Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Vorbim limba română

Автор faelgar, марта 6, 2009, 21:08

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Marius

Iată am găsit-o, mi se păre că am dat greş... 5 milioane de vizualizări tot nu-i rău deloc...

Marius

Atenţie la ultimul cuvânt din cântec, pentru toţi "binevoitorii" poporului în care m-am născut.

Marius

Smith, aş vrea să-ţi expui părerea ta privitor la etnogeneza românilor şi procesul de formare a limbii lor. Privind câteva din mesajele tale, mi-am făcut impresia că ai petrecut ceva timp bun studiind diferite limbi şi ceva literatură. Eu când citesc istoricii români nu pot să nu observ că mai sunt multe semne de întrebare, iar politica a fost dintotdeauna implicată în această chestie, începând cu izvoarele mai vechi şi terminând cu timpul de faţă.

smith371

Цитата: Marius от декабря 15, 2013, 16:09
Smith, aş vrea să-ţi expui părerea ta privitor la etnogeneza românilor şi procesul de formare a limbii lor.

Nici o politica, numai stiinta! - va sfatuiesc cartile: Istoria limbii romane, Galati, 2008 si alte carti cu asemenea denumire...

Stiem precis ca limba romana provine din limba latina - acest fapt este evident. dar unele cuvinte provin din limba daca care il consider ca era foarte apropiata de limba paleoalbaneza.
Alii! Ke ua ngerang? Ak outkeu er kau el me er a bliongel el kirel a tekoi er a Belau! Sulang.

Подвергал, подвергаю и буду подвергать сомнению классификацию любых языков, описания которых нет в свободном доступе!

Злостный оверквотер, оверкиллер и... просто злостный.

smith371

Alii! Ke ua ngerang? Ak outkeu er kau el me er a bliongel el kirel a tekoi er a Belau! Sulang.

Подвергал, подвергаю и буду подвергать сомнению классификацию любых языков, описания которых нет в свободном доступе!

Злостный оверквотер, оверкиллер и... просто злостный.

Marius

Din istoricii români am trecut prin Haşdău, Philipide, şi alţii, dar parcă mai simt nişte lacune. Acum am la dispoziţie o colecţie destul de completă de texte în greacă şi latină alături cu traducerea lor în română în patru volume, de exemplu. Dar capu-i plin acum la mine şi mi-i puţin dificil să găsesc timpul necesar ca să trec prin ele.

smith371

Alii! Ke ua ngerang? Ak outkeu er kau el me er a bliongel el kirel a tekoi er a Belau! Sulang.

Подвергал, подвергаю и буду подвергать сомнению классификацию любых языков, описания которых нет в свободном доступе!

Злостный оверквотер, оверкиллер и... просто злостный.

Marius

Цитата: smith371 от декабря 15, 2013, 19:08
Ma interesez mai mare cu istoria limbii romane...
Offtop
Mă interesez mai mult de istoria limbii române...
Clar, mulţumesc de răspunsuri.


Marius


Marius

Apropo, am început câteoleacă să învăţ latina, mi se pare destul de interesantă, multe cuvinte le recunosc deja din română şi engleză, rămâne să mă obişnuiesc cu şi să reţin cazurile de conjugare a substantivelor.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр