Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Македонски

Автор Vertaler, августа 12, 2005, 16:55

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Vertaler

Се надевам дека никој нема да има ништо против, ако напишам тука нешто на македонски. Ама и да има — не ми е важно. :)
Дали има на форумов уште македонисти (на живите Македонци веќе не се надевам)?
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Dana

Јас разбирам добро македонски језик. Ама не можам да пишувам толку добро на језикон.
Homo homini cattulus est

Хто не знає про добро, той завжди буде злим,
Хто забув свою мову, той прокинеться німим,
Хто завжди був рабом, той залишиться ніким,
Все почалося з нічого і закінчиться нічим...

Vertaler

Цитата: DanaЈас разбирам добро македонски језик. Ама не можам да пишувам толку добро на језикон.
Здраво, Дано. Видам веќе, по твоите грешки, дека знаеш српскохрватски и бугарски. :) Весело ми е да го читам ова. Не сум носител, затоа не ќе поправам ништо од твојата синтакса (кој мене да ме поправи), но само памети дека 'језик' во нашиот јазик е ,,јазик" ;-)
Добредојде в оваа тема. За што да збориме? :)
Стрч прст в крк и вынь сухим.

GayleSaver

Пфф, ова е руска заемка, "јазик".  Мора да биде "език", исто како и во бугарскиот.

Vertaler

Цитата: GayleSaverПфф, ова е руска заемка, "јазик".  Мора да биде "език", исто како и во бугарскиот.
Во право си. Ę —> E. Ама ако помислиш, колку такви заемки има во бугарскиот, ќе ти стане јасно дека е можно да му го простиме на македонскиот :)
Стоп. Кога бе можеа Македонците да го зајмат овој збор од Русите?!
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Vertaler

Нема ли веќе никој овде? Ни Јане Јованов го нема? Жал ми е, ама сепак ќе напишам нешто овде, едноставно за темава да се продолжува.

Денес на првиот пат зборев со една македонска другарица ми на глас во скајп. И ми беше многу чудно да ја слушам, има многу чуден изговор, меки ш ж ч, премногу затворено е, така што звучи како Бугарка. Рече дека било уште добро дека е зборувала на литературниот јазик, а не на кратовски. И после сите такви раскази за македонските дијалекти ми станува страшно и нејасно, како воопшто да го учам јазиков ако е со него таква ситуација, макар што тој многу ми се свиѓа?

Ама... не, знаете, не мора да е толку страшно. Сите дијалекти се сто посто разбирливи кога се напишани, а изговор... да, на изговорот секако треба да се му навикнам, тоа се однесува и кон сите други јазици. Така што во суштина проблемот го нема.
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Kumanovac

здраво на сите!!!! очигледно дека овде нема многу македонци па затоа решив да се регистрирам на сајтов.поздрав до сите. п.с. бугари оставете не да живееме на раат бидејќи да не бевме ние МАКЕДОНЦИТЕ сеуште ке бевте неписмени.
стефан македонец

Vertaler

Поздрав на Куманово, како е таму, врне ли?

Многу се радувам што си дошол, Стефане!! Јас веќе имам научено македонски на добро ниво, фала на добри луѓе, ама не знаев како да продолжам со развојот на подрачје на македонскиот јазик тука на форумов, кога Македонци доаѓаат и одма си одат, без да се задржуваат ниту една две недели дена.

Така што ајде прави си сметка ако уште не си ја направил, па ќе збориме, јас ти и пар други луѓе кои исто така се интересираат.

Стрч прст в крк и вынь сухим.

iopq

Цитата: Vertaler от августа 25, 2005, 00:30
Цитата: GayleSaverПфф, ова е руска заемка, "јазик".  Мора да биде "език", исто како и во бугарскиот.
Во право си. Ę —> E. Ама ако помислиш, колку такви заемки има во бугарскиот, ќе ти стане јасно дека е можно да му го простиме на македонскиот :)
Стоп. Кога бе можеа Македонците да го зајмат овој збор од Русите?!

Заемка? Смешно е. Како и "jадро" и "jачмен" са заемки.
Poirot: Я, кстати, тоже не любитель выпить, хоть и русский.
jvarg: Профессионал? ;)

Кумановац

Vertaler не те сваќам за тоа НАПРАВИ СИ СМЕТКА !!!! ако може да ми објасниш малку повеке!!!!
stefan_mkd@mail.ru тоа е мојот мејл,па пиши ако сакаш.Да стапиме во контакт !!!
поздрав од Кумановац

стефан

kade ste makedoncinja ve nema !!!! sto e rabotata so forumov , tolku od nego izgleda ??

Vertaler

Сè е во ред, Македонци нема толку за да бидат насекаде. А луѓето, и јас не сум исклучок, често немаат време.

Правилно ли разбирам, Стефане, дека си во Москва?
Стрч прст в крк и вынь сухим.

стефан1

da da jas sum vo moskva!!! studiram ovdeka !!!! ti go napisav mejlot pa pisi !!!


betty

Здраво на сите и од мене.
Мило ми е што налетав на овој форум и тоа по чиста случајност.Се надевам дека ќе се јават повеќемина кои го зборуваат македонскиот јазик, па ќе можеме убаво да си поприкажеме.

betty

Каде сте бе луѓе, зарем никој од форумот не разбира македонски???
А,оние кои разбираат исто така не се присутни( мислев на Vertaler,кумановец, Стефан...)


Кумановац

eve me mene tuka sum !!! mrdam nekako !!! heheheeh !!! napisete mejl luge da komunicirame pocesto !!!


Vertaler

Тука сум, само се кријам од туѓите погледи  8) бидејќи сум мета модератор.
Стрч прст в крк и вынь сухим.

betty

Е,фала Богу, напокон се јавиа моите мили македонци или македонисти.

betty

Ај, вклучете се, малку да  си поразговараме.


Vertaler

Не ни оди муабетот. :(

Еве, ми падна тема на памет. Граматичка или, можеби, отографска. Тукушто напишав ,,не ни оди" - во овој израз зборчето ,,ни" укажува на индиректниот објект ,,ние" (,,нам"). Ама истиот редослед зборови може да значи и ,,ич не оди", и во случајов ,,ни" е засилувачко зборче.

Во некои текстови имам среќавано како заменката на прво лице множина се пишува ,,нѝ". Ми се свиде, ама колку е официјална таква употреба?

И друго нешто ми било дошло да прашам, ама заборавив.

Намерно не прашувам во ,,живи" македонски форуми. Не ми е баш толку важен итен одговор, сега сосема немам време за македонски, па ќе чекам додека не нѝ ( :) ) дојде некој нов Македонец преку гуг'л. Пишувам овде со една битна цел: за топиков да се оживи, мајку му, најзад!
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Vertaler

Политичките препукувања исечени одовде се наоѓаат тука и тука.
Стрч прст в крк и вынь сухим.

MAKI

здраво-живо момци-македонци  :) добро ве најдовте тука  :UU:
како сте? арни сте нели?
јас сум русинка која е мажена за македонски државјанин од Прилеп, ама со големо задоволство ќе направам муабет на македонскиот јазик

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр