Перевод: РУССКИЙ ⇔ УЗБЕКСКИЙ язык (часть 1)

Автор Ledi, декабря 12, 2008, 03:03

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

heckfy

Санамгина, каламгина.

Что означает это аффикс -гина?
Санамгина - моя красотка?

Каламгина?

Удеге

Да. Уменьшительно-ласкателно.
Этот -гина у нас везде поспел.
Санамгина - красотка.
Яхшигина - хорошенько.
Қошлари қаламгина.. - брови нарисованные будто карандашом. А как в русском отобразить ум.ласк. в этом случае хз.
Шу билангина.. - только с
итд.
Скачайте из "турклиба"  - "Языки мира. Тюркские языки." Там вкратце обо всем.

Anuta18

<пусть эта картинка тебе обо мне напоминает,она многое значит для меня>

Удеге

Цитата: Anuta18 от мая 29, 2012, 13:43
<пусть эта картинка тебе обо мне напоминает,она многое значит для меня>
*Шу сурат сенга мени эслатиб турсин. Унинг менга аҳамияти катта.*

Anuta18


irinairina

SIZ MENI ULGAN DEMANG.
ORANGIZDA YASHARMAN.
KAPALAK TIMSOLIDA.
XONANGIZDA YASHARMAN.

DUNYO TASHVISHIDAN XOLI.
XALOVATDA YASHARMAN.
FARZANTLAR AYTIB YURAR.
SALOVATDA YASHARMAN.

UGIL-QIZLARIM KUZLARI.
QOSHLARIDA YASHARMAN.
MENI ESLAB KUZDAN OQAR YOSHLARIDA YASHARMAN.

YULDUZLAR MASKANIDA.
TEVALARDA YASHARMAN.
EKIB KETGAN BOGIMDAGI.
MEVALARDA YASHARMAN.

DUSTLAR TILIDAN TUSHMAS.
SUZLARIDA YASHAYMAN.
XOVLIMIZDA QOTIB QOLGAN.
IZLARIMDA YASHAYMAN.

BOLALIK DAVRIM UTGAN.
YERLARIMDA YASHAYMAN.
SIZLARGA BERIB KETGAN.
SHERLARIMDA YASHAYMAN.

XOVLIMIZDA YONIB TURAR.
CHIROQLARDA YASHAYMAN.

CHAQIRSANGIZ KELOLMASMAN.
IROQLARDA YASHARMAN.
SIZ MENI ULGAN DEMANG.
ARSH ALODA YASHARMAN.

SIZLARNI KURIB DOIM.
SAMOLARDA YASHAYMAN...

Versuchung7

Асали жоним севаман сени дойим кайерда булсангхам сог булгин дойим жоним сен хар кун иш билан банд булганинг учун сенга омад тилаб кумакдош була йин жоним севаман ?

Versuchung7

Человек ответ ждет, а я вопроса не пойму...

Anuta18

<истосковалась я совсем по тебе,скорей бы уже наступил день нашей встречи.просто без лишних слов обнять тебя крепко и не отпускать никуда,но только лишь во сне мы вместе,только там нет никаких запретов,ограничений во времени,есть только ты и я.Люблю тебя от всего сердца и никакое расстояние нас не разлучит навсегда>

irinairina

открытый каналба линый данниёта надарор хичкай!!

Удеге

Цитата: Versuchung7 от мая 29, 2012, 17:50
Асали жоним севаман сени дойим кайерда булсангхам сог булгин дойим жоним сен хар кун иш билан банд булганинг учун сенга омад тилаб кумакдош була йин жоним севаман ?
*Душа моя сладкая, люблю тебя всегда, где бы ты ни была. Будь здорова всегда, джаным. Поскольку ты ежедневно занята на работе, хочется быть тебе подмогой, с пожеланием удачи, джаным, люблю.*
Вопроса тут нет. Он, видимо нечаянно коснулся кнопки. Тут предложение помощи, просится опосредованно к вам то бишь. Вот и ждет ответа.

Удеге

Цитата: Anuta18 от мая 29, 2012, 21:15
<истосковалась я совсем по тебе,скорей бы уже наступил день нашей встречи.просто без лишних слов обнять тебя крепко и не отпускать никуда,но только лишь во сне мы вместе,только там нет никаких запретов,ограничений во времени,есть только ты и я.Люблю тебя от всего сердца и никакое расстояние нас не разлучит навсегда>
*Жуда соғиндим сени, тезроқ учрашув кунимиз келсаю, беҳуда гап-сўзсиз сени қаттиқ қучоқлаб, ҳеч қаёққа қўйвормасам. Фақат тушларда биз биргамиз. Фақат ўша жойда ҳеч қандай тақиқлар, ҳеч қандай вақтни чеклашлар йўқ, сен ва мен бормиз холос. Сени чин юракдан севаман ва ҳеч қандай масофалар бизни доимий айрилиққа сололмайди.*

Anuta18

<жонгинам ман сани шунчалар согинияпманки буни хато хайолнга хам сигдиролмайсан сани жуда жуда кургим келяпти сансиз манга хайот йук асалим биласанми ман нима учун санга сани севаман демайман агар шунока десам зерикаман кейин йегйламасам булмайди ишонасанми шакарим узим качон сан билан гаплашсам кечкурунлари уйким келмайди зерикиб кетяапман санга шунока урганим колибманки как нанамлардай лублу тебя дарагая санам манг йозгин хупми сани нозик куларингни йузларингни унутмайман айникса кулишларини жуда яхши кураман куйончам.>

Удеге

Цитата: Anuta18 от мая 29, 2012, 22:29
<жонгинам ман сани шунчалар согинияпманки буни хато хайолнга хам сигдиролмайсан сани жуда жуда кургим келяпти сансиз манга хайот йук асалим биласанми ман нима учун санга сани севаман демайман агар шунока десам зерикаман кейин йегйламасам булмайди ишонасанми шакарим узим качон сан билан гаплашсам кечкурунлари уйким келмайди зерикиб кетяапман санга шунока урганим колибманки как нанамлардай лублу тебя дарагая санам манг йозгин хупми сани нозик куларингни йузларингни унутмайман айникса кулишларини жуда яхши кураман куйончам.>
*Джонгинам, я та́к по тебе тоскую, что ты не можешь представить себе. Очень-очень хочется увидеть тебя. Без тебя мне нет жизни. Асалим, знаешь, почему я не скажу тебе, что люблю тебя. Потому что если скажу так, заскучаю, потом нельзя будет не поплакать.. Веришь ли, шакарим, когда бы с тобой ни поговорил, ночью (уже) не спится, скука начинается, я та́к привык к тебе.Как маму лублу тебя, дорогая  санам. Пиши мне, хорошо? Твои нежные руки, лицо твое не забываются, особенно, как ты смеешься. Очень люблю, зайка моя!*

Он пишет "унутмайман" – не забуду, но по контексту понятно, что имеется в виду – не забываю, не забываются, все время в памяти. Нелады с родными глаголами у него.

heckfy

Цитата: Удеге от мая 29, 2012, 22:18
Цитата: Versuchung7 от мая 29, 2012, 17:50
Асали жоним севаман сени дойим кайерда булсангхам сог булгин дойим жоним сен хар кун иш билан банд булганинг учун сенга омад тилаб кумакдош була йин жоним севаман ?
"Булайин". А эта какая форма глагола?

Удеге

Цитата: heckfy от мая 29, 2012, 22:56
А эта какая форма глагола
Offtop
Повелительно - желательное наклонение обозначает
волеизъявление говорящего. Основа любого глагола равна форме
повелительного наклонения II лица единственного числа. Глагол в
повелительно-желательном наклонении спрягается следующим
образом:
Birlik                                                     Ko'plik
I- shaxs ayt+ay                                     ayt+aylik
II- shaxs ayt                                          ayt+ing
III- shaxs ayt+sin                                  ayt+sin(lar)

Горчица

Очень срочно надо,переведите,пожалуйста:сиз айтасиз-у мен йук дермидим,албатта тайерлаймиз. Спасибо1

Удеге

Цитата: Горчица от мая 30, 2012, 10:45
сиз айтасиз-у мен йук дермидим,албатта тайерлаймиз.
*Неужели я скажу "нет", коль Вы говорите(просите). Конечно, подготовим.*
Если речь о блюде - "...приготовим".
По смыслу.

Горчица

Спасибо,Удеге! А как сказать:Вы всегда меня спасаете.

Удеге

Цитата: Горчица от мая 30, 2012, 11:04
Вы всегда меня спасаете
1.*Сиз доим мени қутқаряпсиз.*
2.*Сиздан менга доим катта ёрдам бўляпти. Раҳмат!* >>От Вас мне всегда большая помощь бывает. Спасибо!
Фраза "вы меня всегда спасаете" будет понята буквально. Вы же употребляете "спасать" в переносном смысле - выручаете итд. Используйте вторую фразу.

kanishka

Цитата: irinairina от мая 29, 2012, 22:11
открытый каналба линый данниёта надарор хичкай!!

Шаартуз?
Мефиристам ман саломамро ба ту, гулрӯ писар,
Шердил хизмат бикун ту дар диёри пурсамар.
Синаатро баҳри ҳифзи ин ватан бинмо сипар,
Навниҳоли боғи Ленин, қаҳрамонҷони падар!

Ба ҷамъият ту ёру ҳам қаринй, Ниҳоли бўстони Сталинй.
Аҷаб зебо ки ман колҳоз, ту аскар, Ба мо Сталин аст ғамхору раҳбар.

Горчица

Удеге,Вы тоже всегда выручаете,катта рахмат! Еще,если можно:бу ишларим рахмат айтишга арзимайдику. Спасибо!

Удеге

Цитата: Горчица от мая 30, 2012, 12:32
бу ишларим рахмат айтишга арзимайдику.
*Эти мои дела не стоят же того, чтоб говорить спасибо (благодарить)* <= Присоединяюсь к.

Versuchung7

Чем же ты можешь мне помочь? Ты и так помогаешь мне... И радуешь каждый день своими звонками... Не хватает только тебя рядом... Как всегда... И так будет, пока мы будем встречаться. По другому???... Расстаться, и, попробовать забыть друг о друге... Других вариантов нет!!!

Удеге

Цитата: Versuchung7 от мая 30, 2012, 12:50
Чем же ты можешь мне помочь? Ты и так помогаешь мне... И радуешь каждый день своими звонками... Не хватает только тебя рядом... Как всегда... И так будет, пока мы будем встречаться. По другому???... Расстаться, и, попробовать забыть друг о друге... Других вариантов нет!!!
*Сен не билан ҳам менга ёрдам беришинг мумкин экан? Сен шундай ҳам менга ёрдам кўрсатяпсан... Яна ҳар кун хурсанд қиляпсан қўнғироқларинг билан... Фақат ёнимда йўқлигинг билиниб турибди... Ҳар доимгидек... Биз учрашиб юраверсак, шундай бўлаверади. Бошқачасига???... Ажрашиб, бир биримизни унутишга ҳаракат қилиб кўрайликми...  Бошқа  йўллари йўқ!!!*
:what: Ааа.. то було игрища - с... :o