Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Рукописные буквы

Автор Квас, апреля 17, 2009, 14:25

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Квас

Давно интересовал вопрос, как у поляков принято писать от руки буквы алфавита. Когда начинал учить язык, что-то не понравилось, как выглядят многие слова (например, czy), если "z" писать как русскую "з". Стал писать "z" как в печатном варианте. Тогда и "r" пришлось писать как печатную, потому что если как русскую "ч", то путалась с "z". :donno: А ещё беда с l - ł - t...

Буду благодарен за пояснения по поводу названных букв, а если ещё и на картинке можно посмотреть - так вообще замечательно было бы.
Пишите письма! :)

Pinia

Na początek proszę przyjrzeć się temu rysunkowi. Nie ma wszystkich liter, ale na razie nie mam pod ręką skanera.   :)


All people smile in the same language!

Pinia

All people smile in the same language!

Квас

Bardzo dziękuję!

Zdziwiłem się: Polacy piszą w ogóle w inny sposób, niż przypuszczałem. :) Uważałem, że litery b, l, k mają więcej pętle. Litera ł jakoś dziwnie wygląda.

W tych dwóch wersjach litery f, g, s, y pisze się nieco róźnie, ale to chyba zależy od zwyczaju.

Chętnie zobaczyłem rysunki. Wprawdzie pani mi bardzo pomogła!
Пишите письма! :)

Pinia

Literę "s" mozna pisać na dwa sposoby. teraz częściej spotyka się wersję zbliżoną do drukowanej.
Duże litery "S, F, Ł" też pisze się różnie. Nie znalazłam jednak na razie przykładu. W tym przypadku musze napisać sama i zeskanować.
All people smile in the same language!

Квас

Цитата: Pinia от апреля 18, 2009, 07:45W tym przypadku musze napisać sama i zeskanować.

Если нет сканера, то может, просто мышкой в Paint'е? Nie wypada mi pani trudzić.

Zwróciłem uwagę, że na trzecim rysunku ("Dzieci jadą do lasu...") nie łączy się liter. To chyba dlatego, że napisano je na oddzielnych kartkach. Ale może rzeczywiście Polacy mają tendencję liter nie łączyć?
Пишите письма! :)

Pinia

Litery się łączy. To przykład pomocy dydaktycznych do szkoły. Napiszę w Paincie.
All people smile in the same language!

Pinia

Może nieudolnie, ale spróbowałam zapisać starsze formy liter.
To pisane duże Ł, F i T. Starsze pokolenie jeszcze tak je zapisuje.
All people smile in the same language!

Квас

Bardzo dziękuję, Pinio. Pani mi przecież natchnąła do powtarzania polszczyzny; teraz gdy będę wypisywać słowa, będę spokojny, że użyję prawidłowe litery. :)
Пишите письма! :)

Pinia

All people smile in the same language!

Ayk


hurufu

Często widzę litery "i" i "j" z kółkiem zamiast kropki.
Jeden z moich wykładowców zapisywał "d" jako "∂".

Pinia

All people smile in the same language!

lehoslav

Цитата: hurufu от февраля  9, 2011, 20:23
Często widzę litery "i" i "j" z kółkiem zamiast kropki.
Моя мать так пишет например. Это типа украшение, как заметила Pinia.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

Отак пишу, хотя по-польску пишу не часто, ой не часто...

Djnjsad'lk;alsdfjg;
adsfgdg
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

słowotwórstwie?
słowotwórstwo — словообразование :)

Последнее предложение что-то не понимаю.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

Цитата: lehoslav от февраля 12, 2011, 19:19
słowotwórstwie?
słowotwórstwo — словообразование :)

Последнее предложение что-то не понимаю.
В словотворстве забыл зачеркнуть последнюю T

Последнее предложение имелось ввиду "Вроде все буквы обозначены?"
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Цитата: Искандер от февраля 12, 2011, 19:26
В словотворстве забыл зачеркнуть последнюю T

Да я имею в виду, что слово-то не подходит :)


Цитата: Искандер от февраля 12, 2011, 19:26
Последнее предложение имелось ввиду "Вроде все буквы обозначены?"

Гм...предлагаю что-то вроде "chyba użyłem wszystkich liter"? Ваша версия совсем непонятна.

Nawet - даже
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

Цитата: lehoslav от февраля 12, 2011, 19:40
Да я имею в виду, что слово-то не подходит :)
ну вам виднее, впрочем одобренный кошерный пл.вики текст

Цитата: lehoslav от февраля 12, 2011, 19:40
Nawet - даже
а почему я всегда мяхкую в там произношу?
Может белоруска подсуропила?
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Pinia

Mój ojciec czasami zapisuje "z" tak jak Iskander. Co ciekawe - rosyjskiego się nie uczył.  :yes:
Ale kaligrafii owszem, uczył się.  :yes:
All people smile in the same language!

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Pinia

All people smile in the same language!

Pinia

All people smile in the same language!

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр