Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Беларуская мова

Автор tiko, марта 3, 2011, 23:27

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Demetrius

Цитата: Vertaler от ноября 16, 2011, 13:45
Цитата: Demetrius от ноября 16, 2011, 13:27
Вядома. Усяго, што падобна на рускую, Гугл будзе выдаваць шмат. :what:
Напрыклад, сама беларуская мова як факт. Скасаваць бы яе, каб не бянтэжыла.
Я меў на ўвазе, што Гугл у вызначэннi, што норма, а што не, калi слова падобнае на рускую, не дапаможа.

Звычайна, я не супраць форм, падобных на рускiя. Праўда, «то е"сць» нiколi не чуў.

А ўвогуле, я за тое, каб скасаваць усе мовы i пакiнуць адну кантонскую. :umnik:

Svidur

Цитата: Demetrius от ноября 16, 2011, 13:06
Як мова, якую я упершыню пачуў у школе, можа быць мае"й?

Не, мне яна таксама падабаецца, i да пэўнай меры яна «мая»—але менш «мая», нiж руская.

То бок вы расеец? Ці як?  :donno:
Думаю, што у мовы ёсьць і сымбалічная функцыя насамрэч. Часам пытаньне мовы гэта пытаньне самапавагі, а ня практыкі.

Demetrius

Цитата: Svidur от ноября 16, 2011, 15:40
То бок вы расеец? Ці як?  :donno:
Не. Я не рускі, я не зусім беларус і не зусім ўкраінец. Нешта сярэдняе. Узяў лепшае ад усіх. :green:

Але мая матчына мова руская, так.

ЦитироватьДумаю, што у мовы ёсьць і сымбалічная функцыя насамрэч.
Ёсць, вядома. Але сімвалы патрэбныя, калі за імі нешта стаіць.

Мне абыякава, якая ў мяне нацыянальнасць, таму і сімвал мне непатрэбны.

Цитировать
Часам пытаньне мовы гэта пытаньне самапавагі, а ня практыкі.
Самапавага ў мяне ёсць, гарантую. ;D

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Conservator

Цитата: andrewsiak от ноября 27, 2011, 14:27
А ў Беларусі ўжо быў сьнег ў гэтым годзе?

які сьнег, там жа "пальмы ды бярозы", яны цяпло любяць.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Vika_minsk

Не зусім разумею сэнсу гэтага форума. Калі ўдзельнікі (найперш, Conservator) пішуць з такімі памылкамі, што часам цяжка зразумець, пра што ідзе гаворка, дык навошта ўвогуле нешта абмяркоўваць? Навошта практыкавацца ў маўленні, калі вы ўпэненыя, што і гэтак добра ўсё ведаеце?
Сказаць, што беларускую мову можна вывучыць за некалькі гадзін, можа толькі той, хто яе ведае прыкладна на вашым, мякка кажучы, павярхоўным узроўні. Пытанне да вас, Conservator: "Ці прачыталі вы прынамсі адну кнігу, напісаную па-беларуску?"
Проста дзіўлюся самаўпэўненасці малаадукаваных людзей.

Demetrius

Сэнс такі ж, як і любога форума: пагутарыць для асабістага задавальнення.

Цитата: Vika_minsk от января  2, 2013, 15:36Калі ўдзельнікі (найперш, Conservator) пішуць з такімі памылкамі, што часам цяжка зразумець, пра што ідзе гаворка, дык навошта ўвогуле нешта абмяркоўваць?
Ды нармальна Кансерватар піша. Я ўсё цудоўна разумею. Большасць беларусаў напісалі б не лепей.

Цитата: Vika_minsk от января  2, 2013, 15:36калі вы ўпэненыя, што і гэтак добра ўсё ведаеце?
Чаму вы вырашылі, што хтосьці тут так лічыць?

Цитата: Vika_minsk от января  2, 2013, 15:36Проста дзіўлюся самаўпэўненасці малаадукаваных людзей.
А я дзіўлюся вашым неабгрунтаваным наездам.

Гэта ўвогуле такі дрэнны беларускі менталітэт: абавязкова трэба прыйсці і аблаяць чалавека, які жыве за межамі Беларусі, увогуле не беларус, і вырашыў (для сябе) вывучаць беларускую. І хто пасля гэтага будзе яе вучыць, з такім стаўленнем, як у вас? Навошта вучыць беларускую мову, калі потым такія вось Вікі з Мінску будуць называць цябе малаадукаваным?

Якое шчасце, што я не беларус. Я не хачу быць падобным на вас, Віка.

Vika_minsk

Цитата: Conservator от марта  4, 2011, 12:52
беларускую можна вывучыць за некалькі гадзінаў, калі ведаеш рускую ці ўкраінскую ці дзьве гэтыя мовы (для мяне дзьвух выстачыла).

Чалавеку ўжо ўсяго хапіла. Ён ужо вывучыў беларускую мову
Цитата: Demetrius от января  4, 2013, 01:29
Сэнс такі ж, як і любога форума: пагутарыць для асабістага задавальнення.


А вось мне хацелася б і мову вывучаць. Я таму і чытаю форум, каб палепшыць веданне мовы.

Цитата: Demetrius от января  4, 2013, 01:29
Ды нармальна Кансерватар піша. Я ўсё цудоўна разумею. Большасць беларусаў напісалі б не лепей.
Не кажыце за іншых. Большаць беларусаў не ведаюць мову, ці меншасць -- заўсёды пытанне спрэчнае. Тым больш, што і рускія, і ўкраінцы таксама робяць памылкі ў сваіх родных мовах. Сапраўды, кожны чалавек мае права памыляцца, але не з такой самаўпэўненасцю.

Цитата: Demetrius от января  4, 2013, 01:29
А я дзіўлюся вашым неабгрунтаваным наездам.
Прабачце, калі атрымалася неабгрунтавана. Агульнае ўражанне пасля прачытання ўсяго форума.
І, дарэчы, не адна я схільная абагульняць:
Цитата: Demetrius от января  4, 2013, 01:29
Гэта ўвогуле такі дрэнны беларускі менталітэт: абавязкова трэба прыйсці і аблаяць чалавека, які жыве за межамі Беларусі, увогуле не беларус, і вырашыў (для сябе) вывучаць беларускую.
.

Vika_minsk

Цитата: Demetrius от января  4, 2013, 01:29
Якое шчасце, што я не беларус. Я не хачу быць падобным на вас, Віка.
Мы з вамі ніколі не будзем падобныя, не хвалюйцеся,Чалавек-Без-Нацыянальнасці.  8-)

Demetrius

Цитата: Vika_minsk от января  4, 2013, 10:34
Цитата: Conservator от марта  4, 2011, 12:52
беларускую можна вывучыць за некалькі гадзінаў, калі ведаеш рускую ці ўкраінскую ці дзьве гэтыя мовы (для мяне дзьвух выстачыла).
Чалавеку ўжо ўсяго хапіла. Ён ужо вывучыў беларускую мову
Зразумела, што вывучыць любую мову нельга, можна вывучыць толькі да пэўнага ўзроўня.

Мне здаецца, што памылкі Кансерватара Вам так кідаюцца ў вочы, бо яны нязвычныя. Русізмы — не меншыя памылкі, але да іх усе звыклі. А ўкраінізмы адразу бачна.

А на конт слова выстачаць... Гэта вы таксама выдзеліце чырвоным колерам?
Цитата: У. Караткевіч, «Паром на бурнай рацэ», 5 абзац
Пераспелае жыта плакала зярнятамі, а ў жыце стаялі шыбеніцы. І не ўстаў ніхто добры, любоўны, і не сказаў людзям, што нельга рэзаць адзін аднаго, што свет вялікі і на кожнага выстачыць ніў, што хлеб аднолькава смачны, на якой мове яго ні называй. Не мог сказаць.
Цитата: Уладзімір Караткевіч, «Дзікае паляванне караля Стаха», раздзел 11, 23 абзацЯ не ляцеў як шалёны, я добра ведаў, што мяне не выстачыць на ўсю дарогу, а таму бег размерана, прыціснуўшы локці да бакоў.

Цитата: Vika_minsk от января  4, 2013, 10:34
А вось мне хацелася б і мову вывучаць. Я таму і чытаю форум, каб палепшыць веданне мовы.
Зразумела. Чэсна кажучы, не ўпэўнены, што гэта найлепшае месца для навукі. Тут людзі збольшага рускамоўныя, а не тыя, хто выкарыстоўвае беларускую ў паўсякдзённым жыцці. Русізмы будуць у кожнага першага.

Цитата: Vika_minsk от января  4, 2013, 10:34
Не кажыце за іншых. Большаць беларусаў не ведаюць мову, ці меншасць -- заўсёды пытанне спрэчнае. Тым больш, што і рускія, і ўкраінцы таксама робяць памылкі ў сваіх родных мовах. Сапраўды, кожны чалавек мае права памыляцца, але не з такой самаўпэўненасцю.
Ён жа і не кажа, што ён піша без памылак. І ніколі не казаў, што ведае беларускую ідэальна. Вам здаецца настолькі недарэчным закончанае трыванне ў дзеяслове «вывучыў»? :??? Я лічу, што вывучыць пэўную мову заўседы перадбачае нейкі ўзровень, бо мова ў прынцыпе неабсяжная, і заўсёды знойдзецца штосьці, што й найвядомейшы прафесар не будзе ведаць.

Цитата: Vika_minsk от января  4, 2013, 10:34
І, дарэчы, не адна я схільная абагульняць
Прабачце і мяне, я сапраўды напісаў зарэзка. :( Даруйце.

Python

ЦитироватьРусізмы будуць у кожнага першага.
Ці украінізмы. Тыповый украінец (а іх тут шмат) думае, што беларуская мова — гэта украінская з расійскім акцэнтам.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Vika_minsk

Слава "выстачала" мне не спадабалася толькі па  семантыцы. У Кансерватара  гэтая думка (наконт таго, што яму дастаткова было ведаць рускую і ўкраінскую, каб за некалькі гадзін вывучыць беларускую) з'яўлялася, калі не памыляюся, разы тры.
Сапраўды абураюся я, у прынцыпе, толькі калі чую ці чытаю, што беларуская мова -- гэта "нешта сярэдняе" паміж украінскай і рускай, ці рускай і польскай. Гэта як чэшская -- "нешта сярэдняе" паміж польскай, славацкай і нямецкай. Нешта я ніколі не чула, каб польскую лічылі "нечым сярэднім" паміж беларускай і чэшскай.
Я працавала ў школе ў старэйшых класах. Зараз у адзінаццатым класе вучні ў нас маюць тры іспыты: матэматыка, руская/беларуская мова і трэці прадмет -- на выбар вучня. Дык вось амаль усе вучні самага слабога класа выбралі беларускую мову. Быццам там усё проста, як чуецца -- так і пішацца. І толькі калі яны пачалі рыхтавацца і вывучаць мову сур'ёзна, яны зразумелі, што некаторым па-руску пісаць значна прасцей.
Таму я ўпэўнена, што казаць, што вывучыў мову за некалькі гадзін, можа той чалавек, які ставіцца да гэтага павярхоўна.

Vika_minsk

Цитата: Python от января  4, 2013, 15:39
ЦитироватьРусізмы будуць у кожнага першага.
Ці украінізмы. Тыповый украінец (а іх тут шмат) думае, што беларуская мова — гэта украінская з расійскім акцэнтам.
:yes: :yes: :yes:

cetsalcoatle


Python

Цитироватьдастаткова было ведаць рускую і ўкраінскую, каб за некалькі гадзін вывучыць беларускую
Каб навучыцца толькі разумець — дастаткова. А навучыцца гаварыць/пісаць без практыкі немагчыма.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Demetrius


Python

ЦитироватьСапраўды абураюся я, у прынцыпе, толькі калі чую ці чытаю, што беларуская мова -- гэта "нешта сярэдняе" паміж украінскай і рускай, ці рускай і польскай. Гэта як чэшская -- "нешта сярэдняе" паміж польскай, славацкай і нямецкай. Нешта я ніколі не чула, каб польскую лічылі "нечым сярэднім" паміж беларускай і чэшскай.
Цікава, тагды украінская — гэта нешта сярэдняе паміж беларускай і чым яшчэ? Як беларусам здаёцца?
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

cetsalcoatle


Conservator

Цитата: Vika_minsk от января  4, 2013, 16:14
Слава "выстачала" мне не спадабалася толькі па  семантыцы. У Кансерватара  гэтая думка (наконт таго, што яму дастаткова было ведаць рускую і ўкраінскую, каб за некалькі гадзін вывучыць беларускую) з'яўлялася, калі не памыляюся, разы тры.

буду ўдзячны, калі пакажаце мне памылкі ў маіх постах. аб тым, што дзеяслоў "выстачыць" такі ёсьць у літаратурнай беларускай, хаця й не выкарыстоўваецца настолькі шырока, як "хапіць" тут ужо сказалі. іншая справа, калі вам проста не падабаецца тарашкевіца, але ў яе выпадку не аб памылках гаворыцца.

усходняславянскія мовы настолькі падобныя паміж сабой і адносна да суседніх заходняславянскіх, што аб кожнай з іх можна сказаць, што яна ёсьць "нечым сярэднім" паміж іншымі. не разумею, што ў гэтым можа кагосьці абразіць. праславянская супольнасьць распалася дастаткова позна (ажно ў позьнім Сярэднявеччы) і гэтага факту нішто ня зьменіць.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Demetrius

Цитата: Python от января  4, 2013, 17:36
Цікава, тагды украінская — гэта нешта сярэдняе паміж беларускай і чым яшчэ? Як беларусам здаёцца?
У школе мой аднакласнік апісваў украінскую як штосьці сярэдняе памеж беларускай і польскай. Яго тады яшчэ ў рэкламе пральнага парашку вельмі ўразіла фраза «А сорочки як пере!». ;D

cetsalcoatle

Украинска мова - це бяўаруская для чайныков ;D

Wolliger Mensch

Цитата: cetsalcoatle от января 15, 2013, 16:11
Украинска мова - це бяўаруская для чайныков ;D

А белорусская — это русский для двоечников?  ;D
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

cetsalcoatle

Цитата: Wolliger Mensch от января 15, 2013, 16:15
Цитата: cetsalcoatle от января 15, 2013, 16:11
Украинска мова - це бяўаруская для чайныков ;D

А белорусская — это русский для двоечников?  ;D
Точно ;D

Joris

yóó' aninááh

cetsalcoatle


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр