srba nema nikakvog nacionalizma.  Iznošenje je činjenice.  Srbi su bili najmoćniji, i logično je da su nanjeli najviše štete.  I jedino što mene ljuti jeste to da se Evropa i SAD nisu umješali i spriječili ono što se desilo znatno ranije nego što jesu, jer zato su rane nanjete tim ratom utoliko dublje i ružnije.

GayleSaver

E, sad, pazite:  ja znam da je Oluja bila provedena s tihom podrškom SADa.  Znam isto tako zašto su se Nizozemci kao pero maknuli iz Srebrenice u predveče masakra.  Sve se dešavalo iz istog razloga: ružna politika.  Nema tu ništa.  Ali zato sad Evropa plaća cijenu.  Bosna je najsiromašnija zemlja u Evropi, gladna ko pas.  Takva Bosna može na najjednostavniji način postati žarištem slijedećeg balkanskog rata.  I to nije bilo neizbježno.  Suprotno: ako bi se Evropa umješala kad je trebala, mogla je razbiti zablude i posaditi na mjesta Miloševića, Tuđmana, i (možda--dopustimo da je vaše viđenje pravilno) Izetbegovića ljudi poput Mesića i Tadića.

GayleSaver

A o nestabilnosti Miloševića kao čovjeka možemo raspravljati do kraja ove godine i godinama još.  Mogu reći samo da je čin njegovog izbora na čelo države izuzetak za post-sovjetsko-jugoslavsku Evropu, i da je njegovo otjerivanje bilo dobrodošlo Srbiji.  Podsjetit ću vas još jednom da je među Miloševićem i Jelcinom vladala međusobna neprijaznost, pošto je Milošević na vrlo drzak način podržao GKČP.

Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Sasvim je jasno zašto su Srbi istjerani iz Hrvatske
Naravno da je jasno: isterani su jer ih Hrvati mrze. Ma kakvi su razlozi za tu mržnju, nema validnog razloga da bi iko isterao ljudi iz kuća. Stolećima su Srbi živeli u Hrvatskoj, a isterani su bili sada. Nije ni fašistička NDHzija uspela da istera Srbe, nego je sadašnja "demokratska" Hrvatska uspela to uraditi.
Цитата: "GayleSaver" от
ja znam da je Oluja bila provedena s tihom podrškom SADa.
Ne "sa tihom podrškom" nego pod direktnim američkim zapovedom.
Цитата: "GayleSaver" от
Ali zato sad Evropa plaća cijenu.
Ništa Evropa ne plati, nego plati Bosna - siromaštvom.
Цитата: "GayleSaver" от
A o nestabilnosti Miloševića kao čovjeka možemo raspravljati do kraja ove godine i godinama još... Podsjetit ću vas još jednom da je među Miloševićem i Jelcinom vladala međusobna neprijaznost
Nije mi Milošević kumir niti mene baš zanimuju njegovi odnosi sa Elcinom.
Još jednom: Nikako ne pravdam zločini počinjeni Srbima. Što je zaista odvratno jeste ono da se samo Srbi sude dok ispada da nisu drugi poćinili ništa ružno. Licemerstvo.


Radley

Nadam se da se ustvari sa mnom slažeš nego da si pomislio "pa neću ja sa ovim više raspravljati"  :P

GayleSaver

Naravno bi bilo najbolje da se cijeli haski sud prenese u samu bivsu jugoslaviju.  Za sve.

Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Naravno bi bilo najbolje da se cijeli haski sud prenese u samu bivsu jugoslaviju
Ako razmisliš, Hag ustvari nije najlošiji izbor za mesto za suđenje. Ako se takav sud smesti, recimo, u Zagrebu, biće razgovora da će biti neobjektivan i pristrastan. Isto i ako u Beogradu.
Možda da bi se samo smestio negde na granici izmedju Srbije, Hrvatske i Bosne...  :green:

Койво

Попустите, момци. Брејк
Није више ваша тема актуаљна. Нити "разрешима".
Видео сам на неком каналу као су албанци уништили српску(е) - читај православну(е)  -  цркву(е) (можда катедралу(е), а можда и храм(ове)) у Косову. A су европске војске  једноставно  "гарантовали уређење". Нејтраљност a ља Европа? Иста што и пре Другог Рата када су немци (и Руси такође) напали на Пољску а "нејтраљна" Европа није сметала снажној страни (СССРу и Немачкој тада, САДу данас)
Нећу дискутирати, хоћу наћи мп3 овој песме
djordje balasevic - sevdalinka
Ако ко има - молим

GayleSaver

Mozda cu ti naci tu pjesmu.

Sud bi se trebao razmjestiti tako bi se Srbima sudilo u Zagrebu i Sarajevu, a ostalima u Srbiji ili Crnoj Gori.

Койво

Цитата: GayleSaver от мая 27, 2006, 17:07
Srbiji ili Crnoj Gori.
:=
Политично коректно
ЦитироватьMozda cu ti naci tu pjesmu.
Био бих захвалан  :up:

Vertaler

Цитата: Койво от мая 27, 2006, 17:00
актуаљна
Нејтраљност
a ља
нејтраљна
:what:
ЦитироватьНећу дискутирати, хоћу наћи мп3 овој песме
djordje balasevic - sevdalinka
Ако ко има - молим
Било је веома лако да ју нађем, тако да не разумем у чему је проблем.   ::)

http://www.megaupload.com/ru/?d=M9J0VFMU
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Койво

Vertaler Хвала.

Цитата: "Vertaler" от
актуаљна
Нејтраљност
a ља
нејтраљна
Quote
:wall:

Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Sud bi se trebao razmjestiti tako bi se Srbima sudilo u Zagrebu i Sarajevu, a ostalima u Srbiji ili Crnoj Gori.
Tako je!
Uostalom, sada kad Crna Gora postaće nezavisna možda bi i bila najbolje mesto za svih, jer skoro jedina formalno nije ratovala.

GayleSaver

Da, a zbog prevelike vrline placa Hrvatskoj vidne svote za Dubrovnik kao odsteta.  :)

Znam da je Milo Dukanovic za prodaju, ali ne bas toliko. mislim.  ;)

Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Da, a zbog prevelike vrline placa Hrvatskoj vidne svote za Dubrovnik kao odsteta.
Nisam to znao... Ne izgleda baš logično jer valjda nisu Crnogorci oni koji su granatirali Dubrovnik, ali... ako žele da plačaju, pa nek plačaju...

GayleSaver

Ne znam kako to radi, stvarno ne znam.  Valjda to je vezano uz to da su jedinice JNA koje su bombardovale Dubrovnik bile raspolozene na njihovom teritoriju i operirale s njihovom suglasnoscu.  Ali ono sto me zanima najvise jeste pitanje je li Crna Gora uopce u taj trenutak imala bilo kakav drugi put.  Sva glavna lica crnogorske vlade su bila u dzepovima Miloseviceve ekipe.  Stupanj odgovornosti je, dakle, sporan.  A nema ni spora oko nemoci Crne Gore sprijeciti Srbiju u bas taj trenutak.

Ja mislim da je ta odsteta pravi korak, pogotovu sad kad se Crna Gora  osamostalila.  Pravi ne zbog toga sto ce braca Crnogorci sad uzeti kriz umjesto krsta i uzivati u zrakama zapadnog sunca, vec zbog toga sto je ovo stvarno dobar korak za pomirenje medu Crnom Gorom i Hrvatskom. 

Radley

Цитата: "GayleSaver" от
A nema ni spora oko nemoci Crne Gore sprijeciti Srbiju u bas taj trenutak.
Nije mogla da spreći, naravno. Čak i da bi želela, ne bi mogla, jer u tom trenutku nije bila država.
Цитата: "GayleSaver" от
Pravi ne zbog toga sto ce braca Crnogorci sad uzeti kriz umjesto krsta i uzivati u zrakama zapadnog sunca, vec zbog toga sto je ovo stvarno dobar korak za pomirenje medu Crnom Gorom i Hrvatskom
Nisu se ni svađali.
Hajde još da vidimo jel će Hrvatska da plaća odštetu za Jasenovac.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр