Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Slovenščina

Автор Akella, сентября 25, 2004, 21:18

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

Sladkorček

Po slovensko bi bilo kar "tristo". ;--)

Upati:

upati -am nedov.

1. biti v duševnem stanju, ko se vidi
možnost za rešitev iz težkega položaja.

2. z odvisnim ali glavnim stavkom izraža
nepopolno prepričanost o čem
zaželenem.

3. v prislovni rabi izraža pritrditev s
pridržkom: bodo prišli? Upamo; bo
ostal? Upam da / to ve vsak otrok.

4. star. dati na upanje: rajši mu ga je
podaril, kot da bi mu ga upal; krčmar mu
ni hotel več upati

• star. temu človeku ni upati zaupati; ni
upati na izboljšanje vremena izboljšanja
vremena skoraj gotovo ne bo; upati na
koga, v koga zanašati se na njegovo
pomoč; dokler živimo, upamo


Uporabila sem SSKJ. Drugače pa mislim, da obe besedi, češka in slovenska, imata isti pomen, nisem pa prepričana, ker češčino imam na univerzi od jutri naprej in to bodo prve vaje zame. 8-)
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Жертва сатрапа


Sladkorček

Imam, ampak ni ne vem kako dober, večinoma ga sploh ne uporabljam (imam tisto žepno različico Olge Plotnikove in Jožeta Severja), ker večinoma razumem, kaj pomenijo besede, če pa ne, pogledam v Slovarju slovenskega knjižnega jezika ali kakšnem drugem. Zna pa biti dober za začetnike, ko se učiš najpreprostejših besed itd. Meni osebno je bolj všeč ukvarjanje s slovenščino tako rekoč "od znotraj" ... :yes:

Tukaj pa je povezava: http://www.emka.si/izdelek.asp?docid=22271
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

GayleSaver

Цитата: SladkorcekAramis, da, tole temo je treba reševati. :( Upam, da se bomo tukaj pogovarjali slovensko in da se bodo znašli ljudje, ki jim je všeč ta jezik. :yes: Glede učbenika pa bi bilo zelo zanimivo pa tudi koristno za vse, ki se hočejo naučiti slovenščine. ;-)

Opazil sem, da lahko slovenščino naučim brez težkote, potem kar sem se več naučil hrvaškemu oziroma srbskemu.  E, morda še ne govorim vse najlepše, saj razumem več tega kar sem rozumel do dvuh let.

Добавлено спустя 10 минут 18 секунд:

Цитата: SladkorcekPo slovensko bi bilo kar "tristo". ;--)

Upati:

upati -am nedov.

1. biti v duševnem stanju, ko se vidi
možnost za rešitev iz težkega položaja.

2. z odvisnim ali glavnim stavkom izraža
nepopolno prepričanost o čem
zaželenem.

3. v prislovni rabi izraža pritrditev s
pridržkom: bodo prišli? Upamo; bo
ostal? Upam da / to ve vsak otrok.

4. star. dati na upanje: rajši mu ga je
podaril, kot da bi mu ga upal; krčmar mu
ni hotel več upati

• star. temu človeku ni upati zaupati; ni
upati na izboljšanje vremena izboljšanja
vremena skoraj gotovo ne bo; upati na
koga, v koga zanašati se na njegovo
pomoč; dokler živimo, upamo


Uporabila sem SSKJ. Drugače pa mislim, da obe besedi, češka in slovenska, imata isti pomen, nisem pa prepričana, ker češčino imam na univerzi od jutri naprej in to bodo prve vaje zame. 8-)

Уповать в Бога.  "To hope".

Sladkorček

Ne bi rekla, da je slovenščina isto kot sta srbščina ali hrvaščina in da če poznaš ta dva jezika, že poznaš slovenščino. Sploh ti tako, to je moje osebno mnenje. :_1_12
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

GayleSaver


Sladkorček

Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

GayleSaver


Sladkorček

Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

js

vsem, ki se učite slovensko!
učite se prave slovenščine, kot jo govorimo na ŠTAJERSKEM ne pa ljubljanskega narečja!!!AKELLA:reče se "zdravo!"  namesto "živijo!"
na koncu besedila(=teksta)pa napišete "smrt fašizmu-svobodo narodu!"=death to fashism, freedom to the people!
aja, jaz sem se pa letos začel učit rusko

vachmurka

Цитата: Марина от сентября 27, 2004, 23:07
для словенского характерна очень сильная редукция гласных неударных слогов: misliti [mislt].
может, я ничего не смыслю в словенском :-[ - учу только полгода, - но по-моему, там редукция очень слабая. это единственное, что в мою голову успели толком вбить - очень четкое произношение. На итальянский чуток смахивает

Amateur

По-русски всё обсуждалось здесь:
http://lingvoforum.net/index.php/topic,1341.0.html.
Sladkorček писала, что редукция не признаётся в орфоэпии, но широко практикуется в диалектах, а главное – в обиходном койне.

Sladkorček

Меня одно время "упрекали", что слишком правильно говорю, ибо старалась не редуцировать, теперь могу и так, и так. Надо бы Таню сюда, она бы привела пару примеров. ;)
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Sladkorček

js, poleg štajerščine pa ljubljanščine, ki pa ni narečje, če smo že pri tem, obstaja slovenski knjižni jezik, če ne knjižni vsaj knjižno-pogovorni. Pa še nekaj: ne razumem takega izražanja lokalnega patriotizma, še posebej na tujem forumu, kjer ne bodo vsi razumeli, za kaj se gre. Ali mislite, da se v tujini na univerzah učijo kar narečij? Zakaj pa potem samo štajersko? Dajmo dolenjsko, prekmursko, primorsko ... Nimam nič proti Štajercem, imam veliko prijateljev s tega konca, zlasti na univerzi (ki je žal ali ne Univerza v Ljubljani), nikoli pa se ne kregamo glede jezika. Le kje bi povprečen Rus, ki še ni recimo bil v Sloveniji, naučil štajerščine? Zame je zelo lepa, sama pa živim v Ljubljani, naj se preselim v Maribor? Resnično butasta tema, rajši bi kaj pametnega napisali, da se nekdo nečesa nauči. Oh, kdo bi vedel, kako sovražim tole, mislim, ko človek pride nekam in začenja zagovarjati ideje in poglede, o katerih sploh ni bilo govora. Pa še nekaj, da boste srečni: nisem rojena Ljubljančanka, pa še Slovenka nisem, tako da nimam v glavi idej o tem, da je nekdo izmed Slovencev boljši ali slabši. Vam želim isto. Lep pozdrav.
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Sladkorček

Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Sladkorček

vachmurka, veliko sreče v učenju slovenskega jezika! Me pa zanima, zakaj si se odločila ravno za slovenščino.  :-[
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Tanjuša

No, pa sem spet z vami.  ;up:


@js: lepo prosim, na čem temelji zasnova slovenskega knjiženga jezika? Na štajerščini verjetno ne. In vsak, ki kolikor toliko pozna ne samo izgovor štajerščine, pač pa tudi samo leksiko, ve, da je kar daleč od standarda.


Sladkorček

Vprašanje je sicer zanimivo, zlasti ko začneš raziskovati nastanek skupnega vsem Slovencem knjižnega jezika. To temo tudi priporočam gospodu (no, ali pa ne) s štajerskega konca.

Tema spet umira ...
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Tanja


Sladkorček

Saj nisem jaz začela, mislim, da je problem v tem, da se vsak kreten (se opravičujem) uči angleščine in le malokdo kakšnega majhnega jezika kot recimo slovenščina ... 
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Хлопець

Напишите кто-нибудь 12 знаков Зодиака на словенском? Нигде не могу найти, а очень надо... :donno:
Очень буду благодарен!  :yes:

Tanja

zodiak = horoskop :)

12 znakov horoskopa:
oven - bik - dvojčka - rak - lev - devica - tehtnica - škorpijon - strelec - kozorog - vodnar - ribi

drugače pa je horoskop možno najdti v večini slovenskih revij oz. lahko bi vtipkal v brskalnik 'horoskop' pa bi verjetno kaj našel.

Хлопець


Sladkorček

Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Tanja


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр