Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Походження української мови

Автор Володимир Селіванов, марта 11, 2004, 00:01

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Володимир Селіванов

З проблеми походження української мови існує доволі багато версій. Причому, це питання подається в різних країнах зовсім по-різному. Давайте роберемося.
  З офіційної точки зору, українська мова виникла при розділі слов'янської натричи: білоруську, російську й українську. Але чи так воно є насправді?
  Усім відомо, що українська мова дуже схожа зі старослов'янською, чого зовсім не можна сказати про дві інші. В українській мові майже не має слів іноземного походження (за винятком англійських слів, що перейшли до нас через винаходження американцями нових відкриттів). Єдине древнє іноземне слово в українській мові це монгольське слово "майдан" (ПЛОЩАДЬ). Цього зовсім не можна сказати про російську мову, в якій повно французьких, англійських, німецьких, українських та інших слів. Про білоруську мову й говорити не треба...
  Майже всі біблійні імена (тобото, імена пророків) мають єдиний корінь із українськими іменами. Чи не так?
  Прошу вельмишановних відвідувачів обговорити цю тему та привести факти старійшинства російської чи білоруської мов (якщо вони є).

RawonaM

Цитата: Володимир СелівановЗ проблеми походження української мови існує доволі багато версій.
Багато? До цих пір, чув тільки одну, достойну уваги :)

ЦитироватьУсім відомо, що українська мова дуже схожа зі старослов'янською, чого зовсім не можна сказати про дві інші.
Усім відомо? А я думав, що усім відомо, що російська є сходніше зі старослов"янською... Якісь аргументи будуть? :)

ЦитироватьВ українській мові майже не має слів іноземного походження ...
Чи справді? А що з тортурами? А що з цілою кучею польских та іншіх слів?

ЦитироватьМайже всі біблійні імена (тобото, імена пророків) мають єдиний корінь із українськими іменами. Чи не так?
ЩО??? Не розумію, поясніте, будьте ласкаві.

П.С. Теми у цьому відділі кидаються з одної крайністі в другу  :lol:
П.С.С. Вибачте за мою не дуже гарну українську мову. :oops:

Digamma

Цитата: Володимир СелівановЗ офіційної точки зору, українська мова виникла при розділі слов'янської натричи: білоруську, російську й українську. Але чи так воно є насправді?

Володимире, тут вже плутанина: східнослов'янська мова, або ж давньоруська. На час розділу, нехай навіть і гіпотетичного, ніякої загальнослов'янської мови вже не було.

Цитата: Володимир СелівановУсім відомо, що українська мова дуже схожа зі старослов'янською, чого зовсім не можна сказати про дві інші.

Якщо абстрагуватися від діалектичних деталей, то церковнослов'янська мова є давньоболгарською, книжною, та відрізняється від власне народної мови Київської Русі. Казати про те, що російська менше схожа на церковнослов'янську мову, ніж українська безглуздо: візьміть будь-який літопис і просто почитайте. Можливо, ваше твердження має силу щодо народної мови Русі, проте це потребує багатьох детальних досліджень (особисто мені вони не відомі).

Цитата: Володимир СелівановВ українській мові майже не має слів іноземного походження (за винятком англійських слів, що перейшли до нас через винаходження американцями нових відкриттів). Єдине древнє іноземне слово в українській мові це монгольське слово "майдан" (ПЛОЩАДЬ).

Таке скажете... Навіть без словників: сагайдак, козак, курінь - тюркські; теза, аритметика, фізика, математика, школа, біологія - з латини та грецької; томат, шоколад - з науатлю. Про запозичення з російської й польської я вже просто помовчу, бо в мене пальці відійме це все набирати.

Цитата: Володимир СелівановМайже всі біблійні імена (тобото, імена пророків) мають єдиний корінь із українськими іменами. Чи не так?

Не так.

Давайте почнемо з Адама, Єви, Авраама, Ноя, Мойсея, Каїна та Авеля... Можете навести українські однокореневі відповідники???

Добре, пророки: Мойсей, Амос, Ісайя, Ілля. Питання те саме.


Цитата: Володимир СелівановПрошу вельмишановних відвідувачів обговорити цю тему та привести факти старійшинства російської чи білоруської мов (якщо вони є).

Ці факти будуть не чим іншим, як відвертою брехнею. Якщо дві мови виникли й розвивалися паралельно, то про гору якої з них може йти мова? А це поки що єдина переконлива версія.

Про "старійшинство" якоїсь мови може йтися лише тоді, коли буде переконливо показано, що існував був такий період, коли одна мова існувала без іншої. Стосовно пари російська/українська переконливих досліджень, які б це доводили я досі не бачив.
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

andrewsiak

Дозволю собі зробити декілька зауважень з урахуванням коментарів Равонама та Дигами.
Цитата: Digamma
Цитата: Володимир СелівановЗ офіційної точки зору, українська мова виникла при розділі слов'янської натричи: білоруську, російську й українську. Але чи так воно є насправді?
Володимире, тут вже плутанина: східнослов'янська мова, або ж давньоруська. На час розділу, нехай навіть і гіпотетичного, ніякої загальнослов'янської мови вже не було.
Я б радше сказав, що існувала давньоруська мова з проторосійським, протоукраїнським та протобілоруським варiaнтами (дiaлектами) (а також з іншими, що були зникли ще до впровадження писемності. Адже кожне із східнослов"янських племен (дреговичі, поляни, кривичі, тощо) мало свій дiaлект.

Цитата: Digamma
Цитата: Володимир СелівановУсім відомо, що українська мова дуже схожа зі старослов'янською, чого зовсім не можна сказати про дві інші.
Якщо абстрагуватися від діалектичних деталей, то церковнослов'янська мова є давньоболгарською, книжною, та відрізняється від власне народної мови Київської Русі. Казати про те, що російська менше схожа на церковнослов'янську мову, ніж українська безглуздо: візьміть будь-який літопис і просто почитайте. Можливо, ваше твердження має силу щодо народної мови Русі, проте це потребує багатьох детальних досліджень (особисто мені вони не відомі).
Згоден. Взяти хоча б елементарне правило повноголосу (давньоукр. голова vs. старослов. глава), яке чітко відокремлює сксіднослов"янський мовний ареал від іншиx слов"янськиx, зокрема від старослов"янскої (=староболгарської) мови і водночас наближує українську до російської та білоруської.

Цитата: Digamma
Цитата: Володимир СелівановВ українській мові майже не має слів іноземного походження (за винятком англійських слів, що перейшли до нас через винаходження американцями нових відкриттів). Єдине древнє іноземне слово в українській мові це монгольське слово "майдан" (ПЛОЩАДЬ).
Таке скажете... Навіть без словників: сагайдак, козак, курінь - тюркські; теза, аритметика, фізика, математика, школа, біологія - з латини та грецької; томат, шоколад - з науатлю. Про запозичення з російської й польської я вже просто помовчу, бо в мене пальці відійме це все набирати.
Нема сумнівів щодо того, що Дигама має рацію. Коментарі зайві.

Цитата: Digamma
Цитата: Володимир СелівановМайже всі біблійні імена (тобото, імена пророків) мають єдиний корінь із українськими іменами. Чи не так?
Не так.
Давайте почнемо з Адама, Єви, Авраама, Ноя, Мойсея, Каїна та Авеля... Можете навести українські однокореневі відповідники???
Добре, пророки: Мойсей, Амос, Ісайя, Ілля. Питання те саме.
Селіванов, напевно, має на увазі зукраїнізовані народні форми, як-от Михайло, Микола, Юхим, Ївга (=Єва)., які, певна річ, аж ніяк не вказують на те, шшо давнйоєврейські форми виникли з української. (Як таке можна було вигадати?..  :shock: )

Цитата: Digamma
Цитата: Володимир СелівановПрошу вельмишановних відвідувачів обговорити цю тему та привести факти старійшинства російської чи білоруської мов (якщо вони є).
Про "старійшинство" якоїсь мови може йтися лише тоді, коли буде переконливо показано, що існував був такий період, коли одна мова існувала без іншої. Стосовно пари російська/українська переконливих досліджень, які б це доводили я досі не бачив.
Я б сказав, що невігластву Селіванова можна позаздрити. Можу йому порадити лише почитати "Історичну фонологію укр. мови" Шевельова, про яку я вже писав у цьому розділі. Всі питання відпадають одразу.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Digamma

Цитата: andrewsiakЯ б сказав, що невігластву Селіванова можна позаздрити. Можу йому порадити лише почитати "Історичну фонологію укр. мови" Шевельова, про яку я вже писав у цьому розділі. Всі питання відпадають одразу.

Тут все може бути не так однозначно. Скажімо, я би припустив, що пан Селіванов не має до мовознавства жодного відношення - не професія і не хобі. Якщо так, то швидше за все його просто ввели у оману якісь чергові націонал-патріоти від науки на кшталт пана Галлямова з паралельної індоєвропейської теми, що видали на-гора черговий памфлет з теми "наша слов'янська мова - найслов'янічіша з усіх слов'янських".
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

RawonaM

Сподіваюсь, що ми трошки висвітлили цю тему панові Селіванову :)

Один коментар:
Цитата: andrewsiakЯ б радше сказав, що існувала давньоруська мова з проторосійським, протоукраїнським та протобілоруським варiaнтами (дiaлектами) (а також з іншими, що були зникли ще до впровадження писемності. Адже кожне із східнослов"янських племен (дреговичі, поляни, кривичі, тощо) мало свій дiaлект.
Будь-яким діалектам, передує період, коли ці діалекти не відризнялися, тобто були одним діалектом. Чи я помиляюся?  :roll:
___________________
рус. любой = будь-який /F./

Digamma

Цитата: rawonamОдин коментар:
Цитата: andrewsiakЯ б радше сказав, що існувала давньоруська мова з проторосійським, протоукраїнським та протобілоруським варiaнтами (дiaлектами) (а також з іншими, що були зникли ще до впровадження писемності. Адже кожне із східнослов"янських племен (дреговичі, поляни, кривичі, тощо) мало свій дiaлект.
Будь-яким діалектам, передує період, коли ці діалекти не відризнялися, тобто були одним діалектом. Чи я помиляюся?  :roll:

Гадаю, Андрусяк казав про власне період Київської Русі - діалектичні відмінності вже існували.
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

RawonaM

Цитата: DigammaГадаю, Андрусяк казав про власне період Київської Русі - діалектичні відмінності вже існували.
Можливо. Таки уточнення треба писати прямо біля самого аргумента, зокрема, коли це адресовано людині, що має смутне поняття в лінгвістиці.

andrewsiak

Цитата: rawonamТаки уточнення треба писати прямо біля самого аргумента.
Равонаме, от який же ж ти прискипливий!
Цитата: DigammaСкажімо, я би припустив, що пан Селіванов не має до мовознавства жодного відношення - не професія і не хобі. Якщо так, то швидше за все його просто ввели у оману якісь чергові націонал-патріоти від науки на кшталт пана Галлямова з паралельної індоєвропейської теми, що видали на-гора черговий памфлет з теми "наша слов'янська мова - найслов'янічіша з усіх слов'янських".
Ну так. Власне Селіванову просто потрібні були "наукові" аргументи на підтверження його націоналістичниx ідей.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Станислав Секирин

Цитата: Володимир СелівановВ українській мові майже немає слів іноземного походження (за винятком англійських слів, що перейшли до нас через винаходження американцями нових відкриттів). Єдине древнє іноземне слово в українській мові це монгольське слово "майдан" (ПЛОЩАДЬ). Цього зовсім не можна сказати про російську мову, в якій повно французьких, англійських, німецьких, українських та інших слів.
Я лусну від сміху... Вам взагалі відомо, що такі слова як дах, цегла, крейда, дрот, струм, брук, гвалт, ґвалт, рорка та багато інших - німецькі? Та і такі слова як кавун чи тютюн не обов'язково повинні бути слов'янськими... Не кажучи вже про різноманітніші суржики.

RawonaM

Цитата: andrewsiakРавонаме, от який же ж ти прискипливий!
Буду ругатися, а Дигама тебе поріже, як Жінку-воїна  :wink:
Який толк в цьому, сказати, що було три діалекта, з котрих вийшло три мови? Не є це і іжаку зрозуміло? Все, не будемо забруднювати цю тему.

Digamma

Цитата: rawonam
Цитата: andrewsiakРавонаме, от який же ж ти прискипливий!
Буду ругатися, а Дигама тебе поріже, як Жінку-воїна  :wink:

Е ні, я зараз тебе пошматую! :_3_19

Ну чого ти в'ївся? Як хоче, так і пояснює - воля автора. А те, що це і їжаку зрозуміло, так Селіванов - не їжак!
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

RawonaM

Цитата: DigammaЕ ні, я зараз тебе пошматую!
Слухай, я як раз зараз ще раз фільм Гібсона поглядів, там є такі слова: "В тебе немає більшої влади наді мною, чим та, що дарована з вище"  :roll:
Прошу не брати це близко к серцю :)

Цитата: DigammaНу чого ти в'ївся? Як хоче, так і пояснює - воля автора. А те, що це і їжаку зрозуміло, так Селіванов - не їжак!
Та ради Бога, я тільки добавив свій комментар, а він обзивається :cry:

andrewsiak

Цитата: rawonamпоглядів
:shock: Це одним з південниx діалектів білоруської мови?

Цитата: rawonam"В тебе немає більшої влади наді мною, чим та, що дарована з вище"
...ніж тa...
Цитата: rawonamПрошу не брати це близко к серцю
...до серця.

Цитата: rawonamя тільки добавив свій комментар
напевно, додав коментар (що пишеться з одним "м")...
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

RawonaM

Дякую, Андрусяку ;) А як українською буде "поглядів"?

andrewsiak

Цитата: rawonamДякую, Андрусяку ;) А як українською буде "поглядів"?
подивився (=посмотрел) або переглянув (=пересмотрел, просмотрел)
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Женщина-воин

Цитата: rawonam
Цитата: andrewsiakРавонаме, от який же ж ти прискипливий!
Буду ругатися, а Дигама тебе поріже, як Жінку-воїна  :wink:
Та ні, Равонаме. З мого боку не було жодного грубого слова - тільки ввічливість.
Незнание космических законов не освобождает от земной ответственности.

Digamma

Цитата: Женщина-воин
Цитата: rawonam
Цитата: andrewsiakРавонаме, от який же ж ти прискипливий!
Буду ругатися, а Дигама тебе поріже, як Жінку-воїна  :wink:
Та ні, Равонаме. З мого боку не було жодного грубого слова - тільки ввічливість.

Саме так. Проте я би Вам був дуже вдячний, якщо б Ви обговорювали мої (або чиїсь інші - все одно) особисті якості приватно. Навіть якщо Ви це робите щоякнайввічливіше. Для цього є "ЛС".
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

andrewsiak

Цитата: DigammaПроте я би Вам був дуже вдячний, якщо б Ви обговорювали мої oсобисті якості приватно. Навіть якщо Ви це робите щоякнайввічливіше. Для цього є "ЛС".

:) А якi якости було обговорено, якщо не секрет - позитивнi чи негативнi?
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Digamma

Цитата: andrewsiak:) А якi якости було обговорено, якщо не секрет - позитивнi чи негативнi?

А це вже не до мене. :) Особливо, якщо зауважити, що це аж ніяк не зачіпає походження нашої мови. :D
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Женщина-воин

Навмисне продовження суперечки, що не стосується предмету обговорення. Повідомлення видалено.

Надалі всі повідомлення, що не стосуватимуться теми обговорення буде видалено без жодних пояснень.
Незнание космических законов не освобождает от земной ответственности.

Yakudza

Я також не мовознавець, розумію що відповіді були на достатньо дилетанський допис, проте як на мене відповіді   були надані занадто спрощено.  Наскільки я розумію то дослідження про походження укр.мови проводились і навіть з того, що я бачив у Шевельова (тільки побіжно знайомився, бо  щоб Ґрунтовно його читати треба бути спеціалістом) чи читав у науково-популярній книзі Півторака аж ніяк не випливає підтвердження параленьного та синхронного розвитку трьох мов. До того ж  не впевнений чи можна в цьому випадку говори про діалекти за часів Київської Руси. Тобто  якщо були діалекти, то повинна була бути єдина давньоруська мова, в чому у лінгвістів є дуже великі сумніви. У кожного зі слов'янських племен, що потрапили під вплив Києва була мабуть своя мова. Деякі з них могли розрізняти сильніше, деякі менше. Провідна роль Києва була очевидною ще в дорюриківський період.  Звичайно, периферійні племена потрапили під цей вплив пізніше, і скоріш за все він був доволі незначний. До того ж, в той час вже існувала літературна старослов'янська мова. Я гадаю, що цілком є можливим говорити (принаймні на рівні гіпотез та теорій) про часову несинхронність українскої та російської мов. Синтез російської мови з племінних мов відбувся дещо пізніше в період сепарації північно-східних князівств від Києва та їх об'єднання.

Ревета

А я ось у сусідньому треді читав, що українська мова виникає так: сидять (хтось) відбирають слова, схожі на російські, заброняють їх, а замість них змушують говорити інші якісь (незрозуміло які) слова.  :green:

Drunkie

Цитата: "Ревета" от
замість них змушують говорити інші якісь (незрозуміло які) слова
Чого ж незрозуміло? Польські, звичайно :)

Ревета

Цитата: Drunkie от декабря 13, 2005, 09:15
Цитата: "Ревета" от
замість них змушують говорити інші якісь (незрозуміло які) слова
Чого ж незрозуміло? Польські, звичайно :)

Необов'язково. Наприклад, один з учасників дійшов висновку, що в українській слово "бодрий" замінили на "бадьорий", щоб було несхоже на російську... А по-полськи такого нема.   :donno: Біда та й годі з цією теорією походження української мови як зіпсованого польською русскава язика... ;D

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр