Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Розкладки клавіатури

Автор Digamma, декабря 9, 2003, 02:23

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Digamma

Добридень! (точніше Добраніч! :))

Мабуть багато хто з Вас помітив, що набирати український текст у Windows не досить зручно:
- по-перше, не всі знають, що українську літеру Ґ можна ввести з клавіатури за допомогою комбінації клавіш  <AltGr + Г> (тобто <AltGr + U>), або, що те саме, <Ctrl + Alt + Г> (дякуємо панові Іцику за всю цю інформацію);
- по-друге, для введення апострофа маємо переходити на англійську розкладку, а потім знов повертатись до української, що є не зовсім зручним;
- по-третє, подекуди виникає необхідність вводу текстів майже двома мовами: російською та українською, але з суттєвою перевагою однієї з них у обсязі.


Для розв'язку цих проблем, хочу запропонувати вам дві модифіковані розкладки клавіатури: українську та російську, кожну з яких буде детально описано нижче.

Головна ідея - запобігти постійних змін розкладок та надати у разі потреби можливість швидкого вводу декількох слів іншими мовами.
______________________________________________

В обох розкладках щоб ввести відсутні букви іншої мови, слід натискати відповідну клавішу з модифікатором <AltGr>, або ж <Ctrl + Alt>. Тобто, для української розкладки комбінація <AltGr + ї> відповідатиме російському твердому знакові, для російської ж <AltGr + ъ> відповідатиме українській ї. Відповідно, можна вживати ці сполучення клавіш з Shift, щоб отримати прописну літеру.

Для обох розкладок зроблено деякі модифікації задля спрощення вводу текстів, зокрема комбінації AltGr + цифра відповідають комбінаціям Shift + цифра латинської розкладки, що надає можливість вводити такі знаки як @, #, $, не змінюючи розкладки.

Окрім того, для вводу лінгвістичних текстів в обидві розкладки додано деякі старі літери кирилиці.
______________________________________________

Для того, щоб встановити українську розкладку (російську - абсолютно так само) під Windows 2000/XP, слід:
1) Розгорнути відповідний архівний файл (Ukrainian.zip) та запустити інсталяційний пакет (Ukr_Dgm.msi).
2) Після того, як пакет встановлено, відкрити аплет "Regional and Language Options" з "Control Panel", та на закладинці "Languages" натиснути "Details" (має відкритись діалог "Text Services and Input Languages").
3) Натиснути "Key Settings" та для української мови прибрати комбінацію клавіш, що їй назначена (вибрати "Switch to Ukrainian - Ukrainian", натиснути "Change Key Sequence" та зняти відмітку з "Enable Key Sequence", "OK", "OK").
4) Зі списку мов вибрати українську, та натиснути "Remove", щоб прибрати вже встановлену розкладку клавіатури. Після цього натиснути "Add" та вибрати зі списку українську за мову вводу ("Input Language" -> Ukrainian), а зі списку доступних розкладок ("Keyboard layout/IME") - "Ukrainian Extended (by Digamma)", та натиснути "ОК".
5) Знов натиснути "Key Settings" та для української мови повернути зручне для вас сполучення клавіш.
Все, користуйтеся!
______________________________________________

Сподіваюся, ці розкладки стануть вам у нагоді!
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Digamma

Українська частина розкладки:

на місці букви ё = '
на місці букви Ё = $  (тобто, <Shift + '>)
<AltGr + г> = ґ
<AltGr + Shift + г> = Ґ
_____________________________________

Російська частина розкладки:

<AltGr + і> = ы
<AltGr + є> = э
<AltGr + ї> = ъ
<AltGr + '> = ё

<AltGr + Shift + і> = Ы
<AltGr + Shift + є> = Э
<AltGr + Shift + ї> = Ъ
<AltGr + Shift + '> = Ё
_____________________________________

Англійська частина розкладки:

<AltGr + 2> = @
<AltGr + 3> = #
<AltGr + 4> = $
<AltGr + 6> = ^
<AltGr + 7> = &
<AltGr + 9> = [
<AltGr + 0> = ]
_____________________________________

Стара кирилиця:

<AltGr + е> = ѣ (ять)
<AltGr + у> = ѹ (оукъ)
<AltGr + и> = ѵ (іжиця)
<AltGr + о> = ѡ (омега)
<AltGr + ф> = ѳ (фіта)
<AltGr + к> = ѯ (ксі)
<AltGr + п> = ѱ (псі)

<AltGr + Shift + е> = Ѣ (ять)
<AltGr + Shift + у> = Ѹ (оукъ)
<AltGr + Shift + и> = Ѵ (іжиця)
<AltGr + Shift + о> = Ѡ (омега)
<AltGr + Shift + ф> = Ѳ (фіта)
<AltGr + Shift + к> = Ѯ (ксі)
<AltGr + Shift + п> = Ѱ (псі)
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Digamma

Українська частина розкладки:

<AltGr + ё> = '
<AltGr + г> = ґ
<AltGr + ы> = і
<AltGr + э> = є
<AltGr + ъ> = ї

<AltGr + Shift + г> = Ґ
<AltGr + Shift + ы> = І
<AltGr + Shift + э> = Є
<AltGr + Shift + ъ> = Ї
_____________________________________

Англійська частина розкладки:

<AltGr + 2> = @
<AltGr + 3> = #
<AltGr + 4> = $
<AltGr + 6> = ^
<AltGr + 7> = &
<AltGr + 9> = [
<AltGr + 0> = ]
_____________________________________

Стара кирилиця:

<AltGr + е> = ѣ (ять)
<AltGr + у> = ѹ (оукъ)
<AltGr + и> = ѵ (іжиця)
<AltGr + о> = ѡ (омега)
<AltGr + ф> = ѳ (фіта)
<AltGr + к> = ѯ (ксі)
<AltGr + п> = ѱ (псі)

<AltGr + Shift + е> = Ѣ (ять)
<AltGr + Shift + у> = Ѹ (оукъ)
<AltGr + Shift + и> = Ѵ (іжиця)
<AltGr + Shift + о> = Ѡ (омега)
<AltGr + Shift + ф> = Ѳ (фіта)
<AltGr + Shift + к> = Ѯ (ксі)
<AltGr + Shift + п> = Ѱ (псі)
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Yitzik

Було б дуже добре мати подібний драйвер клавіатури й під Він98 (маю це диво техніки і в офісі, і вдома).
Paran Quenya ar quetin Esperanto!

Letizia

ЦитироватьБуло б дуже добре мати подібний драйвер клавіатури й під Він98 (маю це диво техніки і в офісі, і вдома).

Якщо ще потрібно, зазирніть на лінк

Janko's Keyboard Generator
http://solair.eunet.yu/~janko/engdload.htm

Можна створювати свої файли kbd. Програма безплатна.
Бо в цьому житті поміж балетом і свободою завжди потрібно вибирати свободу, навіть якщо це чехословацький генерал.
Сергій Жадан "Anarchy in the Ukr"

Digamma

Цитата: TiziaЯкщо ще потрібно, зазирніть на лінк

Janko's Keyboard Generator
http://solair.eunet.yu/~janko/engdload.htm

Можна створювати свої файли kbd. Програма безплатна.

Власне, я це диво бачив. Проте з документації не зовсім зрозуміло наскільки коректно працюватиме така розкладка, бо вона є не зовсім автентичною. :) Власне, якщо в когось стоїть Win95/Win98, та є час і натхнення експерементувати, я можу зробити потрібну розкладку.
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Letizia

Цитата: Digamma
Цитата: TiziaЯкщо ще потрібно, зазирніть на лінк

Janko's Keyboard Generator
http://solair.eunet.yu/~janko/engdload.htm

Можна створювати свої файли kbd. Програма безплатна.

Власне, я це диво бачив. Проте з документації не зовсім зрозуміло наскільки коректно працюватиме така розкладка, бо вона є не зовсім автентичною. :) Власне, якщо в когось стоїть Win95/Win98, та є час і натхнення експерементувати, я можу зробити потрібну розкладку.

Можу Вас запевнити - все чудово працює. Я кілька років нею користувалася без найменших проблем (і досі маю на старому лептопі), поки не перейшла на ХР. Чіпляю тут свій файл для прикладу - розкладка моя трохи чудернацька, для загалу навряд чи підійде, але я саме до такої звикла. При потребі її можна взяти за основу - принаймні всі кириличні букви не доведеться тягти на місце, бо програма не дозволяє брати за основу вже готові майкрософтівські розкладки.

P.S. Не впевнена, що файл дочепиться!

Дійсно, чомусь не дочепився!
Бо в цьому житті поміж балетом і свободою завжди потрібно вибирати свободу, навіть якщо це чехословацький генерал.
Сергій Жадан "Anarchy in the Ukr"

Digamma

Цитата: TiziaМожу Вас запевнити - все чудово працює. Я кілька років нею користувалася без найменших проблем (і досі маю на старому лептопі), поки не перейшла на ХР.

Якщо вам потрібна якась "custom" розкладка під ХР, скажіть - я допоможу.

Цитата: TiziaДійсно, чомусь не дочепився!

Файл має бути ZIP-ом відповідного розміру.
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Letizia

Цитата: Digamma
Якщо вам потрібна якась "custom" розкладка під ХР, скажіть - я допоможу.

Дякую, вже маю. Перша річ, яку я роблю, коли переходжу на нову ОС - це шукаю можливості змінити клавіатуру. Поки що користуюся ParaWin for XP, майже без проблем, але вже маю також Microsoft Keyboard Layout Creator (Ви, мабуть, ним робили почеплені тут клавіатури) - рідне, певно, завжди краще. Але його спробую вже при переінсталяції Віндовз.

Цитировать
Файл має бути ZIP-ом відповідного розміру.
Дякую, зрозуміло. Що ж, спробую.
Бо в цьому житті поміж балетом і свободою завжди потрібно вибирати свободу, навіть якщо це чехословацький генерал.
Сергій Жадан "Anarchy in the Ukr"

adada

Цитата: Digamma- по-перше, не всі знають, що українську літеру Ґ можна ввести з клавіатури за допомогою комбінації клавіш  <AltGr + Г> (тобто <AltGr + U>), або, що те саме, <Ctrl + Alt + Г>
Чомусь це спрацювало в мене тільки в блокноті, а в Word не вийшло...
Цитата: Digamma
- по-друге, для введення апострофа маємо переходити на англійську розкладку, а потім знов повертатись до української, що є не зовсім зручним;
Не зовсім так!
У Word український апостроф викликається по Ctrl+(двічі  "Э").

Digamma

Цитата: adada
Цитата: Digamma- по-перше, не всі знають, що українську літеру Ґ можна ввести з клавіатури за допомогою комбінації клавіш  <AltGr + Г> (тобто <AltGr + U>), або, що те саме, <Ctrl + Alt + Г>
Чомусь це спрацювало в мене тільки в блокноті, а в Word не вийшло...
Все чудово працює - як у Windows у цілому, так і у Word зокрема.

Цитата: adada
Цитата: Digamma- по-друге, для введення апострофа маємо переходити на англійську розкладку, а потім знов повертатись до української, що є не зовсім зручним;
Не зовсім так!
У Word український апостроф викликається по Ctrl+(двічі  "Э").
Зовсім так. Мова йшла (якщо Ви звернули увагу) не про Word та його специфічні функції, а про Windows загалом та побудову української розкладки.
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Vertaler

Розкладка Тиції погана тим, що в ній немає цифр через яку-чию неуважність. Пропоную ще один варіант.

ё1234567890-=\
йцукенгшщзхъ
фывапролджэ
ячсмитьбю.

Ё!"№;%:?*()—+|
ЙЦУКЕНГШЩЗХЪ
ФЫВАПРОЛДЖЭ
ЯЧСМИТЬБЮ,

`~@#$‰^&·‹›_=–
...ЎўЄєҐґ?{}[]
Іі«»±Ёё,,,,,'
""''Її§<>/
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Letizia

Цитата: Vertaler van TekstenРозкладка Тиції погана тим, що в ній немає цифр через яку-чию неуважність.

Нема цифр не через неуважність, а тому що я для цифр завжди використовую Numeric Pad. Це дає зайві клавіші для інших знаків. Це така моя звичка (як і деякі інші особливості), нікому її не нав'язую. Я повісила цю клаву просто як зразок. Кожен може собі зробити таку, яку його ліва нога захоче.
Цитата: Vertaler van TekstenПропоную ще один варіант.

ё1234567890-=\
йцукенгшщзхъ
фывапролджэ
ячсмитьбю.
...
Тут тільки російська. А я в основному користуюсь українською.
Бо в цьому житті поміж балетом і свободою завжди потрібно вибирати свободу, навіть якщо це чехословацький генерал.
Сергій Жадан "Anarchy in the Ukr"

Vertaler

Цитата: TiziaТут тільки російська. А я в основному користуюсь українською.
Ну, може і так. А ось я так вважаю, що якщо вам не ліньки користувати для деяких символів шіфт або алт, то чому б не робити це з ІіЄєҐґЇї (і Ўў)?

А взагалі, ваша розкладка майже повністю збігаєтся з розкладкою друкарських машинок. 8-)

Ну й також хочу сказати, що сама нова версія моєї розкладки — на http://www.vertaler.newmail.ru/Kbdbul.kbd .
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Letizia

Цитата: Vertaler van TekstenА ось я так вважаю, що якщо вам не ліньки користувати для деяких символів шіфт або алт, то чому б не робити це з ІіЄєҐґЇї (і Ўў)?

Тому що символи, котрі на альті, рідше вживані, ніж ІіЄєҐґЇї, а я набираю сліпим методом і в основному українською. Російською пишу майже виключно лише на цей форум, тому специфічні російські літери мені менш важливі. Але російську розкладку теж маю свою. Причому моя українська клава, якщо Ви зауважили, має російські літери на альті, і відповідно російська клава має українські на альті - щоб легко можна було набрати одну-дві літери, не перемикаючи. Як бачите, я окопалася зі всіх боків 8-)

Цитата: Vertaler van TekstenА взагалі, ваша розкладка майже повністю збігаєтся з розкладкою друкарських машинок. 8-)
Touché :). Бо я сама походжу ще з допотопної доби друкарських машинок :_1_12
Бо в цьому житті поміж балетом і свободою завжди потрібно вибирати свободу, навіть якщо це чехословацький генерал.
Сергій Жадан "Anarchy in the Ukr"

Vertaler

Ну ось так. А мені простіше мати єдину розкладку для української, російської, білоруської та болгарської. 8-)
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Digamma

Цитата: Vertaler van TekstenА мені простіше мати єдину розкладку
Так і називається - Ъ? ;)
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Letizia

Цитата: Vertaler van TekstenНу ось так. А мені простіше мати єдину розкладку для української, російської, білоруської та болгарської. 8-)
Для того і існують такі програми - щоб кожен міг задовольнити свої іноді збочені (як у мене) уподобання і потреби :_1_12
Цитата: Digamma
Цитата: Vertaler van TekstenА мені простіше мати єдину розкладку
Так і називається - Ъ? ;)
:o
Бо в цьому житті поміж балетом і свободою завжди потрібно вибирати свободу, навіть якщо це чехословацький генерал.
Сергій Жадан "Anarchy in the Ukr"

Vertaler

Цитата: Digamma
Цитата: Vertaler van TekstenА мені простіше мати єдину розкладку
Так і називається - Ъ? ;)
:o
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Digamma

Цитата: Tizia
Цитата: Digamma
Цитата: Vertaler van TekstenА мені простіше мати єдину розкладку
Так і називається - Ъ? ;)
:o
Цитата: Vertaler van Teksten
Цитата: Digamma
Цитата: Vertaler van TekstenА мені простіше мати єдину розкладку
Так і називається - Ъ? ;)
:o
ЄР, панове, ЄР. :D
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

ria

Цитата: adadaDigamma написав:

- по-друге, для введення апострофа маємо переходити на англійську розкладку, а потім знов повертатись до української, що є не зовсім зручним;

Не зовсім так!
У Word український апостроф викликається по Ctrl+(двічі "Э").
Я зазвичай для апострофа використовую Alt+39 8-)
От лише в Міранді не спрацьовує :)

paul_kiss

Дякую за роскладку. Це те, що я давно робив за допомогою інших програм, але тепер все просто чудово.
В мене питання -- як саме робляться такі роскладки?

paul_kiss

ЦитироватьJanko's Keyboard Generator
http://solair.eunet.yu/~janko/engdload.htm
Сьогодні я створиў на цьому ґенераторі україно-російську розкладку під Ўін98. Все йде, все працює. Тільки шкода, що AltGr+Shift+‹літера› не підтримується, прога вимагає реєстрації... Але нічого, працювати можна.

PavelUSA

.
Звиняюсь за "москаль-мову"  ::)

Если на чужом компьютере оказался (Windows, Linux, Mac, "наладонник"/PDA,......), где читать кириллицу можно, а вот клавиатурных средств - чтобы писать - нету, то можно по-украински писать вот тут (под Оперой, Мозиллой/Firefox, IE) -
см. режим среди Стандартных раскладок:

...................... http://klava.ruswin.net

Да, конечно, так как AltGr = Ctrl+Alt нету в браузере, то букву Ґ пришлось на '+' назначить - '+' редко среди кириллического текста встречается, так что не страшно (кроем того, он на правой панели есть).

.
Хобби: кириллица вне России/СНГ на компьютерах и в Интернете

Vertaler

Цитата: PavelUSA от декабря  2, 2005, 05:00...то можно по-украински писать вот тут ...
...И опять же без апострофа и с Ё, да?  :eat:
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр