Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Беларуская мова

Автор tiko, марта 3, 2011, 23:27

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

tiko

Цитата: spalis от апреля  7, 2011, 10:02
трасянка.
Трасянка - гэта агранёная слоўная кішеня. Патлумачу. - Гэта небагаты побытавы збор слоў.

tiko

Пагутарым пра панядзелак (сёння). Вельмі адчуў сёння ўплыў нейкай магнітнай актыўнасці. Людзі, якія да меня прыходзілі, перапытвалі маі адказы, патрабавалі да сябя нейкай падвышанай ўвагі, нейкая агрэсія на адказы, жаданне сцверзіць сваё я.
Але назіраў і выконваў сваю справу і думкаў: панядзелак вядома, раней не заўважаў такога.

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

tiko

Амаль што лета набліжаецца.
А куды беларусы накіруюцца адпачыць гэтым летам?
Магчыма ў Крым?

Conservator

Цитата: tiko от мая 21, 2011, 16:13
А куды беларусы накіруюцца адпачыць гэтым летам?
Магчыма ў Крым?

Навошта беларусам той Крым? :)

http://www.nn.by/index.pl?theme=nn/2004/28&article=rest - вось! Трэба да Ізраілю ехаць)

Дарэчы, для вас туды віза яшчэ патрэбная, ці ўжо не, як і для грамадзянаў Украіны?
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Demetrius

Я паеду на гістарічную радзіму, у Львоў.

RomasPzarskis

Дабрыдзень, усім. Гляджу тут на кірыліцы маюць зносіны, проста ў мяне шмат сяброў, якія жывуць у Беларусі, якія перайшлі на лацінку. Кажуць, не складана. Тыдні дзве і абвыкаеш.. Але гэта, так сказаць, па-ліцвінску наладжаныя людзі.
Tik neištaisyta klaida yra klaida.

Demetrius

Цитата: RomasPzarskis от июня 15, 2011, 11:22
Дабрыдзень, усім. Гляджу тут на кірыліцы маюць зносіны, проста ў мяне шмат сяброў, якія жывуць у Беларусі, якія перайшлі на лацінку. Кажуць, не складана. Тыдні дзве і абвыкаеш.. Але гэта, так сказаць, па-ліцвінску наладжаныя людзі.
Ну, мне пiсаць лацiнкай вельмi проста. Але я не бачу сэнсу—кiрылiца свая, родная... А лацiнку я ўспрыймаю як нешма экзатычнае. Як спецыю, а не як асноўную страву.

Мне асабiста крыху сумна, што сербы рухаюцца ў бок лацiнiцы.

Conservator

Цитата: Demetrius от июня 15, 2011, 11:32
Ну, мне пiсаць лацiнкай вельмi проста. Але я не бачу сэнсу—кiрылiца свая, родная... А лацiнку я ўспрыймаю як нешма экзатычнае. Як спецыю, а не як асноўную страву.

Мне асабiста крыху сумна, што сербы рухаюцца ў бок лацiнiцы.

Лацінка - халяль, кырыліца - бяка :) інфа - сто адсоткаў.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Demetrius

Цитата: Conservator от июня 15, 2011, 11:33
Лацінка - халяль, кырыліца - бяка :) інфа - сто адсоткаў.
Не, сапраўдны халяль—гэта арабiца. ;D

RomasPzarskis

лацінка проста краса чым кірыліца.. Аднак тут жа ўсё працягваюць пісаць кірыліцай. XD
Tik neištaisyta klaida yra klaida.

Demetrius

Цитата: RomasPzarskis от июня 15, 2011, 11:43
лацінка проста краса чым кірыліца..
Ну, гэта вельмi суб'ектыўна. На мой густ кiрылiца прыгажэйшая.

А яшчэ я не пiшу лацiнкай, бо банальна няма традыцыi пiсаць наркамаўку лацiнiцай. Тарашкевiчная традыцыя такая-сякая iснуе (хоць i вельмi абмежавана), а наркамаўка лацiнкай—гэта вельмi дзiўна.

Ну а я люблю наркамаўку. :dayatakoy:

Conservator

Цитата: Demetrius от июня 15, 2011, 11:37
Не, сапраўдны халяль—гэта арабiца. ;D

дык у таком разе ёсьць доўгая традыцыя ўжываньня беларускай арабіцы, так што... :)

http://www.pravapis.org/art_kitab1.asp

нават выгадваць нічога ня трэба.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Cyril06

Як добра знайсці сайт, дзе можна размаўляць па-беларуську. Вучіў гэтую мову несколька гадоў назад, але ўсё запамятаў. Пробачце за маі "руссізмы".

Joris

Цитата: Cyril06 от июня 17, 2011, 14:30
Як добра знайсці сайт, дзе можна размаўляць па-беларуську. Вучіў гэтую мову несколька гадоў назад, але ўсё запамятаў. Пробачце за маі "руссізмы".
:o
yóó' aninááh

Conservator

Цитата: Juuurgen от июня 18, 2011, 07:21
Цитата: Cyril06 от июня 17, 2011, 14:30
Як добра знайсці сайт, дзе можна размаўляць па-беларуську. Вучіў гэтую мову несколька гадоў назад, але ўсё запамятаў. Пробачце за маі "руссізмы".
:o

цікава, гэта на памылкі рэакцыя ці на зьмест?  :???
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Joris

Цитата: Conservator от июня 18, 2011, 09:59
Цитата: Juuurgen от июня 18, 2011, 07:21
Цитата: Cyril06 от июня 17, 2011, 14:30
Як добра знайсці сайт, дзе можна размаўляць па-беларуську. Вучіў гэтую мову несколька гадоў назад, але ўсё запамятаў. Пробачце за маі "руссізмы".
:o

цікава, гэта на памылкі рэакцыя ці на зьмест?  :???
не ведаю. напэўна на ўсё адразу
yóó' aninááh

Demetrius

Цитата: Cyril06 от июня 17, 2011, 14:30
Як добра знайсці сайт, дзе можна размаўляць па-беларуську.
Ну, тут мы на Лiнгвафоруме даволi рэдка па-беларуску размаўляем, але пачынайце—мы падтрымаем. :yes: Тут у нас нават беларускамоўнага iнтэрфейсу форуму няма (дарэчы, можа ўзяцца за пераклад? :)).

Калi цiкаўляць менавiта беларускамоўныя гутаркi, то нашмат большую беларускамоўную суполку можна знайсцi ў «Жывым журнале».

ЦитироватьВучіў гэтую мову несколька гадоў назад, але ўсё запамятаў.
Вось мне цiкава: а што штурхае людзей вычыць беларускую мову? Практычнай карысцi мiнiмум, лiтаратуры значна меней, нiж, напрыклад, на польскай.

Разкажаце пра сваю матывацыю?

ЦитироватьПробачце за маі "руссізмы".
У Вас няшмат русiзмаў, але наяўныя ўкраiнiзмы (беларуськую). ;D

Conservator

Цитата: Demetrius от июня 18, 2011, 14:29
Разкажаце пра сваю матывацыю?

хутчэй за ўсё, матывацыя простая - беларускую можна вывучыць за некалькі дзён (калі не казаць гадзінаў), калі ведаеш украінскую ды рускую.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

andrewsiak

Цитата: Demetrius от июня 18, 2011, 14:29
Разкажаце пра сваю матывацыю?
У мяне была матывацыя істарычная: ў беларускай захавалісь шмат даўніх словаў, загубленых ў рускай ды украінскай (прыгожы, вельмі, гавяда і гэтак далей)
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Joris

yóó' aninááh

Conservator

Цитата: Juuurgen от июня 18, 2011, 16:38
Offtopа что такое гавяда?

вялікая рагатая жывёла. параўняй із гавядзінай.

ад говѧдо.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

spalis

Вы можаце, калі ласка без памылак, фанэтычных, бo як гучыць так і пішу, зь павагай
spalis

spalis

я дико извиняюсь, вы же кацапы, я вас извиняю

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр