Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Сербский

Автор Nicolas, апреля 2, 2004, 16:38

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

Drunkie

Ja sam bio jednom na odmoru u SCG te baš mi se dopala njihova rakija i mešano meso. Dakle, našao sam jedan srpski restoran i u Kijevu da i ovde jedem mešano meso i pijem rakiju, pa onda i odlučio sam da ću naučiti i njihov jezik. Šalim se.
Nisam ni slavista, niti poliglot. Ima ljudi i u Ukrajini, i u Rusiji, kojih zaminuje region Balkana te jezici. Svakako ludih puno ljudi, pa ima i takvih :)

Drunkie

Dakle, što se tiće srpskog jezika, posebno gramatike, ipak nisam ja najbolji čovek za odgovore koje tražiš, jer ja skoro uopšte ne učim i ne znam gramatiku. Smatram da lično za mene je bolje da se upoznavam sa jezikom na jednom inuitivnom nivou. Sigurno da puno grešim, ali tako mi je mnogo bolje čak i efikasnije nego kroz učenje dosadnih gramatičkih propisa.
Nikad ne pitam "zašto" se nešto kaže tako, već samo pitam "kako" se kaže.

Койво

Е, човече. Изгледа ми, да  ,,мутирајеш": ниси ти се звао Drunky[...]? :green:

Цитата: "Radley" от
Nikad ne pitam "zašto" se nešto kaže tako, već samo pitam "kako" se kaže.

Ово је точно мој проблем! Не могу (и нећу) да кажем ништа док не знам зашто морам говорити тако, а не инако. (Мислим да је то једна болест). Претпостављам увек бити сигуран, да је тачно све што рећим. Нисам полиглот, нити лингвиста, јер обожавам језике, због тога увек хоћу их разумети, а не само говорити. Као последица: нити говорим, нити разумем.  :E:

Radley

Цитата: "Койво" от
ниси ти се звао Drunky[...]?
Jesam.
Цитата: "Койво" от
Не могу (и нећу) да кажем ништа док не знам зашто морам говорити тако, а не инако. (Мислим да је то једна болест).
Nije to bolest. Ali ja mislim da premnogo ljudi se tako plaše da kažu nešto pogrešno što uopšte ništa ne kažu. Smatram da je bolje kazati pogrešno nego uopšte ne kazati. Greške su okej. Ne greši samo onaj ko ništa ne radi.

Койво

Radley
Твој правац учења је добар, када има неко са киме можеш да говориш. Говорим о "живој коммуникацији" ( :UU: ), нити о форумима, нити о ћ/чатовима. Али када немаш никога, мораш "штудирати" граматике, седети на овом форуму и слушати "весте из Лондона"   :E:. Али свакако, мислим да је ово бољије од када нема Инета. За глобалну мрежу!  :UU:

Radley

Ja isto tako nemam zivog Srbina, ili bolje Srpkinje :) da bi sa njima pracio srpski. Isto tako citam clanke na mrezi i slusam vesti, samo da ih vise slusam iz Prage i Beograda nego iz Londona, pa i takodje komuniciram sa nekim finim osobama preko ICQa. Mreza svima mnogo pomaze ko zeli da nesto nauci, istina.

Койво

Jeси потпунo прав, Radley. Хтео бих и ја да имам једну српску другарицу, да бисмо заједно вежбали "српску мову" :green:. Шта слушаш у Београду? Б92? Једном пробао сам да слушам "Пешчаник" - нисам разумео ниједну реч! Стога претпостављам "бибисијеве дописнике".

Да ли волиш српску музику? Мислим да је мало арапско-источна  :??? Нашао сам јуче један "југословенски" форум с огромним бројем "југословенских" "мп3'а" ( :green:) Приметио сам да свe савремене песме са балканским (које назвао сам "арапско-источни") мотивима су класирани као "народна музика", a сав "техно-поп" - као "забавна музика" (добар назив за "попсу"  :E:). Њихова "народна музика" ми се свиђа  :up:

Radley

"Peščanik" je jedna moja najomiljena emisija, baš je cinična :) Mada ne tako često je slušam, jer preduuuga je, pa i ponekad prekomplikovana za mene. Mnogo je korisnije kad je slušam uz oštampani prepis emisije - puno je lakše za razumevanje. Ali ipak najčešče slušam Radio Slobodna Evropa.
Gde se nalazi taj forum sa ogromnim brojem MP3-a?

Койво

Цитата: "Radley" от
Gde se nalazi taj forum sa ogromnim brojem MP3-a?

Ово је адреса мог форума: http://www.drugi-svijet.at/

http://www.danas.org/ - да ли је то адреса Слободне Европе? Не могу да нађем везу на "живу дифузију". Да ли је могућно слушати њене емисјие уживо?

Radley

Цитата: "Койво" от
http://www.danas.org/ - да ли је то адреса Слободне Европе?
Jeste.
Цитата: "Койво" от
Да ли је могућно слушати њене емисјие уживо?
Ne slušam ovo radio uživo, već normalno prebacivam fajlove na svoj MP3 plejer pa onda slušam.

Койво

зањимлив назив је нашла  Слободна Европа за српски и хрватски - Југословенски!  :=

GS

Цитата: Radley от февраля  8, 2006, 10:17
"Peščanik" je jedna moja najomiljena emisija, baš je cinična :) Mada ne tako često je slušam, jer preduuuga je, pa i ponekad prekomplikovana za mene. Mnogo je korisnije kad je slušam uz oštampani prepis emisije - puno je lakše za razumevanje. Ali ipak najčešče slušam Radio Slobodna Evropa.
Gde se nalazi taj forum sa ogromnim brojem MP3-a?

Jok!  Radio Slobodna Evropa, jel.

I sto tebe na Radiju Slobodna Evropa bas zanima?  ;)

Eto...jesi li jos gledao TV liberty?

Covjek uvijek misli da je njemu najgore, eh, Drunkie?  :)  Gruzija je raj u usporedbi s Bosnom.

Radley

Цитата: "GS" от
I sto tebe na Radiju Slobodna Evropa bas zanima?
Ne bih rekao da nešto baš mene zanima, nego je skoro jedinstveni izvor informacije kojem imam normalan pristup. Uostalom, nije ni loše radio  ;up:
Цитата: "GS" от
Eto...jesi li jos gledao TV liberty?
Nisam. Nisam ni znao da postoji takva televizija. U Ukrajini sam. Nisam baš puno informisan koje su TV-stanice kod vas.
Цитата: "GS" от
Covjek uvijek misli da je njemu najgore, eh, Drunkie? Gruzija je raj u usporedbi s Bosnom
Ne mislim da mi je najgore. Možda nije nama tu u Ukrajini jako dobro, ali ipak sigurno da je bolje nego mnogima, recimo, u Africi  ::)
Što se tiče Gruzije ili Bosne, ne mogu ništa da kažem, jer nisam putovao ni u jednu niti u drugu.

Just me

Pozdrav!
Odavno sam citala ovaj forum, onda sam odlucila da se registrujem. Volim strane jezike, narocito srpski. Samo se meni cini da retko posecuju ovu temu, zasto je tako? Zar je bolje da svi se provode u hrvatskoj temi? Ja sam pre za srpski! :-\

Radley

Čimi mi se da najveći problem ovde je ono što tu nema Srba.
Ipak, dobrodošla si :)

Just me

Ma nemoj da to kazes, naprimer meni je interesantno da citam ono sto se tu pise, i nema veze da mi mismo Srbi! Uzgred budi receno, a gde su svi Srbi? U hrvatskoj temi? Bas je zanimljivo! ;)
Ako zelis da se druzis sa Srbima, ja bih savetovala da posetis neki srpski sajt za e-druzinje! Nekada sam cesto posecala sajt //ljubavni-sastanak.com, veruj mi, Srba tamo ima puno. Lako ces naci neku Srpkinju za dopisivanje! Kako se kaze, i vredno je i ukusno! Zelim uspeha i nemoj da se sekiras, ako Srba tu nema, znaci da negde u drugom mesto njih mora da bude puno! ;D

Radley

Srba tu uopšte nema. Ni u ovoj temi, niti u hrvatskoj. Zašto - ne bih znao.
Naravno da posetiću taj "LJubavni-sastanak" - baš ima privlačan naslov. Samo da oženjen sam, ali nema veze - žena mi ne razume srpski :)

Just me

Joj, ne predlazem nesto bezobrazno, :??? samo je to mesto gde ima Srba, bilo zena, bilo muskarca. Al' naziv je malo izazovan, provocira misli da idu na drugu stranu. Jednostavno, ako tebi nedostaje Srba, to je najbolji nacin da se s njima upoznas, jeste! ;-) I da vezbas svoj i bez toga dobar srpski! ;D


GayleSaver

Kako smo bas fini.

EJ LJUDI

MILOSEVIC UMRO

Zivota mi moga.

Ko-men-ta-ri-je?????

aloooo

Amerikanac

Tudjman je takodje umro.
Izetbegovic umro.
Cak je Rugova umro.
Pa i Kuk je umro.
Cekamo na smrt Klintona, Blera, Olbrajtove i ostalih.

Radley

Ne bih to zaista uopšte komentarisao. Preosetljiva tema je. Šta god rekao bih, biće onih koji hoće "evo četnika" :)

Койво

Интересантне су реакције Дељ Понте и српске владе. Једна говоре да ни се каје да  му није дозволила  иђи у Москву. Друга угрожава да хапси његову породицу ако она долази до Београду. Рекали су јуче у "Вестима" да је Милошевићева  смрт највиши степен његова непрепознавања Хашког трубунала.  Слажем се са нима

GayleSaver

Opet vama da ispricam?

Znam srpkinju koju Milosevicevi ljudi su ostavili bez upotrebljivih nogu.  Imala je deset godina.

Deset godina.

GayleSaver

Boga mi dragoga.

Nitko, a ma bash nitko osim nas vezanih u Rusiju ne vidi kontroverzu u ovome, Drunkie.  Ako neki ludjaci koji ne znaju cinjenica zovu Milosevica junakom, to mene ne dira.  Pa bogami -- SRBI su podjeleni zidom pol na pol sto se njega tice.  O drugim njegovim prijateljima i drugovima iz okoline vec da ne govorim.   A ruski mediji prave iz ovoga kontroverzu...

shoot.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр