Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Словари (не только онлайн) чешско-русские, русско-чешские и прочие

Автор Erasmus, марта 23, 2010, 19:17

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.




Konopka

To je zajímavá pomůcka  :=. Ale, bohužel, jsou tam chyby - např. vokativ slova "soudce" je také "soudce", a ne "soudče" (to je nespisovně)..
Me man vičinav e Čar.




Donkey

Tlumočníci z češtiny na 26 jazyků Europy, kupil jsem v Ostravě, kdy byl jsem první ráz v Čechách. ;up:
V jednym 13 jazyků (Češi nejsou pověrčiví :P) z postkomunistickej Europy: od albanštiny po ukrajinštině.
V druhym 13 z jinych částí kontinentu: od angličtiny po turečtině.

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Konopka

Цитата: lehoslav от апреля 17, 2010, 16:54
?

Ále, není třeba to brát až tak vážně  :), já třeba jsem úplně pochopila, co měl Donkey na mysli. Jinak je samozřejmě rozdíl mezi slovem "Čechy" a "Česká republika", i když někteří obyvatelé Čech tomu moc nechtějí rozumět...
Me man vičinav e Čar.

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Konopka

A víte, že většina lidí to nemůže ani slyšet (hlavně ti starší)?  ;) Pravděpodobně proto, že dřív bylo "Československo", což bylo dostatečně dlouhé  :green:, "Česko" je moc krátké, a proto se asi nejvíc používá "Česká republika". I když - jak kdo  :???
Me man vičinav e Čar.



Donkey

Ok, teraz rozumím. Byl jsem na Slezsku i na Moravě, a v Čechach nikdy :yes:
Цитата: Konopka от апреля 17, 2010, 19:41
"Česko" je moc krátké, a proto se asi nejvíc používá "Česká republika". I když - jak kdo  :???
Ale to dlouho, každy ráz mluvit slovo "republika"... jasně že ne "království"  ;)
U nas to slovo téměř nepoužívají: Ukrajina zbyt dlouho byla "republikou" Sovětskeho svazu, teraz samostátné "země".

Konopka

Цитата: Donkey от апреля 17, 2010, 23:54
Ale to dlouho, každy ráz mluvit slovo "republika"... jasně že ne "království"  ;)
U nas to slovo téměř nepoužívají: Ukrajina zbyt dlouho byla "republikou" Sovětskeho svazu, teraz samostátné "země".
U nás se to bere trochu jinak  :). Slovo "republika" bylo dlouho symbolem svobody (hlavně za první republiky), potom se to stalo tak trochu zvykem. Navíc, ačkoliv v češtině má většina názvů evropských zemí (a i některé neevropské) příponu -sko, "Česko" zní tak trochu jako neologizmus.  :-\
Me man vičinav e Čar.

Lugat

Цитата: Konopka от марта 23, 2010, 21:30
To je zajímavá pomůcka  :=. Ale, bohužel, jsou tam chyby - např. vokativ slova "soudce" je také "soudce", a ne "soudče" (to je nespisovně)..
Mimochodem, co zajímavě, jestli stránku ušetřit, to ona pracuje samostatně, nezávisle od internetu. Jestliže odkrýt ji ve formě notesu možno uvidět skript, který můžeme opravit, pokud chceme.


Konopka

Me man vičinav e Čar.

Donkey

Konopko, a vy jako Moravanka co povíte o tom slovníku:
1. internetový moravsko-český slovník  ;)

ЦитироватьPtáte se, proč vůbec vzniknul? Tady je odpověď - hned z několika důvodů:

1. Ještě neexistuje.
2. Domluva mezi "Čecháčkem" a "Moravákem" je občas velmi obtížná.
3. Reakce oboch stran jsou značně rozdílné:
    a) "Moravák" musí neustále vysvětlovat
        co co znamená
    b) "Čecháček" se stále rozčiluje, že
        nečemu nerozumí
    c) "Čecháček" radši neposlouchá
    d) "Čechácek" zdrhne
4. Nekeří jedinci neustále opravují "Moraváka", i když je to úplně zbytečné.

Konopka

Co na to mám říci?  :D
Ale vzpomínám si, že jsem také jednou v Čechách slyšela nějaké slovo, kterému jsem vůbec nerozuměla. Bohužel jsem se nezeptala na jeho význam.  :what:

Цитироватьmoravsky lenoch - papír s linkami, který se
         vkládá do nelinkovaného sešitu, abyste psali rovně
:o To tedy vůbec nevím, jak se tomu říká v Čechách. Myslela jsem, že také "lenoch"... ;D
Me man vičinav e Čar.

Konopka

Ale ne, musejí to znát také. Je to běžné slovo.

lenoch

google
ЦитироватьPomůcky pro 1. stupeň | ZŠ 31
sešit notový. 1. čtvrtka A3. 10. čtvrtka A4. 30. linkovaný poznámkový blok A4. 1 . barevné papíry. 1. podložka A4 (lenoch). 1. pastelky. 1. voskové barvy ...
www.zs31.plzen-edu.cz/skolni.../pomucky-pro-1-stupen.aspx

No, jestli se to používá i v Plzni, tak to asi nebude jen moravský výraz.  :)
Me man vičinav e Čar.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр