Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Нацыянальная самасьвядомасьць.

Автор Jurek7, апреля 10, 2008, 11:16

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Jurek7

Дабрыдзень.

Сам я, пані ды панове, з Казахстану (Астана).

Вось кажуць, што беларусы ня маюць нацыянальнае самасьвядомасьці.

Ніколі й ніхто ня скажа, што украінцы, напрыклад, яе ня маюць, ці рускія (пра палякаў і гаварыць ня трэба), а вось пра беларусаў такое заўжды гавораць.

Чаму?! У чым справа?!

ou77

Беларусы ніколі ня баролись за незалежнасць, і вельми багата беларусав гавараць па-рускі.

ou77

(я не кажу што у беларусав няма нацыянальнай свядомасці)

rocker

Цитата: ou77 от апреля 10, 2008, 11:21
Беларусы ніколі ня баролись за незалежнасць, і вельми багата беларусав гавараць па-рускі.

Даруйте,що писатиму по-укранськи.

Білоруси ніколи не боролися за незалежнісь? Хто Вам таке збрехав!!! Вам щось відомо про Білоруську Народню Республіку,яку,до речі,було визнано УНР та й не тільки...Вважаєте,що здалася без бою? Помиляєтеся!
Для початку:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Слуцкое_восстание
http://www.n-europe.eu/content/index.php?p=1563

А те,що зараз багато білорусів розмовляють по-російськи,ще ні про що не говорить .З часом все стане на своє місце.Живе Білорусь!!!

ROCK ON!
One thing I can tell you is you got to be free...(John)

rocker

Цитата: Jurek7 от апреля 10, 2008, 11:16
Дабрыдзень.

Сам я, пані ды панове, з Казахстану (Астана).

Вось кажуць, што беларусы ня маюць нацыянальнае самасьвядомасьці.

Ніколі й ніхто ня скажа, што украінцы, напрыклад, яе ня маюць, ці рускія (пра палякаў і гаварыць ня трэба), а вось пра беларусаў такое заўжды гавораць.

Чаму?! У чым справа?!

Те,що Ви,живучи на чужині,розмовляєте по-білоруськи та вважаєте себе за білоруса,якраз і спростовує твердження про те,нібито білоруси не мають національної самосвідомості.Справді,совдепія,а зараз москволюб з яскраво вираженими плебейськими звичками Лука,докладали та докладають зусиль для того,щоб зникла назавжди білоруська мова.Але ситуація мусить змінитися,ще розквітне така мила моєму серцю білоруська мова!

ROCK ON!
One thing I can tell you is you got to be free...(John)

Jurek7

Дзякуй, напэўна, тым, хто зразумеў.

Сапраўды шмат беларусаў гавораць расейскаю моваю, я гэта добра ведаю.., але скажыце, калі ласка, хто гэтыя людцы менавіта, хто? Дзе яны жывуць і чаму, жывучы ў сваёй роднай краіне, павінны размаўляць расейскай мовай?

Тут можна ўзяць прыклад з суседней Украіны.

Вось як вы, шаноўныя, ўважаеце, калі б ув Ўкраіне было дзьве дзяржаўныя мовы (расейская і украінская), якою моваю бы размаўлялі ўсходнія украінцы?
Дый цяпер і наогул яшчэ доўга гэтая тэма непакоіцьме ўсходніх украінцаў.

Дзеля чаго я аб гэтым гавару?

Ды ўсё дзеля таго штоб зразумела стала, што ня можна быць расейскай мове у такім стане, бо няма рацыі...

Аб працягласьці існаваньня расейскай у Беларусі ці Ўкраіне гаварыць ня буду, хачу толькі сказаць, што падобнасьць моваў ня дасьць добрага канца, бо адна з іх у любым выпадку будзе галоўнай, а другая - мовай вёсцы, ці простага народу...

Вам вырашаць...

ou77

Не нам вырашаць, а вам беларусам. Але маю думку, што беларусы останутся беларусамі нават калі усе будуць гаварыць па-рускі


Jurek7

Калі Вы ня ведаеце, што Вялікае Князьства Літоўскае наогул і ёсьць Беларусь, то я проста маўчу...

Да рэчы, "няма мовы, няма і народу". Такі лёзунг існуе ў Казахстане...

Чайник777

Цитата: Jurek7 от апреля 10, 2008, 17:24
Калі Вы ня ведаеце, што Вялікае Князьства Літоўскае наогул і ёсьць Беларусь, то я проста маўчу...
А Литва? А украинские земли?
DAZU brauchte Hitler 12 Jahre Zeit.

Iskandar

Цитата: "Jurek7" от
Калі Вы ня ведаеце, што Вялікае Князьства Літоўскае наогул і ёсьць Беларусь, то я проста маўчу...

Население русское, верхушка (основатели) - из вовремя подсуетившегося языческого неславянского народа, вскоре с потрохами ополячившаяся и передавшая оттяпанный кусок Руси полякам. Вот такое "белорусское" государство...

Можно сколько угодно рисовать карты и испытывать исторические иллюзии, однако świadomosć этим не подымешь.

Чтобы язык был живым, надо чтобы он был нужным. Чтобы он был нужным, надо чтобы он был удобным. Это достигается
а) существованием богатой традиции и разнообразием жанрового применения этого языка
б) непрерывностью этой традиции

Все. Никакими насильственными методами (а в их можно включить и "свядомое" мудрствование) ничего не решить. Без многовековой базы никакого нужного людям языка не получится, никто не будет стремиться использовать его в практических целях, переводить на него и т.д.

Так, например, в Афганистане дари был и всегда останется персидским языком, за плечами которого тысячелетняя литература. А пашто как был племенным языком со скудной литературой, так и остается пока таковым.

Политическая ситуация может подтолкнуть развитие традиции, но опять же все это вырабатывается веками. Тысячу лет тюрки в Средней Азии. Только пятьсот лет назад появились достойные опыты творчества на тюркском (чагатайский Навои). И только по сути при советской власти узбекский язык стал доминировать над фарси.

Беларуси не повезло в том смысле, что она по сути формировалась по "остаточному принципу". Народонаселение никакого "отдельного" самосознания не проявляло, никакой самостоятельной политической жизни не вело (в отличие от украинцев с их казатчиной и Гетманщиной хотя бы, а в ВКЛ, столь любимом задним числом "свядомыми", активный слой быстренько ополячился). размытость этнографических  границ белорусов (других никогда не было). Засилие языков с мощной традицией - польского и потом русского. Собственной литературы - зачатки. С такими показателями далеко не уедешь... :(

Нет базы, нет свядомости...

Jurek7

Я бы папрасіў Вас трымаць свае глумныя мысьлі пры сабе!

Беларусь зараз ёсьць незалежнай краінай! Чаму мы мусім мець другай дзяржаўнай моваю расейскую? Дзе сэнс? Справа ў гэтым. Дзе сэнс?!
Дайце адказ!

Пане Іскандар, да рэчы, у ВКЛ дзяржаўнаю моваю была старабеларуская, калі Вы ня ведаеце, а вось пасьля Уніі, напэўна, пачаліся усялякія польскія "цуды" з моваю. Я не хачу адразу вінаваціць палякаў, але, усё адно, яны нам шмат ліхога зрабілі. А потым маскалік прыйшоў...

Што зробіш з тым, што беларусы занадта талерантны народ?!

Але дзівосна тое, што цяперака вы яшчэ й вінаваціце нас, гэта, напэўна, зрабіць ямчэй, бо "сіла ё, а розуму ня трэба"...

Зараз Беларусь - незалежная краіна і я мяркую, што яна павінна, яна мусіць мець адзіную дзяржаўную мову - беларускую.., гэта будзе добрым пачаткам адраджэньня Беларусі.

Jurek7

Цитата: Чайник777 от апреля 10, 2008, 21:07
Цитата: Jurek7 от апреля 10, 2008, 17:24
Калі Вы ня ведаеце, што Вялікае Князьства Літоўскае наогул і ёсьць Беларусь, то я проста маўчу...
А Литва? А украинские земли?

Зразумела. Я меў на увазе тэрэны Беларусі. Кіеў, напэўна, меў сваю мову, а пра жмудоў не хачу гаварыць, яны ня нашы браты. Памятайце, што Літвіны - гэта беларусы, а жмуды ды чудцы - не.

Чайник777

Цитата: Jurek7 от апреля 11, 2008, 06:53
Зразумела. Кіеў, напэўна, меў сваю мову, а пра жмудоў не хачу гаварыць, яны ня нашы браты. Помятайце, што Літвіны - гэта беларусы, а жмуды ды чудцы - не.
Если строить своё "самосознание" на искажении истории, далеко не уедешь...
DAZU brauchte Hitler 12 Jahre Zeit.

Jurek7

Цитата: Чайник777 от апреля 11, 2008, 06:55
Цитата: Jurek7 от апреля 11, 2008, 06:53
Зразумела. Кіеў, напэўна, меў сваю мову, а пра жмудоў не хачу гаварыць, яны ня нашы браты. Помятайце, што Літвіны - гэта беларусы, а жмуды ды чудцы - не.
Если строить своё "самосознание" на искажении истории, далеко не уедешь...

Ці Вы хочаце са мной паспрачацца?

Мая Вам парада - ня трэба...

Iskandar

Цитата: "Jurek7" от
Я бы папрасіў Вас трымаць свае глумныя мысьлі пры сабе!

Ничего глумного, наоборот, я всегда симпатизировал беларусам, а форум на то и форум, чтобы мысли излагать (извините, что не по-белорусски, у меня получится с ошибками и смешно, могу украинскою, но кому это здесь трэба?)

Цитата: "Jurek7" от
Беларусь зараз ёсьць незалежнай краінай! Чаму мы мусім мець другай дзяржаўнай моваю расейскую? Дзе сэнс? Справа ў гэтым. Дзе сэнс?!
Дайце адказ!

Собственно, я уже его дал выше. Sprawa i sens в том, что язык - такая штука, которая не считается с мнением людей и с общественными институтами (в том числе с незалежностями) коррелирует весьма своеобразно и с большими задержками, по сути "смотря" на них свысока. Чтобы язык был популярным, нужны века, предпосылки и условия. Чего у белорусов не было и сейчас не особо заметно.

Цитата: "Jurek7" от
да рэчы, у ВКЛ дзяржаўнаю моваю была старабеларуская, калі Вы ня ведаеце

Да все я ведаю. В государстве Тимуридов, где доминировали тюрки, государственным был фарси. Что это доказывает?
Do rzeczy, традиция этого языка заглохла (благодаря ляхам, а не москалям) в прежние века и теперешний белорусский создавался "с нуля" из народных говоров. Отсюда, как я говорил, и проблемы.

Цитата: "Jurek7" от
Але дзівосна тое, што цяперака вы яшчэ й вінаваціце нас, гэта, напэўна, зрабіць ямчэй, бо "сіла ё, а розуму ня трэба"...

Зараз Беларусь - незалежная краіна і я мяркую, што яна павінна, яна мусіць мець адзіную дзяржаўную мову - беларускую.., гэта будзе добрым пачаткам адраджэньня Беларусі.

Не обвиняю я никого, а говорю реальное положение вещей. Введение единой державной мовы само по себе ни к чему не приведет.

Jurek7

Цитата: Iskandar от апреля 11, 2008, 07:36
Ничего глумного, наоборот, я всегда симпатизировал беларусам, а форум на то и форум, чтобы мысли излагать (извините, что не по-белорусски, у меня получится с ошибками и смешно, могу украинскою, но кому это здесь трэба?)

Алеж Вы гаворыце так, быццам нічога ня можаце зразумець.
Ё праблема, але хочацца каб не было, вось...
Нам трэба старацца, а Вы прапануеце проста сядзець дый у неба глядзець, так?...

ЦитироватьSprawa i sens в том, что язык - такая штука, которая не считается с мнением людей и с общественными институтами (в том числе с незалежностями) коррелирует весьма своеобразно и с большими задержками, по сути "смотря" на них свысока. Чтобы язык был популярным, нужны века, предпосылки и условия. Чего у белорусов не было и сейчас не особо заметно.

А ўсё таму, што людзей не цікавіць вучыцца роднай мове, калі ёсьць "всем понятный язык". Ангельскую вучаць, а сваю - зацяжка...  :(

Цитировать... традиция этого языка заглохла (благодаря ляхам, а не москалям) в прежние века и теперешний белорусский создавался "с нуля" из народных говоров. Отсюда, как я говорил, и проблемы.

Зьехалі з глузду?!!!!

А якою моваю зараз размаўляюць у Беларусі?! Польскаю? Ды не.
Расейскаю.

ЦитироватьНе обвиняю я никого, а говорю реальное положение вещей. Введение единой державной мовы само по себе ни к чему не приведет.

Ды што Вы?! Трэба час. Трэба жаданьне. Трэба самасьвядомасьць.


Jurek7

Тым, хто ня хоча верыць у сьветлую будучыню Беларусі, прапаную послухаць вось гэтую песьню:

http://tutmus.narod.ru/mp3/40.mp3

Слухайце вельмі ўважліва, каб потым не сказаць "плохо знаю белорусский".

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Jurek7

Цитата: andrewsiak от апреля 15, 2008, 17:18
Менавіта з іскандарам спрачацца ня раю. Дурна праца.

У сэньсе?
Я й не зьбіраюся.., я проста праўду кажу.

Lugat

Цитата: Jurek7 от апреля 10, 2008, 14:22
Вось як вы, шаноўныя, ўважаеце, калі б ув Ўкраіне было дзьве дзяржаўныя мовы (расейская і украінская), якою моваю бы размаўлялі ўсходнія украінцы?
Дый цяпер і наогул яшчэ доўга гэтая тэма непакоіцьме ўсходніх украінцаў.

Цалкам згодзен з Вамі, спадар Jurek.
Сапраўды, мова ёсць такім жа атрыбутам дзяржавы як дзяржаўны сцяг, герб, гімн, прэзідэнт дзяржавы і гэтак далей.
Не можа быць у краіне двух прэзідэнтаў - рускага і беларускага, або двух дзяржаўных сцягоў. Не можа быць таксама ў войскі двух моў камандавання, інакш будзе так, калі камандзір загадае, а падпарадкаваны скажа: "Не разумею".
Хай будзе шмат моў у краіне, хай яны вольна развіваюцца, хай прыязджаюць замежныя спецыялісты і выкладаюць сваю мову, нарэшце, хай нават у побыце народ размаўляе як яму заўгодна, але дзяржаўная мова павінна быць толькі адна, быўшы гарантам існавання нацыі.




piton

Jurek7, если вас интересовало чужое мнение, то явно ошиблись с выбором раздела.
Здесь кроме заклинаний все равно ничего не услышите.
W

Jurek7


piton

Цитата: "Jurek7" от
Ну я жа прыйшоў сюды з вамі парадзіцца...

Так не получится. Вы меня провоцируете на нарушение Правил. :). Грешен я.
Собственно, этот раздел и есть моделью вашего "мономовного" (моветонного) государства.
Нашему общению мешает не отсутствие взаимопонимания (хотя на белорусском я не прочел ни одной книжки), а закон.
В форуме это не так важно. Не нравится - не пиши, а если написал, то удалить всегда можно. А вот когда государство предписывает, на каком языке общаться, тут уж не до шуток будет.
W

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр