Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Hrvatski jezik / Хорватский язык

Автор VANJA, ноября 8, 2005, 19:48

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Lucidar

Цитата: Drunkie от ноября 27, 2005, 14:31
Цитата: VANJA (<b>Yesterday</b> at 22:27:18)
Čim sam pročitao naslov ovog članka, znao sam kako će izgledati bez da sam ga nastavio čitati. Ne želim to komentirati, jer ovaj forum nije politički a mi nikako da pobjegnemo od politike.   
Mislim da si nešto preterao. Nije taj članak ustvari toliko politiziran koliko ti se čini. Suviše pristrasan si  :)


Ali članak gleda samo jednu stranu medalje. Govori o tome kako je u Kninu danas stanje loše, ali tako je u svim hrvatskim gradovima pogođenim ratom, ali u mnogim gradovima koji rata nisu vidjeli. Govori se o tome koliko je u Oluji poginulo civila, ali se ne govori koliko je civila ubijeno prilikom srpske invazije...
Что белеется на горе зеленой?
Снег ли то, али лебеди белы?
Был бы снег — он уже бы растаял,
Были б лебеди — они б улетели.

Drunkie


GayleSaver

Цитата: Lucidar от ноября 22, 2005, 21:28
Jao, jao!!! Pola toga sada piše na engleskom. Teško mi se snaći.

Inače se i u velikom dijelu Srbije govori ijekavicom. I Vuk je pisao ijekavicom.

Nij li vam sad Karadzic?  ;)

Ehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh...
hh.

GayleSaver

"Znao sam da je Bosna ijekavska, ali nisam znao da su Srbi službeno priznali i ijekavski kao svoj refleks, baš zato što je u srpskom u Srbiji jat uvijek e – na televiziji, radiju i tisku.   "

A kod vas je uvijek "je", i kao sto mi je poznati rekao, "kozu nekim uzdigne sa kostiju kad tko ekavicom zagovori" u Hrvatskoj.

Amateur


Amateur


Drunkie

Nemam pojma ko je Dana  :donno:
Ali ovo je sto mene najvise zanimuje - Da li se moze govoriti srpski na hrvatskom forumu?

Vertaler

Mislim da već ne, jer je ranije bilo napisano «Srpski/Hrvatski/Bošnjački forum», ali sada su Dana sa Rawonamom prvi dve riječi pobrisali. Ja sam uopšte bio protiv osnovanja odjeljenih foruma na sprskom, hrvatskom ili bosanskom, pošto ćemo diskutirati o njih stalno, kakvi bi nisu bili.

Ko je Dana — ovo je vrlo teško pitanje. Ali mislim da mora biti i drugi moderator.
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Drunkie


Dana

Цитата: Vertaler от декабря 14, 2005, 11:50
Ko je Dana — ovo je vrlo teško pitanje. Ali mislim da mora biti i drugi moderator.
Hmmm... Zašto ne želiš vidjeti mene u uloge moderatorice ovog foruma?

Цитата: "Drunkie" от
Mislio bih da "Srpski/Hrvatski/Bošnjački forum" bi bio nesto bolji naslov.
Zašto?
Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...

Drunkie

Jer ja pisem i govorim srpski, a ukoliko naslov ovog dela je "Hrvatski forum" izgleda da ja ne bih smeo pisati ovde.

Dana

Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...

Drunkie

Цитата: "Dana" от
Pa, stoga moramo imati Srpski forum  A također i Bosanski.
Ma kakva sjajna ideja, naravno  :green:
Koliko uopste ima ovde govornika svih ovih jezika? Ako nas jos odeljite izmedju razlicitih foruma, ja cu skoro sam sa sobom da pracim u srpskom forumu, Amateur sa Vanjom u hrvatskom, i niko nece u bosanskom, pa i to bice to.

Vertaler

Цитата: Dana от декабря 14, 2005, 12:26Hmmm... Zašto ne želiš vidjeti mene u uloge moderatorice ovog foruma?
Zašto «ne želim»? Želim vidjeti ne samo tebe, ali još nekoga.
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Amateur

Цитата: Drunkie от декабря 14, 2005, 13:05Ako nas jos odeljite izmedju razlicitih foruma, ja cu skoro sam sa sobom da pracim u srpskom forumu, Amateur sa Vanjom u hrvatskom, i niko nece u bosanskom, pa i to bice to.
Pa nikamo ja neću pisati!  :no:

GayleSaver

Цитата: Amateur от декабря 14, 2005, 10:57
Цитата: GayleSaver от декабря 14, 2005, 05:42
A kod vas je uvijek "je", i kao sto mi je poznati rekao, "kozu nekim uzdigne sa kostiju kad tko ekavicom zagovori" u Hrvatskoj.
:o  :donno:


Ja to govorim u istom smjeru kao i Vanja, odgovaram na tvrdnju, to je sve.

VANJA

Цитата: GayleSaver от декабря 15, 2005, 09:56
Цитата: Amateur от декабря 14, 2005, 10:57
Цитата: GayleSaver от декабря 14, 2005, 05:42
A kod vas je uvijek "je", i kao sto mi je poznati rekao, "kozu nekim uzdigne sa kostiju kad tko ekavicom zagovori" u Hrvatskoj.
:o  :donno:


Ja to govorim u istom smjeru kao i Vanja, odgovaram na tvrdnju, to je sve.
Nažalost, nisam najbolje shvatio što si htio time reći. Pretpostavljam da si mislio na refleks jata. Ako je tomu tako, onda nisi u pravu, jer kako sam i u jednom od ranijih odgovora naveo, na mjestu jata u hrvatskom može se naći i/e/je/ije. Što se tiče ove tvoje izjave – reci ,,poznatom" da si na forumu upoznao pravog Hrvata ekavca – MENE! Ja sam Hrvat kajkavac, a mi smo svi (u velikoj većini) ekavci. Već sam napisao par riječi o kajkavskom narječju, pa da se ne ponavljam.  :)     
Shine On You Crazy Diamond – R.I.P.  6.1.1946. – 7.7.2006.

Amateur

Цитата: VANJA от декабря 15, 2005, 22:58
Цитата: GayleSaver от декабря 15, 2005, 09:56Ja to govorim u istom smjeru kao i Vanja, odgovaram na tvrdnju, to je sve.
reci ,,poznatom" da si na forumu upoznao pravog Hrvata ekavca – MENE! Ja sam Hrvat kajkavac, a mi smo svi (u velikoj većini) ekavci.
Отож!  ;D

(Ne znam kako ovo reći na hrvatskome.)

GayleSaver

Цитата: VANJA от декабря 15, 2005, 22:58
Цитата: GayleSaver от декабря 15, 2005, 09:56
Цитата: Amateur от декабря 14, 2005, 10:57
Цитата: GayleSaver от декабря 14, 2005, 05:42
A kod vas je uvijek "je", i kao sto mi je poznati rekao, "kozu nekim uzdigne sa kostiju kad tko ekavicom zagovori" u Hrvatskoj.
:o  :donno:


Ja to govorim u istom smjeru kao i Vanja, odgovaram na tvrdnju, to je sve.
Nažalost, nisam najbolje shvatio što si htio time reći. Pretpostavljam da si mislio na refleks jata. Ako je tomu tako, onda nisi u pravu, jer kako sam i u jednom od ranijih odgovora naveo, na mjestu jata u hrvatskom može se naći i/e/je/ije. Što se tiče ove tvoje izjave – reci ,,poznatom" da si na forumu upoznao pravog Hrvata ekavca – MENE! Ja sam Hrvat kajkavac, a mi smo svi (u velikoj većini) ekavci. Već sam napisao par riječi o kajkavskom narječju, pa da se ne ponavljam.  :)    

Ti se za poznatog ne brini, poznati to sve vrlo dobro zna.  Al namjesto toga reci mi: bi li ti sad govorio ekavicom na zagrebackoj ulici?

Drunkie

Mislim da sam vec jednom negde tu pitao da li je problem govoriti ekavicom u danasnjoj Hrvatskoj...

Amateur

Ne mogu se osloboditi od mišljenja da na američkom sveučilištu gdje se uči GayleSaver, slavenske jezike, kulture i narode proučavaju kao neku vrstu bakterija...

Drunkie

Svaka znanstvenost ima nesto zajednicko sa proucavanjem bakterija :)
Posebno kad se znanac nalazi na nekom udalenju od predmeta i moze da ga studira bez ikakvih licnih emocija. Kad zelis da studiras nesto, bolje bi bilo da imas hladno srce.

VANJA

Цитата: "GayleSaver" от
Ti se za poznatog ne brini, poznati to sve vrlo dobro zna.  Al namjesto toga reci mi: bi li ti sad govorio ekavicom na zagrebackoj ulici?
Tu treba malo pojasniti neke stvari. Mene je malo pogodila tvoja izjava koju si naveo o kostima i mesu i ti zapravo nisi ni svjestan koliko ta rečenica užasno zvuči u hrvatskom. Premda smatram da ti najvjerojatnije nisi ciljano htio nikoga time povrijediti, iz te tvoje izjave proizlazi da su Hrvati teški nacionalisti koji kolju sve pred sobom ukoliko se ne povodiš po ,,njihovim hrvatskim" mjerilima.  :no: Što će misliti neki slučajni forumaš koji pročita tu tvoju izjavu? Da je to općeprihvaćeno mišljenje u Hrvata! >(
   
Zaista ne volim politiku i nitko me ne može uvjeriti da postoji idealan političar, idealan politički sustav. A najviše me smeta što svi Hrvate gledaju kroz naočale ustaštva.  :wall: Ja sam Hrvat, volim svoj jezik, volim svoj narod, volim svoju zemlju najviše na svijetu  :UU: – ali to ne znači da je Ante Pavelić bio moj poglavnik i da su pravi Hrvati samo oni koji su ultradesničarski nastrojeni. Takvih ima u Hrvatskoj, a na koncu konca budimo realni, svaki narod na kugli zemaljskoj ima svog ,,poglavnika" i grupaciju ljudi koja će ga podržavati. With all due respect, George is just one of them. I u Njemačkoj pojedine grupacije ljudi slave lik i djelo Hitlera, a i svako malo na obljetnicu nekog sovjetskog trijumfa dižu se slike Staljina u zrak.  :down:

Da se vratim na tvoje pitanje...

Ako pogledamo dijalektološku kartu Hrvatske, onda je Zagreb kajkavska Hrvatska, a zagrebački kajkavci su ekavci to jest – Zagreb je dugo dugo bio ekavski iako kajkavica u glavnom hrvatskom gradu izumire, na moju veliku žalost. Zagreb je samo jedan od primjera velikih urbanih sredina u koji se naseljavaju ljudi iz svih dijelova Hrvatske, pa i ostalih susjednih i drugih država. Iz tih razloga u Zagrebu se u velikoj mjeri govori književnim jezikom i jezikom koji nije skroz standardni ali mu je relativno blizak. Ponajprije se to odnosi na akcentuaciju koja u Zagrebu odskače od norme.
Znam da si ti mislio na to kako bi netko reagirao da u Zagrebu progovori na srpskoj ekavici. Ne znam kako bi reagirali drugi, ali znam kako bih reagirao ja. Normalno. Nitko ne bi nikom ,,meso s kostiju" skidao to je sigurno.
Shine On You Crazy Diamond – R.I.P.  6.1.1946. – 7.7.2006.


GayleSaver

Pa i Bosnu si prvi pomenuo.  Kakvu bogami ima vezu Bosna s Srbijom?  Ono, to je bilo stvarno najveca budalastina koju su izveli tokom rata...kad danas u Srbiji sve vise pisu latinskom abecedom a Bosna svoju cirilicu, kad su bosanski Srbi izvodili edikt o sluzbenosti "srpskog ekavskog narecja" u Republici Srpskoj, onda vasa ekavska mrznja (koja uostalom postoji, a i ne samo kod vas, nego na citavoj ex-YU, svugdje gdje vole mrzit Srbe) cini se vrlo neznacajnom.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр