Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Слово "шульга"

Автор From_Odessa, марта 21, 2011, 21:11

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

From_Odessa

Давно цікавило мене слово "шульга". Добре видно, що зі словом "лівий" воно ніяк не пов'язано. І взагалі, мабуть, немає зараз в українській мові спільнокореневих слів до слова "шульга"? Коли я дізнався, що в російській мові було слово "шуйи", що означало "лівий" ("шуйица" - ліва рука), то подумав, що, мабуть, "шульга" походить від того же кореня. Але не знаю...

Bhudh

Пиши, что думаешь, но думай, что пишешь.
MONEŌ ERGŌ MANEŌ.
Waheeba dokin ʔebi naha.
«каждый пост в интернете имеет коэффициент бреда» © Невский чукчо

From_Odessa

Bhudh

Спасибо :) Как-то не привык смотреть этимологию украинских слов, чего так - сам не знаю...

укр. шульга́ -- то же - в смысле "то же"? Ведь по-украински это не левая рука, а левша...

Bhudh

Украинского не знаю, могу предложить вариант «левая рука» → «левша».
Пиши, что думаешь, но думай, что пишешь.
MONEŌ ERGŌ MANEŌ.
Waheeba dokin ʔebi naha.
«каждый пост в интернете имеет коэффициент бреда» © Невский чукчо

From_Odessa

ЦитироватьУкраинского не знаю, могу предложить вариант «левая рука» → «левша».

Имеете в виду, что слово "шульга" в украинском обозначало левую руку, а затем стало обозначать левшу? Или что это явление, имевшее место уже после разделения русского и украинского языков, и во время контактов произошло так, что слово, которым обозначали в русском левую руку, превратилось в слово, обозначающее для слышавших его украинцев левшу?

Кстати, а в русском вроде "шуйица" обозначало левую руку...

Bhudh

Насчёт вариантов решайте сами.

Цитата: From_OdessaКстати, а в русском вроде "шуйица" обозначало левую руку...
Только шуйца. Если транскрипцией: *šujьca. А также шуя. А шуйлевый. Вы же могли дальше по ссылке по Фасмеру пойти (ссылка «Новый запрос»).
Пиши, что думаешь, но думай, что пишешь.
MONEŌ ERGŌ MANEŌ.
Waheeba dokin ʔebi naha.
«каждый пост в интернете имеет коэффициент бреда» © Невский чукчо

svidomit132

В українській мові спільнокореневе слово є "Шуліка" назва хижого птаха
тільки навряд воно повязане зі словом "шульга" :)
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

LUTS

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 14:35
В українській мові спільнокореневе слово є "Шуліка" назва хижого птаха
тільки навряд воно повязане зі словом "шульга" :)
Тоді чому воно спільнокореневе, якщо не пов'язане?
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Conservator

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 14:35
В українській мові спільнокореневе слово є "Шуліка" назва хижого птаха

воно не спільнокореневе. просто співзвучні морфеми, і все. але не тотожні.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

svidomit132

Шульга як загальновживане слово в українській мові не зустрічається років  300,
збереглося тільки в прізвищах,натомість використовується "лівак"
до речі російське прізвище Шуйский дає уявлення про корінь шуй,
так і до фен-шуй недалеко :D
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Conservator

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 15:12
Шульга як загальновживане слово в українській мові не зустрічається років  300

:o

ви тільки це нікому не кажіть. я собі в Києві його спокійно вживаю, і всі мої знайомі також, і ніколи з нерозумінням не стикалися.

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 15:12
натомість використовується "лівак"

свят-свят-свят. щось ніколи в цім значенні не чув. ви з якого реґіону?
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

svidomit132

Шановний консерватор ,шкода що слово "лівак" у вас асоціюється лише з партійними документами часів Йосипа Кривавого ,не можу не порадіти  за Вас і нинішній Київ  в якому виявляється всі спілкуються українською,в часи моєї юності( жив я в Києві) це було не модно ба навіть небезпечно,хоча під час моїх спорадичних відвідин столиці якогось потужного мовного прогресу я не помічаю ,ну хіба що продавці вже не кидаються фразами "Я вас не понимаю" або "Говорите по человечески".
Живу я зараз у Львові  8-)
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Conservator

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 15:54
нинішній Київ  в якому виявляється всі спілкуються українською

де ви в мене таке вичитали? моє оточення - так, україномовне майже всуціль.

тільки ніякого дискомфорту через свою україномовність я не почував ані в Києві, ані в себе на "малій батьківщині" (Кривий Ріг), ані в Харкові, ані в Дніпропетровську, ані в Донецьку. не знаю, з ким це вам доводиться спілкуватися і до яких крамниць заходити...

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 15:54
шкода що слово "лівак" у вас асоціюється лише з партійними документами часів Йосипа Кривавого

ні, воно в мене асоціюється з моїми політичними переконаннями.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

svidomit132

У мене давній спогад ніби вчора(ще Брежнєв жив),сувора вчителька у фізматшколі у класі 8-м українськім
невинно пропонує шляхом голосування нам визначити демократично ,якою ж мовою нам математику читати,і внаслідок голосування перемагає Пушкіна і Лєрмонтова мова,
тьху перепрошую язик,24 проти 3, і геніальний коментар "Ну вот и хорошо я украинским не владею"
а де ж дискримінація спитаєте?-нема, тільки мені і ще двом  українцям із діда прадіда лиш трошки було дискомфортно ну в межах похибки. а так усе окей інтернаціоналізм цвіте і пахне в столиці давній українській  8-)
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Conservator

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 16:16
У мене давній спогад ніби вчора(ще Брежнєв жив),сувора вчителька у фізматшколі у класі 8-м українськім
невинно пропонує шляхом голосування нам визначити демократично ,якою ж мовою нам математику читати,і внаслідок голосування перемагає Пушкіна і Лєрмонтова мова,
тьху перепрошую язик,24 проти 3, і геніальний коментар "Ну вот и хорошо я украинским не владею"

ну-ну :) а в мене спогади про те, як у групі мого друга в інституті (в Кривому Розі, певно, дикий схід для вас, ще й приватний виш) запитували кілька років тому, поки він вчився на бухгалтера, те саме перед викладанням кожної нової дисципліни, тільки голосування було з протилежними рез-тами.

Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

svidomit132

Для мене схід не дикий ,бо моя матінка зі сходу, із слобожанських козаків,
а факти викладені вами мене потішили доволі ,
ще років 20 і напевно ми будем жити в Україні 8-)
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Conservator

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 16:36
Для мене схід не дикий ,бо моя матінка зі сходу, із слобожанських козаків,
а факти викладені вами мене потішили доволі ,
ще років 20 і напевно ми будем жити в Україні 8-)

багатомовній (не дво- й не три-), багатокультурній, багатоконфесійній, толерантній до всіх меншин, виокремлених за будь-якими ознаками... хочеться вірити :smoke:
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

DarkMax2

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 15:12
Шульга як загальновживане слово в українській мові не зустрічається років  300,
збереглося тільки в прізвищах,натомість використовується "лівак"
до речі російське прізвище Шуйский дає уявлення про корінь шуй,
так і до фен-шуй недалеко :D
Сам ти лівак, кажу тобі як шульга.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

svidomit132

Цитата: DarkMax2 от февраля 21, 2012, 16:41
Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 15:12
Шульга як загальновживане слово в українській мові не зустрічається років  300,
збереглося тільки в прізвищах,натомість використовується "лівак"
до речі російське прізвище Шуйский дає уявлення про корінь шуй,
так і до фен-шуй недалеко :D
Сам ти лівак, кажу тобі як шульга.
Я прихований лівак :D
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Conservator

Цитата: DarkMax2 от февраля 21, 2012, 16:41
Сам ти лівак, кажу тобі як шульга.

;D

а я лівак, але не шульга. от же дивина ;)

до речі, оффтоп невеликий - помічаю за собою, що все більше речей почав робити лівою рукою - тримаю мишку, починаю писати зрідка, вкидаю жетони в метрі (хоча турнікет праворуч, тобто, потім робити крок ліворуч доводиться). чи можливо перетворитися на шульгу в зрілому віці? чи на рівнорукого?
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

DarkMax2

Пацючок у лівиці? Це ж не зручно! Лівою можна писати, набирати на клавіатурі, пити чайок.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

svidomit132

Цитата: Conservator от февраля 21, 2012, 16:39


багатомовній (не дво- й не три-), багатокультурній, багатоконфесійній, толерантній до всіх меншин, виокремлених за будь-якими ознаками... хочеться вірити :smoke:
ага і гумору щоб почуття у всіх було,законодавчо треба закріпити :UU:
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Conservator

Цитата: DarkMax2 от февраля 21, 2012, 16:45
Пацючок у лівиці? Це ж не зручно! Лівою можна писати, набирати на клавіатурі, пити чайок.

от я так і роблю, тільки навпаки - кавучай п'ю правою, набираю на клявіятурі так само, а мишка - у лівій. і тепер уже лише в лівій, правою незручно стало. хоч раніше лише нею міг.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Conservator

Цитата: svidomit132 от февраля 21, 2012, 16:46
ага і гумору щоб почуття у всіх було,законодавчо треба закріпити :UU:

тоді я буду вічним порушником закону... :(
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

svidomit132

"левый", церк., сюда же Шу́я – распространенное речное название, шу́йца "левая рука", укр. шу́йбiч "по левую сторону" (: бок), др.-русск. шуи, ст.-слав. шоуица ἀριστερά (Остром.), шоуи εὑώνυμος (Еuсh. Sin.), сербохорв. шу̀ва̑к, род. п. -áка "левша", словен. šȗj, ж. šújа "левый".

Родственно др.-инд. savyás "левый", авест. hаоvа- – то же, кимр. аswу, аsеu "левый" (*adseui̯o-, *аdsеu̯о-); см. Педерсен, Kelt. Gr. 2, 16; Мейе, Ét. 380; Мейе–Вайан 58; Брандт, РФВ 24, 194; Траутман, ВSW 260; М.–Э. 4, 7.

оце я накопав у інтернеті я думаю на цьому тему можна закривати 8-)
Старі люди брехали, а я за ними повторюю.
Щоб бачити те, що є, і чому саме так є, – треба мати очі. А щоб не дозволити іншим це побачити – треба дати їм точку зору.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр